Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky na DVD: Děti noci i Travička zelená

Redakce

Redakce

12. 4. 2009

S Leonardem DiCapriem se zapleteme do Labyrintu lží, zúčastníme se Ralley smrti, staneme se Dětmi noci, prožijeme romantické Noci v Rodanthe a zasmějeme se po požití Travičky zelené.

FOTO: Mádl v roli podivína Ubra ve filmu Děti noci

Že se Mádl nebrání výstředním rolím, dokázal i ve filmu Čtyři slunce.

Labyrint lží / Body of lies
Akční/Drama/Thriler

USA, 2008, 123 min.
Režie: Ridley Scott
Hrají: Leonardo DiCaprio, Russell Crowe, Mark Strong, Golshifteh Farahani, Oscar Isaac, Kais Nashif ad.
Obsah:
Je nejlepším mužem amerických zpravodajských služeb. Roger Ferris (Leonardo DiCaprio) je muž bez identity, který svěřuje svůj život chladnému hlasu na druhém konci telefonní linky. CIA veterán Ed Hoffman (Russell Crowe) zase vede válku od počítače ve svém obývacím pokoji na předměstí a řídí každý Ferrisův pohyb. A jedné z nejlepších zpravodajských služeb uniká vůdce teroristů,
který připravuje bombové útoky po celém světě. Aby ho vylákal na „světlo“, bude muset Ferris proniknout do světa nelegálních financí a zoufalých mučedníků a vytvořit křehké spojenectví s velitelem Jordánských speciálních operací. Jeho úkol ho zavede do Iráku, Jordánska, Washingtonu a Dubaje. Nicméně čím blíže se Ferris dostává ke svému cíli, tím častěji se ocitá v situacích, ve kterých platí, že spojenci jsou jen tak dobří jako jejich poslední podvod a důvěra se stává tou nejnebezpečnější taktikou.

Hodnocení:
Snímek plný akce, který nás zavádí do světa terorismu a tajných služeb. Pěkně natočený thriler, obsahuje vše, po čem oko filmového fajnšmekra touží. Napětí, kulturní rozdíly, obtloustlého Russella Crowa a zarostlého DiCapria s trochou násilí. Jediné, co bych vytkla tomuto jinak dobrému snímku je, že musíme dlouho čekat na zlomovou zápletku a je tak trochu předvídatelná. Nenechá divákovi prostor pro vlastní představivost.

Rallye smrti / Death race
Akční/Sci-fi/ Thriler
USA / Německo / Velká Británie, 2008, 111 min.
Režie: Paul W.S. Anderson
Hrají: Jason Statham, Joan Allen, Ian McShane, Tyrese Gibson, Natalie Martinez, Jacob Vargas, Jason Clarke, Robert LaSardo, Robin Shou, Janaya Stephens, Russell Ferrier, David Carradine, Ed O’Neill

Obsah:
Internetové stránky projektu Rallye smrti patří mezi ty nejnavštěvovanější. Běží na nich online přenos nejbrutálnějších automobilových závodů v historii. Jejich aktéry jsou „obyvatelé“ jedné z nejtěžších amerických věznic. Pravidla jsou jednoduchá – rychle, zběsile a co nejbezohledněji dojet do cíle jako první. Stačí pětkrát vyhrát a místo medaile vám dají svobodu. Prohrát ovšem většinou znamená zemřít – v hořícím vraku auta, pod koly silnějšího soupeře nebo s kulkou v hlavě. Střílení čímkoliv je totiž během závodu povoleno. Do tohoto závodu se připlete i automobilový závodník Jenson Amese, který byl odsouzen za vraždu, kterou nespáchal. Ředitelka věznice mu nabídne obchod. Stačí vyhrát jeden závod a Jenson se vrátí na svobodu. Bude ale muset dokázat víc, než jen točit volantem a šlapat na plyn. Bude muset zabíjet.

Hodnocení:
Drastická přehlídka posilovnou vypracovaných mužských těl. Některé to zaujme, některé zase ne. Záleží na vkusu. Pokud požadujete po filmu nějakou zajímavou zápletku a duchaplný děj, není to nic pro vás. Pokud jste ale zastánci drsných chlápků, co si jdou po krku a snaží se zlikvidovat jeden druhého se zjevným potěšením, zmáčkněte na svém dálkovém ovládání PLAY.

