Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nové filmy v kinech: Hobit: Šmakova dračí poušť, Niko 2 a další

Monika Zavřelová

Monika Zavřelová

12. 12. 2013

Premiérám tohoto týdne po dlouhé době dominuje opravdový trhák. Na plátna se totiž vrací Hobit, tentokrát s podtitulem Šmakova dračí poušť. Doprovodí ho dokument Dobrý řidič Smetana nebo animovaný Niko 2.

FOTO: Martin Freeman Hobbit Desolation of Smaug

Martin Freeman ve snímku Hobit: Šmakova dračí poušť. Zdroj: Warner Bros

Hobit: Šmakova dračí poušť

Bilba Pytlíka čeká další dobrodružství. Společně s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky v čele s Thorinem Pavézou míří na dalekou cestu. Cíl je jasný – dostat se k Osamělé hoře a získat zpět trpaslíkům jejich ztracené království Erebor. Po cestě potkávají třeba kožoměnce Medděda nebo houf obřích Pavouků. Nakonec se jim podaří uniknout i ze zajetí nepřátelských lesních elfů a pomalu se dostávají k Osamělé hoře, kde je čeká boj na život a na smrt. Stojí před nimi krutý nepřítel – drak Šmak.

Ačkoliv si režisér Peter Jackson zprvu myslel, že Hobita natočí pouze ve dvou dílech, rozhodl se, že bude lepší snímek rozdělit hned na tři části. A právě na závěr trilologie se budeme těšit ještě rok – česká premiéra je plánována na 18. prosince 2014.

video
play-sharp-fill

Vše je ztraceno

Robert Redford hraje muže beze jména, který léta bloudí Indickým oceánem. Na svých cestách už zažil spoustu krizí, takže jej nevykolejí ani srážka z plovoucím kontejnerem, která způsobí jeho lodi velkou újmu. Díru jednoduše zalepí a za pomoci těch nejjednodušších nástrojů se pokusí dostat na souš. Bohužel jej na cestě čekají další katastrofy a cesta se stává nekončícím peklem.

Ačkoliv je Robertu Redfordovi už obdivuhodných sedmasedmdesát let, rozhodl se všechny fyzicky náročné scény natočit sám. Někteří filmoví odborníci tvrdí, že snímek je po téměř sto letech jedním z mála, který svou produkcí odpovídá hollywoodskému filmu, ale zároveň v něm hraje jen jeden herec.

video
play-sharp-fill

Niko 2

Po pěti letech se na plátna vrací animovaný sobík Niko. Tentokrát se vydává vstříc novému dobrodružství – musí zachránit svého nevlastního bratříčka, který byl unesen krutými orly. Po cestě potkává spousta nových přátel, kteří mu pomohou v cestě za kýženým cílem. Aby však výprava nebyla jen dramatická, objeví se ve filmu i několik vtipných situací, bez kterých se klasický animák jednoduše neobejde.

video
play-sharp-fill

Dobrý řidič Smetana

Svůj nový dokument vpouští do kin duo Klusák-Remunda a, jak je jim vlastní, i tentokrát si vybrali téma společenské a značně kontroverzní. Sledují příběh řidiče Romana Smetany, který byl nepodmíněně odsouzen ke sto dnům odnětí svobody za to, že politikům na plakátech k volební kampani přikreslil tykadla.

Filip Remunda a Vít Klusák měli při natáčení speciální výjimku – mohli Romana Smetanu natáčet i ve výkonu trestu v rapotické věznici.

video
play-sharp-fill

Shun Li a Básník

Italsko-francouzské drama vypráví příběh o čínské ženě, která se přestěhuje do Itálie, aby si vydělala na dokumenty, které by umožnily emigraci jejího osmiletého syna za ní. Pracuje v malém městečku Chioggia, kde se k ní málokdo chová přívětivě, natožpak mile. Potká však rybáře Bepiho, kterému se říká básník. Rychle se z nich stanou dobří přátelé, jejich vztah se však nelíbí nikomu – ani místním, ani přítomné čínské komunitě.

video
play-sharp-fill

Jeptiška

Jeptiška Suzanne Simonina je proti své vůli rodiči odeslána do kláštera. Důvod? Nemají peníze na bohaté věno, které se v jejich kraji automaticky očekává. Suzanne v klášteře zprvu najde zastání v matce představené, ta však po čase umírá a Suzanne čeká opravdové peklo. Obtěžování ze strany nové abatyše i ostatních sester, nelidské ponižování a v neposlední řadě i náboženský fanatismus.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové filmy v kinech: Hobit: Šmakova dračí poušť, Niko 2 a další