Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: Režiséra Pavla Hášu zdolala Alzheimerova choroba. Jiří Mádl si zahraje homosexuála umírajícího na AIDS.

Natáčení v africké poušti, Foto: Ibra IbrahimovičRežiséra Pavla Hášu zdolala Alzheimerova choroba. Film Tobruk je nominován na Evropskou filmovou cenu. Jiří Mádl si zahraje homosexuála umírajícího na AIDS. Angličané natočili horor za 45 liber.

Zemřel režisér Pavel Háša

Pavel HášaVe středu 5. srpna krátce po svých 80. narozeninách zemřel televizní, filmový a divadelní režisér Pavel Háša. Příčinou byla Alzheimerova choroba. Po studijích na gymnáziu působil Háša postupně ve Filmovém studiu v Gottwaldově, v Krátkém filmu Praha a v Československém armádním filmu. Poté byl nějaký čas na volné noze, až roku 1981 přijal angažmá v Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou). Svoji kariéru zahájil dokumentárními filmy, pro televizi točil detektivní příběhy, komedie i zábavné celovečerní pořady. Háša byl dvakrát ženatý, jeho druhou manželkou byla populární herečka Květa Fialová.

Tobruk nominován na Evropskou filmovou cenu

Válečné drama Václava Marhoula Tobruk zvolilo prezidium České filmové a televizní akademie (ČFTA) jako zástupce České republiky na prestižním udílení výročních filmových cen, které každoročně pořádá Evropská filmová akademie (EFA). Snímek byl vybrán z pětadvaceti celovečerních filmů, které měly premiéru po 1. červenci 2008.  Příběh inspirovaný skutečnými osudy dobrovolníků 11. československého praporu bránícího během 2. světové války libyjský přístav Tobruk obležený Němci a Italy získal devět nominací a tři České lvy.

Umírající Jiří Mádl

Jiří Mádl se svou filmovou matkou Vilmou Cibulkovou, Zdroj: nadejefilm.cz

Jiří Mádl se svou filmovou matkou Vilmou Cibulkovou, Zdroj: nadejefilm.cz

Fanoušci Jiřího Mádla se mohou koncem roku těšit na nový krátký film studentů FAMU Naděje. Mádl si v něm zahraje bývalého profesionálního běžce Martina umírajícího na AIDS. Nakazil se od svého homosexuálního přítele (Tomáš Klus), který po odhalení nemoci spáchal sebevraždu. Martin by nejraději vše ukončil euthanasií. Zatímco jeho matka (Vilma Cibulková) o něčem takovém nechce ani slyšet, otec (Miroslav Etzler) zachovává spíš neutrální postoj. A Martin? Bude dál bojovat nebo vše vzdá? Podle samotného Mádla jde o jednu z nejkomplikovanějších postav jeho kariéry.

Horor za pár šupů

Také si myslíte, že každý film musí mít miliónový rozpočet? Omyl! Angličan Mark Pirce se svými přáteli natočili zombie horor za pouhých 45 liber (1400 korun). Točili ho starými videokamerami v soukromém bytě, potřebné vybavení měli vypůjčené. Využili prý všechny možné kontakty, díky kterým získali herce či maskéry zadarmo. Snímek měl původně sloužit jen k pobavení jeho tvůrců a fanoušků tohoto žánru. Britský distributor však rozhodl o jeho uvedení do kin. Film pojmenovaný Colin (jmenuje se tak hlavní zombík a zároveň otec režiséra Pirce) by se podle amatérského štábu mohl stát inspirací pro další talentované filmaře.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: Režiséra Pavla Hášu zdolala Alzheimerova choroba. Jiří Mádl si zahraje homosexuála umírajícího na AIDS.