Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: Čína stáhla své filmy z australského festivalu. Grebeníček hrozí filmařům soudem.

World of WarcraftV Uherském Hradišti probíhá 35. ročník Letní filmové školy. Čína stáhla své filmy z australského festivalu. Grebeníček hrozí soudem. Legendární počítačová hra World of Warcraft dostane filmovou podobu.

Letní filmová škola není jen školou

Je to kombinace školy a filmového festivalu. Program letošního 35. ročníku, který probíhá od 24. července do 2. srpna v Uherském Hradišti, je rozdělen do několika cyklů věnovaných historii i současnosti kinematografie a setkáním s předními českými a světovými tvůrci.  Výrazné zastoupení má především rakouská a belgická tvorba. Účastníky čeká bohatá nabídka besed a výstav. Připraven je jedinečný přednáškový cyklus vedený předními odborníky a pedagogy FAMU. Třešničkou na dortu bude nedělní vystoupení americké zpěvačky Suzanne Vega.

Čínské filmy Austrálie neuvidí

Celkem tři čínské filmy měli zhlédnout návštěvníci největšího australského filmového festivalu v Melbourne. Jedním z nich byl dokument o exilové ujgurské podnikatelce Rebije Kadírové. Ujgurská islámská menšina žijící na západě Číny si často stěžuje na diskriminaci ze strany vládnoucího režimu, krvavé střety s policií nejsou žádnou výjimkou. Podle Pekingu Kadírová a její Ujgurský světový kongres tyto nepokoje podněcuje. Pracovníkům čínského konzulátu se uvedení snímku moc nezamlouvalo a požadovali jeho vyškrtnutí z programu. Ještě dřív, než se organizátoři stačili vyjádřit, stáhla Čína všechny tři filmy, aby tím vyjádřila nesouhlas s plánovanou účastí Kadírové na festivalu.

Miroslav GrebeníčekGrebeníček hrozí filmařům soudem

V srpnu se v kinech objeví snímek Klíček zobrazující komunistické vyšetřovací metody z 50. let. Dvojice mladých milenců se při návštěvě věznice propadne v čase právě do této nechvalně známé doby a prožije estébácké výslechy a mučení. Na základě skutečných událostí získaných ze spisu ministerstva obrany filmaři znovu otevřou také kauzu obávaného vyšetřovatele STB a otce bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka. Tomu se to nelíbí a hrozí, že pošpinění jeho otce Aloise může mít pro tvůrce právní následky. Producent Pavel Paleček však prohlásil, že se soudu nebojí a naopak uvítají, bude-li se někdo Grebeníčkovou minulostí zabývat.

Kultovní počítačová hra bude zfilmována

Počítačová fantasy World of Warcraft, vyvinutá společností Blizzard Entertainment, drží prvenství v Guinessově knize rekordů za nejpopulárnější MMORPG (Massive Multiplayer Online Role-Playing Game) hru. Hráčova postava určité rasy a povolání se pohybuje v rozlehlém virtuálním světě, kde se setkává, baví a bojuje s jinými hráči nebo s postavami ovládanými umělou inteligencí počítače. Zájem o hru neklesá ani patnáct let po jejím uvedení. A když je tak úspěšná hra, proč by nemohl být i film natočený podle ní? Tuto otázku si zřejmě položily filmové společnosti Legendary Pictures a Warner Bros., které se spolu s vydavatelem Warcraftu rozhodly stejnojmenný snímek financovat. Režírovat jej bude Sam Raimi (Spider Man, Stáhni mě do pekla), spolupracovat s ním má producent Charles Roven (Temný rytíř, Kletba bratří Grimmů).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: Čína stáhla své filmy z australského festivalu. Grebeníček hrozí filmařům soudem.