Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Novinka u vyřizování dopravních nehod. Budou se znalci platit z kapes účastníků?

Za dopravní přestupky, ke kterým je třeba povolat znalce, si v dohledné době možná připlatíte. Policii již došla trpělivost, že jsou znalci placeni z kapes měst a obcí.

Návrh je aktuálně v připomínkovém řízení. Pokud by prošel, tak by si hříšníci, kvůli kterým by policisté museli volat odborníky, vedle pokuty připlatili v řádu tisíců korun. Dosud za posudky znalců platily obce a města, což je vyšlo na statisíce až milióny.

Ministerstvo vnitra se rozhodlo tento stav změnit a požaduje daleko větší, především finanční spoluúčast provinilců na zpracování znaleckých posudků. Dosud činil příplatek dva a půl tisíce korun, nyní by to mělo být dvojnásobek. Pokud by bylo třeba znaleckých posudků více, činil by přípatek deset tisíc.

Znalci bývají většinou povolávaní kvůli toxikologickým nebo dopravním expertízám. Běžný policista totiž v případě dopravní nehody není schopen určit, zda jel řidič příliš rychle, což znalec z brzdných drah a poškození auta vyčte.

Zpřísnění avizuje ministerstvo vnitra již delší dobu. Například jízdu na červenou nebo řízení pod vlivem alkoholu by si řidič mohl dovolit jen dvakrát, než by se vybodoval a přišel o řidičák.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinka u vyřizování dopravních nehod. Budou se znalci platit z kapes účastníků?