Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: Švédské Šrámy zvítězily na Fresh Film Festu. Režisér Constantin Werner oživil kněžnu Libuši.

Fresh Film FestŠvédské Šrámy zvítězily na Fresh Film Festu. České rekordy a kuriozity se objeví ve filmu. Režisér Constantin Werner oživil kněžnu Libuši. V září dorazí do českých kin francouzský recept na řešení finanční krize.

Skončil Fresh Film Fest

Švédský snímek Šrámy (Skrapsaar) si odnesl Hlavní cenu mezinárodní poroty na 6. ročníku festivalu studentských filmů a debutů Fresh Film Fest pořádaném v Karlových Varech. Dílo režisérky Gabriely Pichlerové se odehrává na hranici reality a fantazie a vypráví o mládeži poflakující se v průmyslové zóně a toužící po lásce. Cenu Fresh Generation získaly Lanýže (Truffle) kanadského režiséra Kima Nguyena, Cenu Theatre Optique finský snímek Smrt ve žlutém domě (Kuolema Keltaisessa Talossa) Anny Virtanen a Speciální cenu obdržel francouzský snímek Philipa Bacona Žluté pírko (Yellow Belly End). Cenu České televize v sekci Centropa vybojoval polský režisér Tomas Jurkiewicz s filmem Babička už není (Babcia wyjezdza), v sekci Kontakt zvítězila česká Vesnická zábava Andyho Feha. U diváků nejvíce zabodoval Notebook nizozemské autorky Evelieny Lohbeck.

Čeští rekordmané ve filmu

Režisér Robert Sedláček točí film zaznamenávající kuriozity a osudy některých českých rekordmanů. Mimo to popisuje činnost pelhřimovské agentury Dobrý den, která v České republice zastřešuje řadu rekordů a kuriozit, spravuje Českou databanku rekordů a dvě Muzea rekordů a kuriozit. Snímek nese pracovní název Největší z Čechů. Jeho děj je sice fikce, přesto se v něm někteří rekordmani objeví (případně budou zastoupeni profesionálními herci). Tak třeba držitele mnoha rekordů Jaroslava Vajbara z Rakvic na Břeclavsku, jehož proslavili výrobky upletené ze slámy a kukuřičného šustí, zahraje Igor Chmela.Vajbar propůjčil k natáčení svá díla i cenné rady pro výrobu slaměných ozdob. Dále v Sedláčkově filmu diváci zhlédnou například fakíra Petra Fiedora, fotbalového dribléra Jiřího Kremsera nebo konstruktéra nejmenšího motocyklu v Evropě Aleše Spirmana.

Slovanská kněžna podle Hollywoodu

Jak asi Hollywood "vylepšil" českou legendu? Zdroj: constantinwerner.com
Jak asi Hollywood „vylepšil“ českou legendu? Zdroj: constantinwerner.com

Historický projekt v americko-české koprodukci Kněžna Libuše (v originále Pagan Queen) dorazí 15. října do českých kin. Jak je patrné již z názvu, filmaři se inspirovali pověstí o slovanské kněžně Libuši, manželce Přemysla Oráče, která kromě jiného předpověděla existenci a slávu Prahy. Projekt, který se předloni začal natáčet v Česku pod názvem Koruna Vyšehradu, bude mít s Jiráskovou pověstí pramálo společného. Má být pojat jako milostný trojúhelník (Libuše, Přemysl a Vlasta, která se ovšem nezamiluje do Přemysla, ale do Libuše) na pozadí změn společenského řádu. Sama kněžna bude prý dcerou jakési moudré elfky. V hlavní roli se představí americká herečka s českými kořeny Winter Ave Zoli, Přemysla ztvárnil Maďar Csaba Lucás. Z českých herců se na plátně objeví Marek Vašut a Pavel Kříž.

Postihla vás finanční krize?

Nejste sami. Louise, samotářská dělnice v jedné továrně kdesi ve Francii, o tom ví své. Po čtyřiceti letech dřiny se najednou ocitne bez práce (spolu s dalšími ženami zaměstnanými ve výše zmíněné fabrice). Odstupné činí pouhé dva tisíce euro. Šéf beze stopy zmizí. Podvedené ženy chtějí získané peníze nejprve investovat do rekvalifikačního programu. Louise však dostane jiný nápad, zaplatit nájemného vraha, který najde a zlikviduje uprchlého šéfa. Najmou si na to bezpečáka Michela. Černá komedie s anarchistickým nádechem Benoîta Delépinea a Gustava Kerverna nazvaná Louise-Michel se již objevila v české předpremiéře na letošním Febiofestu. Do kin dorazí 10. září.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: Švédské Šrámy zvítězily na Fresh Film Festu. Režisér Constantin Werner oživil kněžnu Libuši.