Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky na DVD a Blu-ray: When You’re Strange s The Doors, Agora nebo Dívka, která si hrála s ohněm

Jiří Hannich

Jiří Hannich

14. 12. 2010

Připadá-li vám současnost jako příliš nudné období, asi nepohrdnete malou exkurzí do třaskavějších epoch dějin lidstva. Starověký střet vzdělanosti se zaslepeností a dogmatismem náboženských fanatiků přibližuje Agora. Zvěrstva na francouzských židech zase připomíná drama Zátah (La Rafle). A narkotická šedesátá léta minulého století vás omámí v dokumentu When You’re Strange, zvlášť když vám společnost bude dělat respektovaná kapela The Doors. Dále vychází i Dívka, která si hrála s ohněm nebo komedie Sexy 40.

Zátah (Francie, 2010)

Za ostnatým drátem.... Zdroj: distributor filmu

Francouzská kinematografie vůbec poprvé přibližuje jednu z nejtemnějších epizod moderních dějin své země. Když 6. června 1942 vstupuje v platnost nové nařízení francouzské vlády, která otevřeně spolupracuje s nacistickými okupanty, o povinnosti židů jasně se identifikovat, odchází jedenáctiletý Joseph Weismann do školy se žlutou hvězdou na klopě. O deset dní později vtrhnou do bytu Weismannových muži v černých uniformách a přemisťují je do nově vzniklého ghetta v pařížské cyklistické aréně. Spolu s nimi se v těchto prostorách tísní dalších třináct tisíc židů. Pět dní bez vody, bez jídla a bez zdravotní péče. Jediný legální způsob, jak se z internačního tábora dostat, představuje transport do Osvětimi. Proto nezbývá než vzít osud do vlastních rukou a pokusit se o útěk.

Žánr: Drama/Historický/Válečný

Stopáž: 115 minut

Režie: Roselyne Bosch

Hrají: Jean Reno, Melanie Laurent, Sylvie Testud aj.

Zvuk: český, francouzský (Stereo 2.0)

Titulky: české

Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Agora (Španělsko, 2009)

Sečtělá Agora brání knihovnu

A další výlet do historie. Roku 391 se Egypt nachází pod nadvládou upadajícího Římského impéria. Alexandrijské knihovně hrozí zkáza pod náporem destrukcí posedlého a hloupostí infikovaného davu prostých křesťanů. Pro filozofku a astronomku Hypatiu je však slovutná knihovna vším, a chce ji za každou cenu ubránit. To otrok Davus vidí v nastalé situaci optimální příležitost jak získat svobodu. Stačí jediné: přidat se ke křesťanům. Jenomže Davus je tajně zamilován do své paní Hypatie, srdce mu velí podpořit její úsilí o záchranu veškeré antické moudrosti, kterou se podařilo v knihovně nashromáždit, stejně jako vyrovnat se v Hypatiiných očích okouzlujícímu zbohatlíkovi Orestovi, jenž se rovněž uchází o její srdce.

Žánr: Drama/Historický/Romantický/Dobrodružný

Stopáž: 127 minut

Režie: Alejandro Amenábar

Hrají: Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české

Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

The Doors: When You’re Strange (USA, 2009)

Snímek staví na záběrech natočených v letech 1966 – 1971, mapuje tedy období od vzniku kapely až do smrti jejího frontmana Jima Morrisona. Společně s Johnnym Deppem, který k dokumentu namluvil komentář, můžete nahlédnout do světa přesvědčených bohémů, kteří zcela zásadním způsobem ovlivnili vývoj rockové hudby. Prodávali (a stále ještě prodávají) miliony desek, byli obletováni fanynkami, senzacechtivými novináři, kam přijeli, způsobili naprostý poprask. V této vzrušující jízdě, často provázené drogovými experimenty, však byli nejednou nuceni prokazovat víru v sebe sama a v dílo, které veřejně prezentují. A dokázali si zachovat tvář. Vedle výstřelků Jima Morrisona je to také příběh Raye Manzareka, Robbyho Kriegera a Johna Densmora – muzikantů, jejichž důraz na uměleckou svobodu a odmítání kompromisu inspiroval nejednu generaci.

Žánr: Dokument/Hudební

Stopáž: 86 minut

Režie: Tom DiCillo

Hrají: Johny Depp, Jim Morrison, Ray Manzarek, Robby Krieger, John Densmore

Zvuk: český, anglický (Stereo 2.0)

Titulky: české

Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Sexy 40 (USA, 2009)

Šlapu jako blázen a nikam to nejede...

Čtyřicátnice Sandy je šťastně vdaná, má dvě děti a dokáže si užívat rodinný život plnými doušky. Sama je přesvědčená o tom, že jí vůbec nic nechybí. Tedy až do okamžiku, kdy úplnou náhodou odhalí nevěru svého manžela, a odhodlá se k radikálnímu kroku: podá žádost o rozvod a přestěhuje se i s dětmi do New Yorku, najde si novou práci, nové přátele a začíná nový život. Brzy po příjezdu jí nečekaně vstoupí do života sympatický mladíček Aram, který pracuje v kavárně pod jejím bytem. Sandy si Arama najme na hlídání dětí, které si jeho společnost a zábavné hry okamžitě zamilují. A jak se zdá, nejsou to jenom malí caparti, na koho platí Aramovo rošťáctví a klukovský šarm…

Žánr: Komedie/Romantický

Stopáž: 95 minut

Režie: Bart Freundlich

Hrají: Catherine Zeta-Jones, Justin Bartha, Art Garfunkel aj.

Zvuk: český, anglický (Stereo 2.0)

Titulky: české

Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Dívka, která si hrála s ohněm (Švédsko/Dánsko/Německo, 2009)

Já to nebyla!

Filmové zpracování druhého dílu slavné knižní trilogie Stiega Larssona. Novinář a jeho partnerka jsou zavražděni krátce před publikováním materiálu o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Policie od začátku vyšetřování podezírá Lisbeth Salanderovou, jejíž otisky se najdou na zbrani nalezené na místě činu. Záhy umírá Lisbethin poručník, a také v tomto případě je právě Lisbeth podezřelou číslo jedna. Celostátní pátrání – podporované masivní mediální kampaní, v jejímž rámci se hojně spekuluje o Lisbethině problematické minulosti – nabírá na obrátkách, avšak novinář Mikael Blomkvist je přesvědčen o její nevině…

Žánr: Mysteriózní/ Akční/Thriller

Stopáž: 129 minut

Režie: Daniel Alfredson

Hrají: Noomi Rapace, Michael Nyqvist, Lena Endre aj.

Zvuk: česky, švédsky (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, švédské pro neslyšící

Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Dále vychází: Jára Cimrman ležící, spící, Nejistá sezóna, Rozpuštěný a vypuštěný, Svět patří nám, Lásky v Lisabonu, Nemrtví aj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky na DVD a Blu-ray: When You’re Strange s The Doors, Agora nebo Dívka, která si hrála s ohněm