Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky na DVD a Blu-ray: The Social Network, Román pro muže či Rain Man

Jiří Hannich

Jiří Hannich

21. 2. 2011

S nástupem Facebooku do jisté míry padla hranice mezi soukromým a veřejným. Jak ale tento fenomén změnil jeho tvůrce? Strhující drama režiséra Davida Finchera The Social Network, které má čtyři Zlaté glóby a osm nominací na Oscara, zaujalo svou dějovou dynamikou, vykreslením psychologie hlavních postav, předložením ambivalentního obrázku o vývoji mezilidských vztahů, stejně jako zábavným nadhledem a inteligentními dialogy. Právě uvedení The Social Network na DVD a Blu-ray (v obou případech ještě se samostatným bonusovým diskem) je bezesporu událostí tohoto týdne.

The Social Network (USA, 2010)

Hele Marku, jak ti to jen říct? Jseš idiot!!!, Zdroj: distributor filmu

Jeden z nejdiskutovanějších filmů loňského roku sice staví na faktech, která o vzniku sítě Facebook známe, předvádí skutečné postavy, avšak pracuje pouze s nejpravděpodobnější variantou průběhu událostí. Když student Harvardu Mark Zuckerberg dostane košem od své dívky, zasedne k počítači a s pomocí svého spolubydlícího Eduarda vytvoří program, jehož prostřednictvím může pánské osazenstvo univerzity hodnotit sex-appeal všech studentek na škole. Následně obdrží od členů jednoho z prominentních studentských klubů nabídku, aby vybudoval kolejní síť pro pár vyvolených. Mark se však rozhodne pro ambicióznější projekt, a tak se zrodí Facebook – sociální síť, která postupem času expanduje mimo univerzitní komunitu prakticky do celého světa. Obchodní úspěch však doprovází žaloba za krádež duševního vlastnictví a také rozpad přátelství mezi Markem a Eduardem. Obtížně uchopitelnou postavu Marka Zuckerberga vynikajícím způsobem ztvárnil Jesse Eisenberg.

Žánr: Drama/Životopisný

Režie: David Fincher

Hrají: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake aj.

Zvuk: český (Dolby Digital 5.1), anglický (DTS na Blu-ray)

Titulky: české, anglické

Bonusy: Swarmatron, komentáře režiséra, scénáristy a herců, Trent Reznor, Atticus Ross a David Fincher o hudbě, Jak dokázali natočit film o Facebooku?, Ruby Skye VIP Room: Rozbor scén z více úhlů, Jeff Cronenweth a David Fincher o obrazové podobě, Angus Wall, Kirk Baxter a Ren Klyce o post-produkci, Ve sluji krále hor: Hudební bádání

Zase ona! (USA, 2010)

Bláznivá komedie o tom, že hrůzy z minulosti se mohou z čista jasna zase vrátit a budou člověka strašit tak dlouho, dokud se jim nepostaví. Marni nerada vzpomíná na období studií na střední škole, kdy bojovala s akné a také posměchem svých spolužáků. Jak se ale zdá, peklo ze střední má své pokračování. Marnina největší rivalka, v jejímž stínu protrpěla studentská léta, se totiž chystá provdat za jejího bratra. S touto skutečností se hlavní hrdinka smiřuje jen velice težko, až se rozhodne překazit plánovanou svatbu a konečně ukázat, že již není tou ustrašenou holkou, co si nechá všechno líbit.

