Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky na Blu-ray a DVD: Počátek, Ray, Pouta, Salt a mnohé další

Jiří Hannich

Jiří Hannich

7. 12. 2010

Čím tak nasytit své domácí miláčky… Kdepak, nestali jsme se webem zaměřeným na zvířecí stravu. Řeč je o tom, jaké vhodné „krmivo“ se v tomto týdnu nabízí pro domácí DVD a Blu-ray přehrávače všech filmových maniaků, jejichž posedlost je nutí – a my jsme za to rádi – vyhledávat naší rubriku. Plno vitamínů ve spojení s širokou paletou návykových příchutí zcela jistě poskytne mysteriózní Počátek. Stejně dobře si však lze pošmáknout na životopisném dramatu Ray (mapujícím slávu a nepěkný konec hudebního génia Raye Charlese), česká kinematografie zase přichystala laskominu v podobě psychologického thrilleru Pouta. A to zdaleka není vše…

Počátek (USA, 2010)

Leo krade sny, Zdroj: distributor filmu

Prostředí snů má mnoho vrstev, podob, variací či dimenzí. Je vlastně jedno, jakým způsobem strukturu snových představ pojmenujete, takový imaginární svět je totiž svým přesahem a nekonečností obtížně významově uchopitelný. Ve své abstraktní povaze tedy ukrývá výzvu: a sice ztvárnit jej dostatečně střízlivě, a přitom poutavě. Režisér Christopher Nolan se filmem Počátek vydal do takto nejistých končin, do míst, kde se neustále prolíná realita s fikcí, kde věci zdánlivě nedávají smysl, a vytvořil rafinovanou skládačku, bodující u diváků i těch nejpřísnějších filmových kritiků. Leonardo DiCaprio zde představuje zloděje tajemství z hloubi lidských podvědomí, jenž si musí zachránit krk tím, že myšlenku neodcizí, nýbrž ji vnukne.

Žánr: Akční/Mysteriózní/Sci-Fi/Krimi

Stopáž: 148 minut

Režie: Christopher Nolan

Hrají: Leonardo DiCaprio, Ellen Page, Ken Watanabe aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, anglické

Bonusy: Kinematografie podvědomí, The Cobol Job – komiksový prolog, Promo návrhy a galerie trailerů a TV spotů, Výběr ze soundtracku Hanse Zimmera

Ray (USA, 2004)

Osud hudební legendy Raye Charlese je přesně tím příběhem, jehož emocionální síla nejednoho smete, aniž by přitom záleželo na míře obeznámenosti dotyčného s Rayovou tvorbou. Nejde tu jen o kariéru jednoho zpěváka, ale také o výpověď doby. Ray se v problematickém společenském klimatu Spojených států padesátých a šedesátých let musel vyrovnávat s rasistickými narážkami a nedůvěrou okolí. Přesto šel tvrdohlavě za svým cílem, bojoval o to, aby se s ním zacházelo tak, jak si zaslouží. Zmítán nočními můrami, jež mu připomínaly nehezké dětství (jeho bratr utonul a Ray přišel o zrak), zaznamenal bleskový vzestup a podobně rychlý pád. Snímek svým výkonem táhne oscarový Jamie Foxx.

Žánr: Muzikál/Drama/Životopisný

Stopáž: 146 minut

Režie: Taylor Hackford

Hrají: Jamie Foxx, Regina King, Kerry Washington aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Dogital 5.1)

Titulky: české, anglické

Bonusy: Komentář režiséra, prodloužená verze filmu

Pouta (ČR/Slovensko, 2010)

Svině - výraz pro samici, která už rodila

Život v kleci ubíjí. Co na tom, že tu klec nevidíte, stačí o ní vědět. Všudypřítomná šeď, společenská letargie a neskonalá nuda Antonína štve. Přestože má v totalitním Československu funkci příslušníka tajné policie – je tedy aktivní součástí zrůdného režimu – chce udělat něco, čím by se osvobodil, něco spontánního, živočišného, něco, co se nenosí, odporuje pochybně nastaveným pravidlům. Antonínova neartikulovaná agrese, vztek a zoufalství vyplynou v posedlost k mladé ženě jménem Klára. Není to láska, jenom projekce vnitřních tužeb po svobodné existenci do Klářina svůdného těla. Antonín ji musí mít, potřebuje Kláru vlastnit. Tato vzpoura, čistě osobní a zběsilá, jej obrátí proti vlastním lidem i samotnému systému.

Žánr: Drama/Thriller/Psychologický

Stopáž: 140 minut

Režie: Radim Špaček

Hrají: Ondřej Malý, Kristína Farkašová, Oldřich Kaiser aj.

Zvuk: český (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, anglické

Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Narozen 4. července (USA, 1989)

Byl mladý, naivní, nade vše miloval svou vlast. Armáda mu poskytla příležitost, aby se z něj stal skutečný muž, jehož odhodlání, odvaha a čest mu nedovolí uhnout před nepřítelem. Tak se Ron Kovic dostal na bojiště války ve Vietnamu. Avšak poté, co se zraní a je upoután na lůžko, má čas přemýšlet nad smyslem svého počínání i války samotné. A uvědomí si spoustu věcí… Vlastenec Kovic se vrací z války do prostředí, zcela odlišného od toho, které opouštěl. Hluboce rozčarován a fyzicky paralyzován si sáhne až na dno lidských sil, než povstane jako sebevědomý mluvčí válkou rozčarovaných mas. Válečné drama, jež nešetří otevřenou kritikou Spojených států, získalo Oscara za režii a střih. Na Toma Cruise, představitele hlavní postavy, však akademici zapomněli (podle mnohých neprávem).

Žánr: Drama/Válečný

Stopáž: 145 minut

Režie: Oliver Stone

Hrají: Tom Cruise, Bryan Larkin, Josh Evans aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, anglické

Bonusy: Z archivů NBC News – Backstory, komentář režiséra O. Stonea

Salt (USA, 2010)

A. Jolie: Ten blond není přírodní...

Přestože agentka CIA Evelyn Salt (těšte se na blonďatou Angelinu Jolie) složila přísahu, že bude věrně sloužit své vlasti, její loajalita je druhými zpochybněna. Jeden z přeběhlíků ji totiž obviní, že je ruskou špiónkou, prozatím zůstávající v nečinnosti. Salt musí uprchnout, aby očistila své jméno a dokázala, že za pomluvami na její adresu se skrývá jakási podivná hra tajných služeb. V nezáviděníhodné roli psance, avšak s mnoha zkušenostmi z dlouholetého působení v CIA, se hlavní hrdinka pokouší vyhnout zajetí, ochránit svou rodinu i amerického prezidenta, a to vše s vědomím, že případný neúspěch může mít fatální důsledky.

Žánr: Thriller/Akční/Krimi

Stopáž: 100 minut

Režie: Phillip Noyce

Hrají: Angelina Jolie, Liev Schreiber, August Diehl aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, anglické

Bonusy: Nejlepší akční hrdinka, Špiónský převlek: Vzhled Evelyn Salt, alternativní konec, rozhovor s Phillipem Noycem

Dále vychází: Městečko Twin Peaks, Simpsonovi, Teorie velkého třesku, Hej – rup!, Vnitřní vesmír, Dostaň ho tam, Svět podle Garpa, Sex ve městě, Otec rodiny, Skandální dhalení, Čarodějův učeň, Van Helsing aj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky na Blu-ray a DVD: Počátek, Ray, Pouta, Salt a mnohé další