Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Novému albu Immersion od Pendulum dominuje skladba Watercolour

Marie Baladová

Marie Baladová

16. 8. 2010

Zapomeňte na staré Pendulum a připravte se na nové, styly míchající a pořád dobře znějící frajery. Immersion hraje všemi hudebními barvami a inovace místy hraničí se snahou zalíbit se co největšímu spektru posluchačů. Přesto přišlo vodní album právě včas; v dobu letních akcí a mejdanů, kam se nejvíc hodí.

Je na každé kapele, kdy se rozhodne svoji tvorbu trochu obměnit a ozvláštnit. Pendulum, parta z australského Perthu, která v roce 2003 přesídlila do Londýna, tak učinila nyní. Oficiálně se řadí do drum and bass/electronica šmrncnutá rockem. Po posledním albu In Silico, které bylo kvalitní a drželo si stálou linii, přišlo rozmanité a chvílemi mírně rozpačité album Immersion, které je stylem těžko zařaditelné. Každá skladba jako by nesla jiný nádech, trochu jiný styl.

Úvodní intro zní jako ze soundtracku k nějakému dobrodružnému sci-fi. Hned na začátku přichází sekvence skladeb, kdy si člověk říká: Ano, to jsou ti staří známí Pendulum se svými okázalými synťáky, kteří si potrpí na velkolepost svého soundu. Asi největším hitem z alba bude skladba Watercolour. Líbivá na první poslech, typický beat, dobré vokály.

Že je něco jinak, si člověk uvědomí při songu Set Me On Fire. Zpočátku nenápadná skladba překvapí melodií připomínající hudbu indiánů z Jižní Ameriky. Do toho tamburína, ženské vokály a hlavní zpěv jakoby odněkud z Jamajky. Ač zvláštní, tak příjemná kombinace.

Jedna z nejlepších skladeb od Pendulum je Crush. Šílené tempo, které si udržuje i zpěvák, je nakopávající a energizující. A nakonec sólo pro akustickou kytaru… Teď už musí každému dojít, že chlapci se rozhodli dělat věci malinko jinak. Celkově je na albu o dost více zpěvu, ale v míře, jež electronice neškodí, naopak ji posouvá na vyšší level. Jedinou otázkou zůstává, zda to zpěvák Rob Swire dokáže všechno uzpívat i naživo. Přece jenom je o něm trochu známo, že na koncertech svými výkony zrovna neohromuje.

Skupina se nebála přizvat spoustu hostů. Asi největším jménem je Liam HowlettThe Prodigy, který se podílel na skladbě Immunize, jež těmito britskými velikány přímo srší. Další překvápko je švédská death metalová kapela In Flames, která prořve Self vs. Self stylem, že leckterý fanoušek tvrdší muziky radostí zaplesá. Aby toho nebylo málo, do plejády hostů a míchání žánrů se přidává britský rockový zpěvák Steve Wilson se svým osvěžujícím hlasem.

Hosté a skákání z žánru do žánru dominují druhé polovině alba, kterou otevírá dvoudílná skladba Island. Při prvním poslechu se leckdo může zhrozit, že Pendulum sklouzli do řadové taneční hudby, kde po typickém drum and bass beatu není ani památky. Text také zrovna neohromí, ale jak již bylo řečeno, na leckteré letní párty by tahle věc bodovala. Je to také první velká vlaštovka toho, že Pendulum si chtějí hrát a experimentovat. Dance, death metal, rock, rave, další tamburína a akustická kytara. Navíc třeba skladba The Vulture zní jako mix Prodigy a Hadouken! Závěrečná skladba vyrazí dech tempem a emotivitou. Dámy mohou zaplesat, že v chlapcích evidentně dřímá nějaká ta citlivá duše.

Celkově vzato je potřeba si Immersion poslechnout vícekrát, aby se album mohlo dostat správně pod kůži. Je pravda, že kdyby Pendulum pokračovali jako doposud, bylo by to opakování a nuda. Tohle nuda rozhodně není, jen občas se ono experimentování trochu přehnalo a hraničí s laciným kýčem. Skladby samy o sobě mají každá něco do sebe, ve výsledku ale není jasné, ve které rovině se kapela pohybuje nebo chce pohybovat. Album stojí a padá na své rozmanitosti, ale fakt, že v prvním týdnu po svém vydání se dostalo na první příčku britského žebříčku nejprodávanějších alb, svědčí o tom, že si to Pendulum mohou dovolit.

Pendulum – Immersion

Vydáno: květen 2010
Celkový čas: 67:14
Skladby: Genesis, Salt In Wounds, Watercolour, Set Me On Fire, Crush, Under the Waves, Immunize (feat. Liam Howlett), The Island Pt. 1(Dawn), The Island Pt. 2 (Dusk), Comprachicos, The Vulture, Witchcraft, Self vs. Self (feat. In Flames), The Fountain (feat. Steve Wilson), Encoder
Vydalo: Warner Music Group

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novému albu Immersion od Pendulum dominuje skladba Watercolour