×
TOPZINE.cz

Novinky: Andělé a démoni ve Vatikánu, ceny na AniFestu a hudba do ticha!

Zemřel slovenský herec Július Vašek. Začal osmý ročník festivalu specializovaného na animovanou tvorbu. Slovanský dům obsadili záhadné bytosti. Hoolywoodští filmaři opouštějí Česko.

Zemřel slovenský herec Július Vašek

V pátek 1. května zemřel po dlouhé nemoci ve věku 82 let dlouholetý člen bratislavského divadla Nová scéna Július Vašek. Vašek, narozený 29. prosince v Nových Zámcích, vytudoval herectví na bratislavské konzervatoři a v divadle hrál od roku 1950. Natočil množství filmů a televizních inscenací jako například Romance pro křídlovku, Měděná věž nebo Náměstí svaté Alžběty. Po smrti své manželky role odmítal a žil v ústraní.

Na AniFestu se již udílely ceny

Osmý ročník nejznámějšího českého festivalu zaměřeného na animovanou tvorbu proběhl mezi 1. a 4. květnem v Třeboni, 7. května se přesune nově i do Teplic. Každé město hostí své soutěžní kategorie. Vítězové těch třeboňských byli vyhlášeni na slavnostním zakončení tamní části 4. května večer ve velkém sále Kongresového a kulturního centra Roháč. Uděleno bylo šest cen a tři zvláštní ocenění poroty. Cenu poroty za nejlepší český animovaný film získal hororově laděný snímek Usnula jsem režisérky Kristiny Dufkové. V soutěži českých filmů porota dále udělila čestná uznání Magdaleně Bartákové za titul Zahrada uzavřená a autorce Marii Procházkové „za výjimečnou práci s dětmi”, výsledkem čehož je cyklus Děti kreslí písničky. Cenu za nejlepší zahraniční animovaný film v délce do 60 minut si odnesl Australan Denis Tupicoff za dílo Řetězová pila. Nejlepším snímkem pod 5 minut byl vyhlášen film Brzo ve vašich městech, v němž režisér Thilo Ewers apeluje na ochranu životního prostředí. V kategorii zahraničních filmů v délce do čtvrt hodiny triumfoval brutální a krvavý snímek Deset autora s pseudonymem BIF. Nejlepším celovečerním filmem se stali Idioti a andělé osobitého amerického režiséra Billa Plymptona, již dvakrát nominovaného na Oscara. Zvláštní cenu poroty vybojoval titul Tady tudy britských tvůrců Adama Foulkese a Alana Smithe. V Třeboni se promítalo celkem 665 filmů, z toho 385 soutěžních a 280 doprovodných. V Teplicích převezmou štafetu studentské filmy, filmy vytvořené dětmi, pásma škol a zakázková tvorba.

S hudbou do ticha filmu

V brněnském klubu Fléda připravuje skupina nadšenců ojedinělou třídenní přehlídku němých filmů s živým hudebním doprovodem. Různí umělci zahrají při projekcích klasických děl světové kinematografie. Tak například sovětskou klasiku, Křižník Potěmkin, režiséra Sergeje Ejzenštejna, si mohou návštěvníci vychutnat za doprovodu Rakušana Christopha Pajera. Erotikon, průlomový československý film Gustava Machatého, v době svého vzniku označeného za skandální, doprovodí studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Přehlídka nesoucí název S hudbou do ticha filmu se bude konat od 17. do 19. května.

Fanoušci přivítali nový Star Trek

Ve středu 29. dubna začali zaplňovat Slovanský dům postavy ve zvláštních uniformách, se zbraněmi a někteří dokonce se zelenou barvou kůže. Nejednalo se však o žádný teroristický útok, ale o setkání Trekkies, skalních příznivců Star Treku, kteří tak vítali jedenáctý celovečerní film z této série. Multikino Palace Cinemas pravidelně pořádá pro filmové nadšence speciální půlnoční předpremiéry očekávaných hitů. A tak nedočkaví fanoušci měli možnost vidět snímek již týden před jeho premiérou.

Čechy jsou pro Hollywood příliš drahé

V Česku pokračuje odliv zahraničních filmařů. Důvod? Je to tu příliš drahé, a to i ve srovnání se sousedním Německem. Zástupci filmové obce mluví o tom, že se zahraniční štáby stahují hlavně kvůli neexistenci investičních pobídek. Ty zaručují, že z každé utracené libry, eura či dolaru dostanou filmaři určitou částku zpět. U velkoprodukcí se stamilionovými rozpočty tak může být výše pobídek klíčová (v Maďarsku jde až o dvacet procent částky). Předloni takto Česko přišlo o natáčení dalších dílů série Hellboy nebo Letopisy Narnie. V současnosti je tak jediným u nás natáčeným zahraničním filmem válečný velkofilm Red Tails s Terrencem Howardem a Cubou Goodingem Jr. Ludmila Claussová, vedoucí kanceláře České filmové komise,  má zprávy o společnosti z Los Angeles, která připravuje scénář pro film odehrávající se v Praze roku 1989. „S producenty navážu kontakt, nemám ale v rukávu žádné eso, kterým bych je mohla přesvědčit, aby film u nás natáčeli”.

Andělé a démoni ve Vatikánu

Tvůrci nového snímku Andělé a démoni dlouho řešili, jak do filmu dostat pro děj nezbytné záběry z Vatikánu. Místní hodnostáři jim totiž na svatých místech zarazili natáčení v reakci na snímek podle jiné knihy Dana Browna  Šifra mistra Leonarda, kde se bez rozpaků mluvilo o manželství Ježíše a Máří Magdalény i o jejich potomcích. Tým v čele s režisérem obou snímků Ronem Howardem řešení našel. Několik kameramanů v převleku za turisty pořizovali záběry tajně. Vznikly tak hodiny filmového materiálu. Snímek v hlavní roli s Tomem Hanksem bude mít v českých kinech premiéru 14. května.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..