Děti noci
Drama
Česká republika, 2008, 84 min
Režie: Michaela Pavlátová
Hrají: Martha Issová, Jiří Mádl, Jan Dolanský, David Novotný, Kristýna Nováková, Lenka Termerová, Jana Hubinská, Václav Helšus, Igor Chmela, Simona Babčáková

Obsah:
Ofka (Martha Issová) propadla zvláštní letargii: zatímco většina jejích spolužáků ze střední školy pokračuje ve studiu, ona odmítá opustit pohodlí dětství, jež se však rychle začíná měnit v dusnou past. Prodává v nonstop obchůdku svého švagra Edy (David Novotný) a nechává kolem sebe
poletovat střípky zmarněných osudů stálých i náhodných zákazníků i těch dávných kamarádů,
kteří stejně jako ona skutečně žijí pouze v noci. Občas zaskočí za partičkou popíjející ve vltavském přístavu, potuluje se ulicemi s podivínským Ubrem (Jiří Mádl), který z popelnic fascinovaně loví odložené věci a beznadějně ji miluje, vyhýbá se Mírovi (Jan Dolanský),  jenž ji naopak milovat přestal. Je jí však pořád jasnější, že jednoho dne se musí rozloučit s dětstvím, překročit hranice rodné čtvrti a začít něco dělat se svým životem…

Hodnocení:
Jde o zajímavě podaný příběh dívky, která uvázla mezi dětstvím a dospělostí. Na autentičnosti dodává příběhu prostředí pražského Karlína. Ve filmu, ze kterého některým půjde mráz po zádech, jiní najdou jisté podobnosti mezi sebou a Ofkou či jiným aktérem tohoto příběhu. Jde o počin, ve kterém by si každý mohl najít „to své“. Je to typický český film, útočící nejen na českou mentalitu. Nejsem si jistá, zda jej každý pochopí. Je mi jasné, že někteří jej budou muset vidět několikrát, aby jej zcela „strávili“, jiní naopak tento film nebudou chtít vidět už nikdy.

Noci v Rodanthe / Nights in Rodanthe
Drama / Romantika
USA / Austrálie, 2008, 97 min
Režie: George C. Wolfe
Hrají: Diane Lane, Richard Gere, James Franco, Scott Glenn, Christopher Meloni, Mae Whitman, Viola Davis, Pablo Schreiber, Carrie Anne Hunt

Obsah:
Romantický film Noci v Rodanthe, který vychází z bestselleru Nicholase Sparkse, vypráví příběh Adrienne Willis – ženy, jejíž život ovládl chaos. Adrienne si jednoho dne vyjede do přístavního městečka Outer Banks v Severní Karolíně za svou kamarádkou, která vlastní malý hotel s restaurací. Vyčerpaná Adrienne doufá, že si na cestě odpočine a promyslí si, jak vyřešit ty spousty problémů, které ji obklopují. Největší trable jí dělá záletný manžel, který se chce vrátit domů, a nezvladatelná dospívající dcera. Krátce po příjezdu do Rodanthe se Adrienne dozví, že se k městu blíží velká bouře. Jediným hostem hotelu je Dr. Paul Flanner, který neuniká před svým okolím, ale především sám před sebou. Díky bouři se oba ztracenci sblíží, prožijí spolu víkend plný kouzelných chvil a tím odstartují romanci, která poznamená celý jejich život.

Hodnocení:
Romantické melodrama o dvou rozvedených lidech, které přemůže láska v prostředí osamělého ostrova u amerického pobřeží. Ačkoliv jsou Noci v Rodanthe romantickým filmem, je nutné dodat, že jsou romantickým filmem pro starší a pokročilé. Tvůrci se absolutně zaměřili na divačky okolo čtyřiceti let, které si už prošly nějakou tou manželskou krizí a doma je trápí drzá pubertální dcera a syn, jenž tráví většinu času u počítače. Bylo by snadné film jednoduše odstřelit, avšak v rámci možností a především v rámci toho, čím film chtěl být a jak se prezentuje, jde překvapivě o poměrně solidní dílo.

Travička zelená / Pineapple express
Komedie
USA, 2008, 111 min
Režie: David Gordon Green
Hrají: Seth Rogen, James Franco, Danny R. McBride, Gary Cole, Craig Robinson, Amber Heard

Obsah:
Líný budižkničemu (Seth Rogen) se stal jediným svědkem vraždy, jejímiž pachateli jsou podlý drogový boss (Gary Cole) a zkorumpovaná policajtka (Rosie Perez). Ve stavu, který má ke střízlivosti hodně daleko, se pouští do boje o holý život, do kterého zatahuje i věčně zhuleného dealera (James Franco) a jeho dodavatele (Danny McBride).

Hodnocení:
Vtipný spletenec humorných scének. Je pravda, že některé scény jsou přehnané, ale legraci se přece meze nekladou. Věřím, že budou lidé, kteří tento film stopnou či odejdou z kina hned po pár minutách s myšlenkou, že větší blbost ještě neviděli. Jsem si ale stejnou měrou jistá, že mnoho lidí se tohoto filmu nebudou moci nabažit, budou se cpát popcornem a popíjet kolu a po konci filmu nebudou moci popadnou dech a bude je bolet břicho od smíchu. Je to film určený především pro teenagery, takže pokud chcete zachovat poklidnou rodinnou dovolenou, raději si to nepouštějte. Starší ročníky by možná nepochopily drsný humor tohoto filmu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky na DVD: Děti noci i Travička zelená