Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: Jiřina Jirásková je ve velmi vážném stavu. Roman Polanski zatčen za pohlavní zneužití!

Jiřina JiráskováJiřina Jirásková je v nemocnici ve velmi vážném stavu. Roman Polanski zatčen za pohlavní zneužití. V San Sebastianu oceněn film s Janem Budařem. Má Protektor šanci uspět na Oscarech?

Stav Jiřiny Jiráskové je vážný

Oblíbená herečka Jiřina Jirásková leží již druhý týden ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Osmasedmdesátiletá členka Divadla na Vinohradech byla hospitalizována s náhlou břišní příhodou, nález byl podle lékařů vážný. Zdravotní stav Jiráskové se během víkendu zlepšil, a tak mohla být v neděli odpojena od přístrojů. Bohužel, došlo ke komplikacím a pacientka opět dýchá s pomocí dýchacího přístroje.

Jiřina Jirásková s Ivou Janžurovou a Jiřinou Bohdalovou jako lehké děvy ve filmu Světáci, Zdroj: bontonfilm.cz

Jiřina Jirásková s Ivou Janžurovou a Jiřinou Bohdalovou jako lehké děvy ve filmu Světáci, Zdroj: bontonfilm.cz

Režisér Polanski zatčen

Americký režisér polského původu Roman Polanski přiletěl v sobotu do Curychu, kde si měl na místním filmovém festivalu převzít cenu za celoživotní dílo. Místo slíbeného ocenění na něj čekala policie a zatkla ho přímo na letišti. Důvodem bylo více než třicet let staré obvinění (a následně vydaný zatykač) ze zneužití třináctileté Samanthy Gailey. Podle policejního spisu dívku opil, omámil a pak s ní měl styk. Režisér si tehdy odseděl zhruba devadesát dní ve státní věznici, kde na něj měl být vypracován psychiatrický posudek. Po propuštění odletěl do Francie a zde si úspěšně zažádal o občanství, neboť podle mezinárodních úmluv může Francie odmítnout vydat Spojeným státům své občany. A Polanski se obával konečného rozsudku, který by ho mohl poslat za mříže až na 50 let. Od té doby nevstoupil na půdu USA ani kterékoliv země, kde mu hrozilo zatčení a předání Američanům. O celém případu vznikl loni dokument Roman Polanski: Wanted and Desired (Roman Polanski: Hledaný a žádaný) ukazující na některé nesrovnalosti v kauze. Švýcarské ministerstvo spravedlnosti včera připustilo možnost režisérova propuštění na kauci za podmínky, že neopustí zemi.

Roman Polanski, Zdroj: slashfilm.com

Roman Polanski, Zdroj: slashfilm.com

V San Sebastianu oceněn film s Janem Budařem

Cenu pro nejlepšího režiséra  Stříbrnou mušli získal na festivalu v San Sebastianu francouzsko-španělský snímek Javiera Rebolla La mujer sin piano (Žena bez klavíru). Hlavní mužskou roli, polského dělníka Radka, v něm ztvárnil herec Jan Budař (Nuda v Brně, Václav). Jedná se o druhý český úspěch na tomto festivalu. Prvním se stal v roce 2005 film Štěstí Bohdana Slámy, který získal hlavní cenu Zlatou mušli a Aňa Geislerová byla za svou roli psychicky labilní Dáši vyhlášena nejlepší herečkou.

Protektor vyslán na Oscary

Snímek Marka Najbrta Protektor navrhla Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) k nominacím na amerického Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. V trojici nejlépe ohodnocených se ocitly také Hlídač č. 47 Filipa Renče a animovaný snímek Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? Protektor vypráví příběh rozhlasového redaktora a jeho židovské manželky v období heydrichiády. Mezinárodní premiéra se uskuteční v říjnu na MFF v Londýně. Hlavní role ztvárnili Marek Daniel a Jana Plodková.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: Jiřina Jirásková je ve velmi vážném stavu. Roman Polanski zatčen za pohlavní zneužití!