Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nové album skupiny Smokie: dvanáct písní za dvanáct dní, propadák, nebo úspěch?

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

17. 4. 2011

FOTO: SmokieSmokie jsou zpět, dál bojují v hudebním světě a nehodlají jen tak skončit. Nedávno se rozhodli, že natočí další album. Sešli se ve studiu a za dvanáct dní nahráli dvanáct nových skladeb. Věnujte alespoň minutku legendární kapele a její legendární hudbě.

FOTO: Smokie

Smokie vydávají další CD (Take a Minute), Zdroj: smokie.co.uk

Když se mi do rukou dostalo nové album skupiny Smokie Take a Minute, vůbec jsem nevěděla, co od něj očekávat – dokážou tihle chlápci pokročilejšího věku zazpívat a upoutat jako dřív? Upřímně řečeno, moc jsem tomu nevěřila. Přesto jsem se rozhodla, že jim dám šanci. Dala jsem CD do přehrávače a nechala ho hrát jako kulisu k práci… A najednou jsem se přistihla, že se místo pořádného žehlení několika kousků z mého šatníku vlním u žehlicího prkna.

Inspirací pro dobrou hudbu jsou ženy

Nezbývá než konstatovat, že i když se původní sestava Smokie mnohokrát pozměnila a kluci nepatří mezi nejmladší generaci, jejich hudba zůstává stále stejně dobrá. Na albu jsem sice nenašla žádné pořádně rychlé vypalovačky, u kterých bych si zařádila jako za mlada, ale všechny skladby mají náboj a jejich refrény se vrývají do paměti naprosto samozřejmě.

Josephine, Mariah, Alice, Julia, Lucy, Mary, Belinda, Carol, Angelina – všechna tato jména mají svou vlastní píseň na některém z alb od Smokie. Zdá se, že pánové pro ně a písně o nich mají slabost. Ani Take a Minute není výjimkou. Tentokrát je tu Sally. Jemný začátek písničky a pochmurné líčení, že Sally odešla a neřekla ani s bohem, se po chvíli mění v rytmickou a chytlavou skladbu, ve které není ani památka po smutku a lítosti. Sally’s Song se pro mě stala číslem jedna tohohle alba.

Take a Minute, Let’s Do It Again, Friends Will Be Friends, Can’t Change the Past – těžko určit, která z nich je lepší. Jsou to pohodovky, ze kterých jsem měla dojem, jako bych je znala odjakživa. Jsou rytmické, milé, zkrátka příjemně dokreslí každý den.

Nesmím zapomenout ani na Celtic Days. Při prvním poslechu se zdá, že na album snad ani nepatří – klasičtí Smokáči byli pryč. Nakonec jsem jí ale přeci jenom přišla na chuť – objevila jsem její tajemství skryté v irské náladě a skvělé atmosféře, kterou vytvářejí housle, jež jí dodávají na něžnosti a vlídnosti.

Co by to bylo za album, kdyby na něm chyběla balada? ´til the Grass Grows Over Me je ten typ skladby, který chytne u srdce. Jemná kytara, housle a zastřený hlas Micka McConnella dodávají poměrně jednoduché skladbě nádech výjimečnosti. S touhle písní není nic kromě vás a Mickova hlasu.

U alba naleznete také DVD se záznamem živého koncertu

Pro milovníky Smokie je tu připraveno ještě bonusové DVD z živého koncertu v jižní Africe. Kromě skvělé atmosféry koncertu, kterou Smokie dokážou na pódiu vytvořit, jsou na něm zachyceny nesmrtelné hity jako například Living Next Door to Alice, It´s Your Life, Baby It’s You nebo Oh Carol.

Na závěr už jen dodám, že Smokie opět udělali pořádný kus práce a novým albem nezklamali své fanoušky. Tihle chlápci prostě, stejně tak jako jejich hudba, nestárnou.

Smokie – Take a Minute

Vydáno: 2010

Skladby: Take a Minute, Sally’s Song, If I Cant Love You, Let’s Do It Again, Nothing Hurts Like a Broken Heart, Celtic Days, Friends Will Be Friends, The Biggest Lie, I Don’t Want to Lose You, Can’t Change the Past, This Is Wot I Did, ´til the Grass Grows Over Me + bonus DVD

Celkový čas: 42:36 + 1:32:50(DVD)

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 3 ½ ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové album skupiny Smokie: dvanáct písní za dvanáct dní, propadák, nebo úspěch?