Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: David Beckham ve Fotbalové jedenáctce a Karel Roden v Lidicích

 

Co nového se událo ve světě filmu od 10. do 17. března? Fotbalový idol David Beckham si možná zahraje v připravované české komedii Fotbalová jedenáctka, což jistě potěší všechny jeho fanynky. Naproti tomu Karel Roden už má svou roli ve velkorozpočtových Lidicích jistou. České filmy slaví úspěch už i v Argentině. A prodávat nelegální kopie filmů se opravdu nevyplácí.

Ve scénáři nové české komedie Fotbalová jedenáctka, chystané pro EURO 2012, stojí: „O poločase přistává na hřišti vrtulník a z něj za obrovského aplausu vystupuje David Beckham, jenž bude v rámci propagace předávat pohár vítězům.“ Producenti filmu Jan Nejedlý a Miroslav Zukal však nechtějí Beckhamovu případnou účast zatím komentovat. Prý tak zní dohoda s managementem fotbalové hvězdy. I bez Beckhama Fotbalová jedenáctka slibuje velikány české kopané. Tvůrci oslovují Antonína Panenku, Milana Baroše, Pavla Nedvěda, Jana Kollera nebo Petra Čecha.

Jedním z nejočekávanějších filmů příštího roku se staly bezesporu Lidice režisérky Alice Nellis, připravované podle scénáře historika Zdeňka Mahlera, který za něj získal Cenu Sazky. Film se vrátí k jedné z nejtragičtějších událostí druhé světové války, vyhlazení Lidic po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha. Hlavním hrdinou snímku je muž, který jako jediný tento masakr přežil, a to proto, že byl ve vězení pro synovraždu. Ztvární jej Karel Roden. Podle producenta Adama Dvořáka se bude jednat o citlivý film, který má toto téma lidem zpřístupnit. Premiéra je plánovaná na podzim roku 2010.

Ve středu 11. března se rozběhl jedenáctý ročník festivalu pro první svobodnou porevoluční generaci, jak se píše letos v záhlaví – Jeden svět. Ten je dnes největším lidskoprávním filmovým festivalem v Evropě a jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí celé České republiky. Festival nabídne vedle výstav a řady konferencí celkem 123 dokumentárních filmů. V letošním roce jsou nosnými tématy zásadní globální výzvy současného světa, jako např. oteplování nebo finanční krize. Festival se koná pod záštitou Václava Havla a výběr filmů bude prezentován i v Bruselu a ve Washingtonu jako součást kulturního programu v rámci českého předsednictví v Radě EU.

Argentinský filmový festival Encuentro Cinematográfico Argentino-Europeo, jehož pátá edice proběhla v přímořském letovisku Pinamar, uvedl 12. a 13. března v sekci Nová česká kinematografie (Chine Checo de Ultima Hora) Děti noci Michaely Pavlátové a Karamazovi Petra Zelenky. Při příležitosti účasti českých filmů, kterou zaštítilo České filmové centrum a České centrum v Buenos Aires, se uskutečnila tisková konference a následná prezentace české gastronomie pod vedením významných českých šéfkuchařů.

Od 6. března do 4. května bude po Velké Británii putovat exkluzivní výběr osmi českých filmů. Tuto přehlídku již podruhé organizuje ČFC ve spolupráci s Českým centrem a řetězcem kin Picturehouse Cinema. Přehlídku zahájila Helena Třeštíková se svým dokumentárním filmem René. Dále následoval dokument Občan Havel a dvouprojekce filmů Jana Šikla z cyklu Soukromé století: Sejdeme se v Denveru a Líbám tě a miluji. Představily se také divácky oblíbené Vratné láhve Jana Svěráka i Hřebejkova hořkosladká komedie Medvídek. Český výběr zakončilo drama Vladimíra Michálka O rodičích a dětech a filmový debut Karin Babinské Pusinky.

Režisér Woody Allen ukončil své „evropské období“ a vrací se zpět do New Yorku, kde natočil své nejzásadnější filmy. Jeho novinka Whatever Works, která se v tomto městě odehrává, zahájí tamní festival Tribeca. Ten spoluzaložil herec Robert de Niro po teroristických útocích 11. září 2001, aby vrátil do této části New Yorku život. Tribeca se však letos potýká s ekonomickými problémy a bude proto menší. Promítat se bude 86 snímků (loni jich bylo 120) například z Íránu, Austrálie, Irska či Brazílie.

Muž z Bruntálska byl obviněn z prodeje nelegálních kopií nejrůznějších filmů, které nabízel přes internet. Distribuční společnosti tak způsobil škodu zhruba 52 milionů korun. Za porušování autorských práv, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi by mohl ve vězení strávit až dva roky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: David Beckham ve Fotbalové jedenáctce a Karel Roden v Lidicích