Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: Festival v Cannes je v plném proudu!, Český film o nacistech získal cenu v USA

(14.-20.5.09) Začal 62. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. AniFest má svého vítěze. Další český film uspěl v USA. Karel Janák bude točit film za 160 miliónů. „Mládeži nepřístupno“ se znovu objeví v českých kinech.

Festival v Cannes je v plném proudu

Francouzské letovisko Cannes hostí ve dnech 13. – 24. května 62. ročník mezinárodního filmového festivalu. V rámci zahajovacího ceremoniálu se kromě tradičního představení poroty, tentokrát v čele s francouzskou herečkou Isabelle Huppert, uskutečnila světová premiéra animovaného filmu Vzhůru do oblak z dílny amerického filmového studia Pixar. Největší očekávání jsou zaměřena na díla jediného zástupce USA v Cannes, režiséra Quentina Tarantina Inglorious Bastards (Hanební pancharti) a španělského tvůrce Pedra Almodóvara Abrazos rotos (Rozervaná objetí). Francouzská média také upínají pozornost na Looking for Eric (Hledání Erika) britského filmaře Kena Loache. Česká republika je na festivalu zastoupena ve vedlejší soutěžní sekci Cenéfondation krátkometrážním snímkem Bába, jehož autorkou je studentka FAMU Zuzana Kirchnerová-Špidlová. Přítomna bude i dokumentaristka Helena Třeštíková, která zde převezme cenu Media European Talent.

Festival AniFest vyhrál film Idioti a andělé

Hlavní cenu na 8. ročníku AniFestu, největším českém festivalu animovaných filmů, získala černá komedie Andělé a démoni Američana Billa Plymptona. Stejný film obdržel cenu poroty pro celovečerní snímek a také cenu diváků v Teplicích, kam se po úvodu v Třeboni festival přesunul. V kategorii nejlepší český animovaný film vyhrál lehce hororový příběh Kristiny Dufkové Usnula jsem.

Anglické jahody míří do Moskvy

Film Anglické jahody režiséra Vladimíra Drhy odehrávající se v srpnu 1968, bude uveden v oficiálním programu Mezinárodního filmového festivalu v Moskvě, který se koná od 19. do 28. června. Podle producenta Pavla Melounka je zájem organizátorů příjemným překvapením, neboť film je z ruského pohledu určitě kontroverzní. Ještě před cestou do Moskvy budou Anglické jahody promítnuty na festivalu v Cannes a na zlínském festivalu, kam přijede i představitel hlavní role Alexej Bardukov.

Český film o nacistech získal cenu v USA

Celovečerní snímek Nedodržený slib režiséra Jiřího Chlumského, vyrobený ve slovensko-česko-americké koprodukci, získal na Jewish Film Festival v Los Angeles hlavní cenu za nejvyšší divácké hodnocení ze všech třiceti promítaných snímků. Scénárista Jan Novák koncipoval dílo podle stejnojmenné knihy Martina Petráška. Třiaosmdesátiletý Petrášek, žijící od roku 1959 v USA, v autobiografické knize vzpomíná na své dětství poznamenané antisemitskou historií Slovenského státu. Ve filmu, který bude v českých kinech promítán od 4. června, se představí řada známých českých a slovenských herců, jako Ondřej Vetchý, Filip Renč nebo Marián Slovák.

Český kaskadér nominován na americkou cenu

Kaskadér Jan Petřina byl za snímek Hell Boy 2 nominován na americkou cenu Taurus, která je obdobou hereckých Oscarů. Nominaci získal spolu s několika americkými a čínskými kolegy jako tým. Ocenění se vztahuje na kategorii Best Fight, neboli Nejlepší bojová scéna. Šéf společnosti Filmka a bývalý zápasník Ladislav Lahoda potvrdil, že se tým zúčastní oficiálního vyhlášení, které se koná 16. května v Hollywoodu. V uplynulých letech byli jeho svěřenci nominováni za výkony v amerických filmech Ponorka U-571 a Šanghajští rytíři. Členové Filmky se podíleli i na snímcích Hartova válka, Van Helsing, Blade, Rudý baron, Příběh rytíře nebo na sérii Mladý Indiana Jones. Výkony Čechů ocenil před lety i režisér velkofilmu Titanic James Cameron.

Od císaře pána k imigrantům

Letní filmová škola v Uherském Hradišti, jejíž 35. ročník proběhne od 24. července do 2. srpna, bude letos věnována především rakouské kinematografii v historických souvislostech. Cyklus s podtitulem Od císaře pána k imigrantům nazvaný Fokus: Rakousko obsáhne sedm retrospektiv a další sekce, které úvody a přednáškami doplní odborníci přímo z Rakouska. Ve spolupráci s vídeňským Filmarchivem je připravena unikátní kolekce klasických děl rakouské němé éry, ale i série krátkometrážních „lechtivých“ snímků z dob Rakouska-Uherska režírovaná Johannem Schwarzerem. Představen bude i tvůrce sociálně-kritických dokumentů a režisér satirických komedií Michael Glawogger nebo „rakouský filmový patolog“ Ulrich Seidl. V doprovodném programu vystoupí zpěvačka Suzanne Vega.

Legendární Lovci mamutů ožijí na filmovém plátně

Společnost Three Brothers Production připravuje filmovou podobu románu Lovci mamutů, který nepochybně patří mezi poklady české literatury pro děti a mládež. Předlohou bude kniha Eduarda Štorcha, vyprávějící o napínavém dobrodružství pravěkých lidí, jejichž strhující pouť začíná v proslulém tábořišti u Dolních Věstonic. Scénář napsal Miroslav Osčatka. Režie se ujal Karel Janák, který má na svém kontě tituly jako Snowborďáci, Rafťáci nebo Ro(c)k podvraťáků. Plánovaný rozpočet činí až 160 miliónů korun. Podle producenta Borise Krištofa je to reálné pouze v případě, že se podaří zajistit zahraničního partnera. V opačném případě bude rozpočet nižší. První záběry příběhu, jehož třetinu mají tvořit počítačové triky, chtějí filmaři natočit ještě tuto zimu.

Vrátí se filmy „s hvězdičkou“?

Česká kina chystají návrat k rozdělování filmů na ty pro mládež „přístupné“ a „nepřístupné“. A nejen ta. Používat by ho měly povinně i televize a obchody s DVD. Systém známkování filmů, který vznikl pod taktovkou ministerstva kultury, má informovat rodiče, co je pro jejich děti vhodné. Šance, že se navrhované hodnocení začne používat, je velká. Na jeho potřebnosti se totiž shodly jak televize, tak stát. Tvůrci hodnotícího systému se inspirovali modelem, který funguje v Holandsku. Hodnotitel tam zhlédne film a vyplní otázky ve formuláři. Z toho pak vyjde, pro koho je film vhodný a pro koho ne. Hodnocení dostane na starosti nezávislá instituce. Podle ministerstva kultury nejde o striktní zákaz, ale o doporučení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: Festival v Cannes je v plném proudu!, Český film o nacistech získal cenu v USA