Žánr: Komedie

Režie: Andy Fickman

Hrají: Kristen Bell, Sigourney Weaver, Jamie Lee Curtis aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, anglické

Bonusy: Fickmanovi v patách: na scéně s režisérem, Zeptejte se herců, vynechané scény

Román pro muže (ČR, 2010)

Pohoda na dovolené v Tatrách

Sourozenci Cyril, Aneta a Bruno odjíždějí na dovolenou do horského střediska v Tatrách. Cyril pracuje jako státní zástupce, potrpí si na luxus a k většině lidí přistupuje s viditelnou arogancí. Aneta je emancipovaná třicátnice, která svůj osobní život obětovala kariéře televizní reportérky. Lehce mentálně zaostalý Bruno prožívá netradiční lásku k internetové striptérce, která vystupuje pod pseudonymem Tali. Brunova bázlivost mu však nedovoluje vyznat Tali své city. Pobyt na horách má být pro sourozence zřejmě poslední příležitostí, jak si užít společně strávené chvíle. Brunovi totiž lékaři diagnostikovali nevyléčitelnou chorobu. A aby si naposledy vychutnal krásu života, obstaral mu Cyril společnost krásky Tali.

Žánr: Komedie/Drama

Režie: Tomáš Bařina

Hrají: Miroslav Donutil, Miroslav Vladyka, Táňa Pauhofová aj.

Zvuk: český (Dolby Digital 5.1, DTS na Blu-ray)

Titulky: české

Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Rain Man (USA, 1988)

Charlie je úspěšný podnikatel, který většinu času myslí jen sám na sebe, považuje se za střed vesmíru a nemá potřebu zajímat se o touhy a pocity druhých. Přesvědčení, že vždy musí být po jeho, však Charlieho opustí, když se poprvé setká se svým autistickým bratrem Raymondem, o jehož existenci dlouhá léta vůbec nevěděl. Rayův specifický svět, založený na přesném řádu a jasně dané rutině, Charlieho postupem času zcela pohltí, přivede ho k empatii a přehodnocení svého dosavadního způsobu života. Snímek táhnou výkony Toma Cruise v roli Charlieho a především Dustina Hoffmana v úloze autisty Raye. Hoffman před spuštěním projektu intenzivně studoval návyky autistů, přesto si dlouho nebyl jistý svým výkonem a ještě po třech týdnech natáčení navrhoval, že odstoupí. Nakonec si za postavu Raymonda vysloužil Oscara, Rain Man pak byl akademiky zvolen nejlepším filmem roku.

Žánr: Drama

Režie: Barry Levinson

Hrají: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino aj.

Zvuk: český (Dolby Digital 5.1), anglický (DTS na Blu-ray)

Titulky: české, anglické

Bonusy: Cesta Rain Mana, Mlha ustupuje: Pohled na tajemství autismu , vynechaná scéna, původní film o filmu, komentáře režiséra a scénáristů

Legenda o vášni (USA, 1994)

J. Ormond a B. Pitt se do sebe vášnivě zamilují

Julia Ormond, Brad Pitt (s dlouhými vlasy) a Anthony Hopkins v příběhu o lásce, bolesti a krutostech světa. Plukovník Ludlow se na konci devatenáctého století již nemohl dívat na to, jak americká armáda zachází s indiány. Proto postavil na opuštěných kopcích Montany farmu, aby zde, daleko od válečného běsnění, v klidu vychoval své tři syny – Alfreda, Samuela a Tristana. Přestože má každý z nich jinou povahu, drží bratři při sobě a společně také odejdou bojovat do Evropy. Z první světové války se však nevrátí Samuel, který po sobě zanechá krásnou a inteligentní snoubenku Susannah. Její přítomnost na rodinné farmě je příčinou dalšího milostného vzplanutí.

Žánr: Drama/Romantický/Válečný/Western

Režie: Edward Zwick

Hrají: Brad Pitt, Julia Ormond, Anthony Hopkins aj.

Zvuk: český (Dolby Digital 5.1), anglický (DTS)

Titulky: české, anglické

Bonusy: film o filmu, vynechané scény, komentáře tvůrců

Dále vychází: Nebezpečné známosti (1959), Ztraceni (seriál), Jízda smrti, Na samotě u lesa, Rozum a cit, Souboj Titánů (1981), Scooby Doo: Záhady s.r.o., Pohřbené duše aj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky na DVD a Blu-ray: The Social Network, Román pro muže či Rain Man