Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Noviková v Říši slonoviny. A možná přijde i Napoleon!

Anna Malá

Anna Malá

18. 6. 2010

Série Temeraire pokračuje v pořadí již čtvrtým dílem, nazvaným Říše slonoviny. Naomi Noviková přichází s další částí úžasného příběhu, který se vyrovná předchozím.

Ilustrace na obálce knihy Říše slonoviny Autor: Lubomír Kupčík

Román Říše slonoviny začíná přesně v té chvíli, kdy Dračí pomsta skončila. Kapitán Laurence se se svým věrným drakem Temarairem vrací do Velké Británie ze své mise v Číně. V Anglii je ale čeká spousta situací, s nimiž nepočítali a musejí se s nimi poprat, jak nejlépe umějí.

Napoleon chystá invazi do Anglie, draky napadá smrtelná choroba, jejíž účinky se tito ušlechtilí tvorové snaží překonat v hrozivých podmínkách a tiché protesty Laurence s Temerairem proti utlačování anglických dračích letek zůstávají bez odezvy. Co s tím?

Noviková využila velice zajímavé a složité historické období, za což si zaslouží obdiv, protože popsat tuto dějinou etapu detailně a realisticky chce skutečný talent. V sérii o draku Temerairovi má čtenář chvílemi dokonce i pocit, že se ocitá přímo uprostřed 19. Století, ve Spojeném království, v době Napoleonských válek a musí se rozhodnout, zda zvolit cestu, jež je pohodlná a nic definitivně nevyřeší, anebo cestu, která je obtížnější, ale čestná.

Noviková zapracovala do děje odkaz na černý obchod s otroky, což celému dílu jen přidává na autenticitě. Jen představa toho, jak bylo s lidmi v té době zacházeno, stačí k tomu, abyste nemohli usnout. Tak barvitě a živě je příběh líčen.

Co se týče postav, jsou přesně takové, jaké očekáváme. Kapitán Laurence vždy stojí na Temarairově straně, stejně tak Temeraire na Laurencově. Kapitán se nebojí riskovat vše, aby udělal svět lepším, a řídí se svým dobrým srdcem. Samozřejmě jsou tu i povinné protipóly těchto kladných postav. Laurence a Temeraire se ne vždy setká se souhlasem ostatních a musí se rozhodovat bez ohledu na jejich názory a příkazy, což se mu mnohdy nevyplácí, ale na druhou stranu ho posunuje dál.

Kniha je napsána výborně, o tom není sporu, ale pokud jste předchozí díl (Dračí pomsta) četli před delší dobou nebo vůbec, máte problém. Knize na začátku chybí stručné shrnutí děje předchozích dílů, aby se čtenář mohl alespoň částečně orientovat. V příběhu je nepřeberné množství odkazů a připomínek k předchozím dílům, čili je pravděpodobné, že nezkušení čtenáři budou tápat, než si budou schopni logicky odvodit, co se asi dělo.

Občas se samozřejmě také stane, že zaskočí menší nepřehlednost nebo odchylka, ovšem s tím se dá počítat u každé knihy a odpustit se to dá. Naomi si také určitě dala velkou práci s tím, aby co nejvěrohodněji a nejlépe popsala místa, kde se zrovna to či ono odehrává, ale lidé, kteří mají s představivostí byť jen malé obtíže, by mohli narazit na tvrdší oříšek.

Kdybych měla výše zmíněné minusy vypustit, jedná se o velice kvalitní dílo, napěchované dějem, neváznoucí v žádném momentě a plné překvapivých zvratů. Příběh běží kupředu, nikde nezakopává a neohlíží se na to, kdo mu ty nohy podkopnout chtěl. A když už to udělá, tak s patřičným důrazem na to, že se mu do toho ale opravdu nechtělo.

Kniha je celkově zpracovaná velice dobře, psána krásným jazykem a poutavým vyprávěním. Jakmile po ní jednou sáhnete, nebudete ji chtít pustit do té doby, než se dostanete na poslední stránku. A překvapivý konec vás donutí uvažovat o tom, co bude dál. Ale na to si budeme muset počkat do dalšího dílu, v originále nazvaný Victory of Eagles.

Název originálu: Empire of Ivory
Český název: Říše slonoviny
Autor: Naomi Noviková
Překlad: Kamil Pinta
Obálka: Lubomír Kupčík
Počet stran: 295
Vazba: vázaná (s přebalem)
Vydali: Argo / Triton, Praha 2010
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení:**** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Noviková v Říši slonoviny. A možná přijde i Napoleon!