Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Nové autobusové zastávky od Pepsi rozsvítí česká města. Stát bude i Kaplického chobotnice!

Redakce

Redakce

29. 9. 2011

FOTO: Prosek Autobusová zastávka 2011Pepsi vyhlásila pro veřejnost designérskou soutěž o nejoriginálnější návrhy autobusových zastávek. Ta nejnovější, variace na Kaplického chobotnici, se slavnostně otevírá právě dnes v Brně.

FOTO: Prosek Autobusová zastávka 2011

Autorem první zastávky byl teprve 17letý student Štěpán Gering, Zdroj: refreshyourworld.cz

Nový projekt Pepsi nazvaný Refresh your World přichází s nápadem, jak vtipně oživit běžnou panelákovou šeď českých měst. Prostřednictvím webových stránek odstartovala loni soutěž o nejnápaditější návrhy autobusových zastávek, z nichž nejlepších šest bylo nakonec vybráno k realizaci. Zúčastnit se mohli kreativci všech věkových kategorií.

Legoland na pražském Proseku

Vůbec první zastávka byla postavena v polovině dubna na pražském Proseku. Autorem jejího návrhu byl pouze 17letý student Štěpán Gering, který zvítězil svým designem barvených lego kostek. V dnešních dnech už zastávka ale bohužel na Proseku nestojí, byla nahrazena původní, nudnou… ale zato pečlivě vyhovující pravidlům MHD!

Zastávka to byla prý především pilotní a měla otestovat reakce místních obyvatel. Navíc organizátoři projektu ve většině velkých měst narazili na nesnadné dohady s radními, a tak záhy svůj projekt přesunuli raději do měst menších, kde byl přijat s otevřenou náručí.

FOTO: Zastávka Prosek

A takhle to na Proseku vypadá teď, Foto: Jan Taimr, Topzine

Nicméně další zastávky měly být dokončeny do listopadu 2010. Jak už to tak ale bývá, nakonec jich k dnešnímu dni vzniklo pouze pět. Poslední je stále v plánované výstavbě.

Kus sýra, čítárna a obří plechovka

Již hotové zastávky jsou pak k vidění v Klatovech, Liberci, Mostě, Ostravě a nově také v Brně. Klatovy se pyšní svým Ementálem, jak je zastávka díky velkým otvorům trefně pojmenována, a Liberec má zase speciální zastávku čítárnu, kde si lze čas zkrátit pročítáním snad všeho od Alenky v říši divů až po Čapka.

V trošku reklamním provedení je jen zastávka v Ostravě. Vypadá totiž jako obří plechovka Pepsi, ale ani to jí nijak neubírá na vtipu a svěžesti. A stejně tak atraktivní je i ta mostecká, která má naopak tvar čínského symbolu jing jang.

FOTO: Klatovský Ementál

Klatovy své zastávce díky velikým otvorům přezdívají Ementál, Zdroj: Město Klatovy

Vůbec nejčerstvější přírůstek mezi designovými zastávkami najde své místo, jak už bylo řečeno, v Brně. Už teď je jasné, že pravděpodobně přitáhne nejvíce pozornosti ze všech, neboť plánuje být věrnou (a samozřejmě zmenšenou) kopií kontroverzní Kaplického knihovny.

Oko nad Brnem

Budiž útěchou všem příznivcům zesnulého architekta, že nebude-li stát Oko nad Prahou, budeme mít alespoň své Okno nad Brnem. Zastávka se navíc těší plné podpoře vdovy po Janu Kaplickém, Elišce Kaplicky. Ta se vyjádřila, že se jí návrh velmi zamlouvá a vnímá ho jako poctu veliké osobnosti svého zesnulého manžela.

FOTO: Zastávka Kaplického chobotnice ve výstavbě

Výstavba brněnské chobotnice, Foto: Filip Blažek, Topzine.cz

Poslední z plánovaných zastávek bude postavena ve Slaném. Potěší všechny příznivce moderního umění, neboť bude ve znamení barevných kostek Pieta Mondriana. Návrh pochází z pera studenta dějin výtvarných umění, Martina Vlorence, jemuž design podle jeho slov přišel na mysl během zkouškového období při studiu moderních směrů.

Soutěže se jinak zúčastnilo téměř 3 000 návrhů, které navíc získaly od návštěvníků webových stránek 5x tolik hlasů! Návštěvníci si navíc sami nominovali i porotu, která se následně musela všemi návrhy prokousat. Zasedla v ní zpěvačka skupiny Toxique Klára Výtisková, známý český výtvarník v oblasti graffiti a street artu Jan Kaláb (alias Point) a za Pepsi pak Petr Mostek.

FOTO: Chobotnice zastávka Brno

Kolosální chobotnice se v Brně zmenší jen na pár metrů

Pepsi se navíc postarala o to, aby se mohli zúčastnit skutečně všichni designoví vizionáři a nadšenci s fantazií nehledě na odlišné míry talentu. Výtvarného nadání totiž pro zasílání návrhů nebylo vůbec potřeba.

Byla vytvořena speciální virtuální aplikace, v níž bylo možné zastávky dle libosti sestavovat a kdo se ani v tomhle necítil, nebylo nic snazšího, než svou ideu prostě co nejpřesněji vylíčit a odevzdat písemně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové autobusové zastávky od Pepsi rozsvítí česká města. Stát bude i Kaplického chobotnice!