Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: This Is It jde na dračku. Začal měsíc plný bezpráví!

Počet pokusů o tajné nahrávání This Is It stoupá. Další úspěch v zahraničí zaznamenal Tobruk, líbí se i Protektor. V Jihlavě vítězí nudný život. Na českých školách začal měsíc bezpráví.

Michael Jackson byl už za svého života legendou Zdroj: contactmusic.com

Michael Jackson byl už za svého života legendou Zdroj: contactmusic.com

Další případy tajného nahrávání This Is It

Fanoušci předčasně zesnulého génia pop music Michaela Jacksona se dočkali, snímek This Is It je tu. Bezpochyby půjde o trhák, jen v českých kinech bylo před samotnou premiérou prodáno a rezervováno více než šedesát tisíc vstupenek. Dalo se tedy očekávat, že nejeden divák zatouží po vlastním záznamu. O prvním provinilci, dívce v jihlavském multikině CineStar, Topzine.cz již informoval. Pokoušela se nahrávat na mobilní telefon. Personál si toho všiml a přivolal policii, která hříšnici po skončení projekce zadržela. Jenomže hned den poté byli do rukou zákona předání další dva piráti. Také oni se snažili o pořízení kopií pomocí svých mobilů. Stejně jako první incident, i tyto se odehrály v multikinech sítě CineStar: českobudějovickém a libereckém.

Tobruk přivezl cenu z Austinu

Válečné drama Tobruk režiséra, scénáristy a producenta Václava Marhoula se může pochlubit dalším úspěchem. Na filmovém festivalu v texaském Austinu získal hlavní cenu poroty za scénář hraného filmu. Tato akce je akreditovaná Akademií filmového umění a věd a jejím hlavním cílem je podpora scénáristů v jejich tvorbě. Není nepravděpodobné, že vítězné tažení snímku bude pokračovat. 7. listopadu jej čeká soutěžní klání v Seville a poté míří do Damašku.

Protektor má za sebou mezinárodní premiéru

Příběh rozhlasového redaktora a jeho židovské manželky Protektor si odbyl mezinárodní premiéru na filmovém festivalu v Londýně. Přijat byl kladně. Kromě uvedení na dalších přehlídkách mají tvůrci v čele s režisérem Markem Najbrtem v plánu dostat Protektora do zahraniční distribuce.

Marek Daniel v Protektorovi Zdroj: distributor filmu

Marek Daniel v Protektorovi Zdroj: distributor filmu

Nudný život vítězí

Alespoň tedy na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Cenu pro nejlepší český dokument letošního roku v sekci Česká radost totiž získal snímek Jana Gogola nazvaný Mám ráda nudný život. Nejlepším zahraničním dílem soutěžní části Opus Bonum byl zvolen íránsko-francouzsko-švýcarský Basídž (Bassidji) režiséra Tamadona Mehrana. Vítězem kategorie Mezi moři, určené zástupcům z východní a střední Evropy, se stala slovenská Hranice Jaroslava Vojtka. V kategorii Fascinace dávající prostor experimentální tvorbě ocenila porota Američana Bena Russella a jeho snímek Dělníci vycházející z továrny (Workers Leaving the Factory). Zvláštní uznání získal Souboj s mozkem českého režiséra Jana Šípka. Cenu za přínos světové kinematografii si odnesl porotce sekce Opus Bonum, dánský filmař Jørgen Leth. Diváci ocenili Auto*mat Martina Marečka.

Začal měsíc plný bezpráví

Během listopadu bude již po páté probíhat projekt organizace Člověk v tísni s názvem Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. Vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních československých dějin na základních a středních školách. Prostřednictvím filmu a následných debat s hosty se žáci seznamují s nedávnou minulostí. V letošním roce se nabídka dokumentů zaměří především na holocaust. Chybět však nebude ani sada jedenácti krátkých filmů Za železnou oponou, která připomene období komunismu v Československu. Zájem o projekt neustále stoupá, v prvním ročníku se zapojilo 330 škol, letos je to již 800.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: This Is It jde na dračku. Začal měsíc plný bezpráví!