Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: České filmy v cizině opět uspěly. Juraj Herz točí drama ze Sudet.

Anglické jahody se líbily v Moskvě, Normal zabodoval v Šanghaji. V Telči skončil mezinárodní festival filmů o umění. Juraj Herz točí dramatický příběh ze sudetské vesnice.

České filmy se Rusům líbí

Snímek Anglické jahody režiséra Vladimíra Drhy dostal ihned po promítnutí na 31. ročníku Moskevského filmového festivalu nabídku účastnit se další ruské přehlídky. Příběh dezertéra ze sovětské armády a jedné české rodiny odehrávající se v srpnu 1968 byl uveden mimo hlavní soutěž v sekci přehlídky filmů „s ruskou stopou. Na programu festivalu, který potrvá do 28. června a  nabídne více než dvě stovky snímků, se vedle Anglických jahod objeví také Tobruk, Normal nebo Bathory.

Ševčík vyhrál v Číně

Na mezinárodním filmovém festivalu v Šanghaji vyhrál režisér Julius Ševčík se svým snímkem Normal cenu pro nejlepšího režiséra. Přehlídka kategorie „A“je jednou z největších ve východní Asii a žádný český film tam dosud takové ocenění nezískal. U nás se Normal dočkal spíše negativní kritiky. Psalo se o něm hlavně v souvislosti s návratem bývalé první dámy Dagmar Havlové na stříbrné plátno.

Telč hostila festival filmů o umění

V sobotu 21. června skončil v Telči na Jihlavsku 5. ročník evropského festivalu filmů o umění Arts & film 2009. Během tří dnů zhlédla porota 235 snímků z 32 zemí. Soutěžilo se v pěti kategoriích, které zahrnovaly snad všechny umělecké oblasti. V kategorii filmů o výtvarném umění nejvíce zaujal dokument o výtvarníkovi Jiřím Andrlem režiséra a kameramana Antonína Daňhela, který získal i samostatnou cenu Grand Prix Vojtěcha Jasného. Druhé samostatné ocenění – Prix České inspirace – vybojoval Člověk z ráje režiséra Jana Loučíma. Kategorie věnovaná architektuře zůstala bez vítěze. V kategorii Hudba, dramatické umění, film a literatura uspěl rumunský Faust – The Path of The Moment. Kategorie lidového umění a tvorby ocenila španělský Light, feelings, sounds – Easter of Zamora. Novinkou byla přehlídka experimentální studentské tvorby s názvem Film Future 3000, jejímž vítězem je film Radio Kaberle začínajícího režiséra Zdeňka Durdila. Mezi významné hosty festivalu patřili režisér Vojtěch Jasný a dokumentarista Bernard Šafařík, který divákům představil svůj snímek o Češích v exilu Psí dostihy.

Juraj Herz připravuje film ze Sudet

Držitel Českého lva za celoživotní dílo Juraj Herz pracuje v současné době na

natáčení dramatického snímku Habermannův mlýn. Příběh se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi rokem 1938, kdy byla podepsána Mnichovská dohoda a rokem 1945, kdy začal odsun německých obyvatel. K natočení příběhu, který literárně zpracoval ve své stejnojmenné knize spisovatel Josef Urban, vedla režiséra Herze i osobní zkušenost. Snímek vzniká v koprodukci s partnery z Německa a Rakouska, pro českou stranu rozpočet přesahuje 30 milionů korun. Premiéra je plánovaná na začátek příštího roku a v hlavních rolích diváci uvidí například Karla Rodena, Oldřicha Kaisera nebo Jana Hrušínského.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: České filmy v cizině opět uspěly. Juraj Herz točí drama ze Sudet.