Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: České filmy bodují v zahraničí. Budou se u nás opět točit hollywoodské trháky?

Tobruk Zdroj: distributor filmu

České filmy bodují v zahraničí. David Schwimmer režíruje drama. Čarodějnice z Blair se vrací do marylandských lesů. Budou se u nás  opět točit hollywoodské trháky?

Tobruk Zdroj: distributor filmu

Tobruk Zdroj: distributor filmu

Tobruk soutěží v Seville

Válečné drama Tobruk Václava Marhoula bylo vybráno spolu s dalšími patnácti snímky do hlavní soutěžní sekce šestého ročníku filmového festivalu ve španělské Seville. Ten začíná 6. listopadu a nabídne více než 150 celovečerních filmů. V rámci přehlídky navíc proběhne slavnostní vyhlašování nominací na Evropské ceny, kde má Tobruk také šanci uspět.

Vařící se dějiny triumfovaly v Chicagu

Je to zhruba týden, co jsme informovali o nominaci díla Petera Kerekese Jak se vaří dějiny na cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší evropský dokument. A už je tu další úspěch! Vojenští kuchaři vybojovali hlavní cenu za dokument na 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Chicagu.

Hororová Seance bodovala za oceánem

Pouhých dvacet minut trvá horor Seance studenta zlínské univerzity Tomáše Bati Robina Kašpaříka. Krátký příběh tří lidí snažících se najít majetek zemřelé baronky pomocí spiritistické seance slaví na amerických filmových přehlídkách takové úspěchy, že tam zřejmě vyjde na DVD. Studentské dílko je nominováno na patnácti mezinárodních festivalech v USA, Kanadě, Mexiku, Velké Británii a Indii. Ve snímku si zahrála Klára Jandová, Marie Durnová, Pavel Nový a Zdeněk Julina.

Další režisérský pokus Davida Schwimmera

Herec David Schwimmer, známý jako Ross z populárního seriálu Přátelé, se už delší dobu snaží prosadit také jako režisér. Bohužel, v tomto směru nijak neoslnil a jeho dosavadní snaha nepřinesla kýžené ovoce. Schwimmer se tak snadno nevzdává a tak nedávno vyrukoval s novým námětem. Hodlá se pustit do dramatu čtrnáctileté dívky, která se přes internet seznámí s úchylem vydávajícím se za teenagera. Do rolí rodičů obsadil Cliva Owena (Sin City, Potomci lidí) a Catherine Keener (V kůži Johna Malkoviche, Zbožňuju prachy!). Jejich dceru si zahraje Liana Liberato. Snímek ponese název Trust a do kin by měl přijít během příštího roku.

Uspěje David jako režisér? Zdroj: movies.yahoo.com

Uspěje David jako režisér? Zdroj: movies.yahoo.com

Čarodějnice z Blair opět na scéně

V roce 1999 uspěli režiséři Eduardo Sanchez a Daniel Myrick s nízkonákladovým hororem Záhada Blair Witch. Příběh tří studentů, kteří se ztratili během natáčení dokumentu o tajemném marylandském lese, měl takový úspěch, že už rok po jeho premiéře byl uveden druhý díl. Původní dvojici režisérů vystřídal Joe Berlinger. Pokračování bylo ovšem velkým zklamáním, jeho tržby nedosáhly ani pětiny prvního dílu. Sanchez a Myrick se teď k mystickému tématu vracejí a plánují třetí část. V současné době přemýšlejí nad zápletkou, která bude divákům nahánět husí kůži stejně jako před deseti lety.

Přiláká půlmiliardová dotace zahraniční filmaře?

Vláda jednomyslně schválila program podpory filmového průmyslu. Cílem je motivovat zahraniční filmové štáby k návratu do Čech. Splní-li investor určité podmínky, má právo požádat o vrácení až dvaceti procent nákladů. Vzhledem k tomu, že hollywoodští filmaři zde během jednoho natáčení utratí miliony dolarů, výše takovéto podpory dosahuje přibližně půl miliardy korun. Za posledních šest let klesl objem „útrat“ zahraničních produkcí o 86 procent. Důvodem byly právě nulové výhody nabízené Českou republikou. Návrh musí ještě schválit Evropská unie, která má posoudit, zda nejsou dotace v rozporu s její legislativou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: České filmy bodují v zahraničí. Budou se u nás opět točit hollywoodské trháky?