Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nové filmy v kinech: Mortal Instruments, Nejvyšší nabídka a další

Monika Zavřelová

Monika Zavřelová

13. 9. 2013

Druhý zářijový čtvrtek nám do kin vstupuje hned šest filmů. Největším tahákem nejspíš bude válečný snímek Milana Cieslara Colette společně s Nejvyšší nabídkou, kde hlavní roli ztvárnil Geoffrey Rush. Pro děti si distributoři připravili animovaný film Justin: Jak se stát rytířem.

colette-foto

Jiří Mádl ve snímku Colette. Zdroj: Bioscop

Colette

Nový válečný snímek nás přenese do koncentračního tábora v Osvětimi. Tam dojde k setkání Colette (Clémence Thioly) a Viliho (Jiří Mádl). Poté, co se Vilimu podaří malou radou zachránit Colettin život, vznikne mezi nimi zvláštní pouto, které přeroste v lásku. Jejich štěstí však zamezí důstojník SS Weisacker (Eric Bouwer), kterému se Colette také zalíbí. Ten se k ní však chová velice povýšeně a násilnicky. Proto se mladý pár rozhodne pro útěk.

Snímek je natočen podle knižní předlohy nedávno zesnulého spisovatele Arnošta Lustiga. Jedná se jeho pozdější tvorbu a kniha je inspirována skutečnými událostmi. Ještě před autorovou smrtí jej herci stihli navštívit.

video
play-rounded-fill

Mortal Instruments: Město z kostí (Mortal Instruments: City of Bones)

Clary (Lily Collins) se jednoho večera stane svědkem vraždy. Zjišťuje ale, že je jediná, která si ji všimla. Pomalu se začíná dozvídat o tajném světě stínů a Lovcích stínů, kteří již po staletí chrání lidské bytosti od upírů, vlkodlaků a jiných nebezpečných monster. Když je pak unesena i její matka, rozhodne se o těchto tajemstvích dozvědět více. Stojí před ní složitý úkol – najít starodávný pohár, který jako jediný může její matce zachránit život.

Snímek je natočen podle prvního dílů knižní série Mortal Instruments spisovatelky Cassandry Clare. První volbou producentů pro roli Clary byla Emma Roberts, ta ale nakonec odmítla.

video
play-rounded-fill

Nejvyšší nabídka (The Best Offer)

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je starý bručoun, který celý svůj život zasvětil studiu výtvarného umění a vlastní sbírce ženských portrétů. Nové světlo do jeho života však vnese telefonát neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která jej žádá o pomoc při prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Na domluvenou schůzku se ale dívka nedostaví a na ty další také ne. Virgil po čase zjistí, že jméno této tajemné neznámé je Claire a bohužel trpí panickou hrůzou z okolního světa. To v něm však vzbudí ještě větší zájem a rozhodne se, že dívku pozná za každou cenu.

Hudba k snímku italského režiséra Giuseppeho Tornatorea se natáčela v pražských hostivařských studiích pod taktovkou samotného autora Ennia Morriconeho. K dispozici mu byl celý Český národní symfonický orchestr.

video
play-rounded-fill

Justin: Jak se stát rytířem (Justin and the Knights of Valour)

Animované filmy už nás zavedly na mnoho míst. Tentokrát se ocitneme ve středověku a sledujeme příběh mladého Justina, který by se chtěl stát rytířem. Tomuto snu však zamezí nová královská vyhláška, která všechny rytíře vykazuje mimo hranice království a zavádí velké množství osvícenské byrokracie. Justin se však nevzdává a odchází z domova, aby se stal kvalitním bojovníkem. Když je pak jeho domovina ohrožována útoky starého zatrpklého rytíře Sira Heraclia, může ukázat své schopnosti.

Jak už samotný příběh naznačuje, snímek je z evropské, konkrétně španělské produkce. Hlasy postavám poskytly takové hvězdy jako Antonio Banderas, Freddie Highmore (Karlík a továrna na čokoládu, Hledání Země – Nezemě) nebo Alfred Molina (Čokoláda, Frida).

video
play-rounded-fill

Lidský rozměr (The Human Scale)

Nový dokument Andrease Dalsgaarda pojednává především o urbanismu a architektuře. Snaží se poukázat na nové možnosti, jakými by se z velkých měst mohla stát příjemná místa k životu i práci.

Lidský rozměr představuje především vize Jana Gehla a jeho spolupracovníků, kteří se snaží uchopit město jako centrum pospolitosti a blízkosti. Zároveň se snaží ve svých plánech omezit počet aut na minimum a dávají přednost pěším zónám nebo trasám pro cyklisty.

video
play-rounded-fill

Pozice dítěte (Child’s Pose)

Rumunské drama sleduje život mladíka Barbu, který si jednoho večera projíždí ulice města nepovolenou rychlostí a nešťastnou náhodou srazí malého chlapce, který následně umírá. Barbuovi hrozí trest odnětí svobody od tří do patnácti let. V tu chvíli vstupuje na scénu jeho matka, která je ochotná udělat pro jeho záchranu téměř cokoliv. Uplácí koho může. Pomůže nakonec synovi nebo jeho trest pouze zhorší?

Pozice dítěte je držitelem Zlatého medvěda za nejlepší film 63. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně.

video
play-rounded-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové filmy v kinech: Mortal Instruments, Nejvyšší nabídka a další