×
TOPZINE.cz

Nové přírůstky v liberecké zoo. Žirafí slečna a orlosup

!Tip na víkend!Kdy jste byli naposledy v Liberci? A už víte, co budete dělat o víkendu? Což takhle vyrazit na výlet do Liberce, podívat se na nová mláďata v zoo a pak si zajít zarelaxovat do Babylonu?

FOTO: mládě žirafy rothschildovy
mládě žirafy rothschildovy, Zdroj: Zoo Liberec

Je tomu necelý týden, kdy Zoo Liberec přivítala dva nové přírůstky – malou (má necelé dva metry) žirafu rothschildovu a orlosupa bradatého. Oba dva jsou zástupci druhů zařazených do Evropského záchovného programu.

Víte že …

Dlouhokrké elegány jistě každý zná z obrázků z encyklopedií a výletů do zoologických zahrad. Co už je ale známé méně, jsou jejich životní návyky. Na rozdíl od lvů (ale i od lidí) spánkem neztrácí čas – denně spí jen několik minut. Cenné hodiny, které tak ušetří, věnují jídlu. Každý den spořádají něco kolem 60 kg rostlinné hmoty, a to jim zabere úctyhodných 12 hodin. Co dělají ve zbývajícím půldni, ví jen žirafy samy.

Orlosup bradatý

Kdyby to nebyl mrchožrout, který se živí jen v podstatě morkem z kostí mrtvých zvířat, byl by to celkem sympatický a majestátní pták. Rozpětí křídel má skoro tři metry a váží pět až sedm kilo.

Pro vaši představu, taková svatomartinská husička váží sotva polovinu, a to se rozhodně nedá říct, že by to byl nějaký drobeček. Navíc má pořádně za ušima. Aby se ke svému oblíbenému morku dostal, rozbíjí je tím, že je z velké výšky shazuje na skály.

FOTO: Orlosup bradatý
Orlosup bradatý, Zdroj: Zoo Liberec

Zajímavostí je, že všech předchozích dvanáct mláďat odchovaných v zoo byla vypuštěna do volné přírody. Až tedy někdy pojedete do italských či francouzských Alp, podívejte se pořádně na nebe, jestli po něm nekrouží nějaký opeřený liberečák.

Malý orlosupík v zoo ještě k vidění není, zato žirafka už na návštěvníky mrká svými dlouhými řasami. Pokud tedy nevíte, jak příjemně a zároveň poučně završit tento týden, rozhodně se na ně zajeďte podívat.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..