Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nové album Fragile od kapely Vanilla Sky představuje punk rock po italsku

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

20. 4. 2011

Jestliže máte rádi punk rock a posloucháte kapely jako Good Charlotte a Blink 182, pak je album Fragile od italské punk rockové kapely Vanilla Sky vhodným doplňkem vaší diskografie. Deska již tradičně vyšla v italské i anglické verzi. Já osobně doporučuji tu italskou.  

FOTO: Vanilla Sky

Vanilla Sky, Zdroj: oficiální stránky kapely

Album Fragile je již třetím řadovým albem italské punk rockové kapely Vanilla Sky. Jak tomu bylo u předchozích desek, i Fragile byla vydána ve dvou jazykových verzích, v ryze anglické a italské, na které ale i tak naleznete celkem pět skladeb v angličtině. Jednou z nich je velice povedená cover verze skladby od Lady Gaga, Just Dance.

O Vanilla Sky se v rámci punk rockových měřítek dá říct jen to nejlepší. Pokud máte tenhle žánr rádi, budou se vám tihle Italové hodně zamlouvat. Mají za sebou koncertní vystoupení s velkými jmény punk rocku, jako jsou Blink 182 a Good Charlotte, a na jejich tvorbě je hodně znát, že tyhle kapely mají sami v oblibě. V přímém srovnání s těmito populárními kapelami Vanilla Sky se svou deskou Fragile obstojí, rozhodně drží nastolený standard. Což ale zároveň znamená, že když zrovna nezpívají italsky, mohli byste si je konkrétně s Blink 182 celkem jednoduše splést.

Blink 182 po italsku

Album Fragile v italské verzi působí trochu schizofrenním dojmem. Jako by na něm totiž účinkovaly dvě různé kapely. Ta první zpívá anglicky a troufá si na rytmicky zajímavější kytarové riffy, ta druhá v italštině předvádí klasický punk rock, chvílemi s jemným romantickým zabarvením. Těžko říct, která z těchto tváří Vanilla Sky je zajímavější.

Anglické písničky působí trochu moderněji, ve většině případů mají i svižnější tempo než ty italsky zpívané. Italské skladby si zase nespletete s písněmi jiných kapel, těch italsky zpívajících je na světové scéně přece jen velmi málo.

Vanilla Sky v Praze (Rock Café, 3. února 2011)

Vanilla Sky vystoupili 3. února v Praze, Foto: Alena Pospíšilová, Topzine.cz

Celé album ale jako by trochu bylo zastíněno obrovským nápisem Blink 182. Zvukem kytar, ale i barvou hlasu se k těmto americkým punk rockerům hodně blíží. Italské skladby sice díky jinému jazyku trochu vybočují, na druhou stranu v podstatě recyklují zaběhnutá schémata punk rockových kapel, což je trochu sráží.

Přečtěte si také recenzi anglické verze alba od Aleny Pospíšilové.

Skladby jako Inner Conspiracy nebo Hurt-to-do! naopak hodně vyčnívají, díky povedenému frázování a velkému náboji. Z italsky zpívaných bych vypíchnul, jak by jistě řekl Rytmus, skladbu Vivere Diversi, která jako jedna z mála z této skupiny má pořádně řezavý zvuk kytar.

A co na to Lady Gaga?

Tak trochu kapitolou sama pro sebe je cover verze songu Just Dance od Lady Gaga. I když je pro mě celkem překvapením, že ji Vanilla Sky na své album zařadili, musím říct, že je rozhodně povedená. Ukazuje totiž přesně to, co říkám už hodně dlouho. Lady Gaga není špatná skladatelka, ale vybrala si špatný hudební styl, do kterého zařazuje svoje skladby. V punk rockové úpravě od Vanilla Sky má Just Dance mnohem větší náboj, z tohoto trochu sterilního rádiového songu se najednou stala skladba, která rozjede každou rockovou party. A šlo to i bez oblečku z hovězího masa.

Jako rockově založený člověk musím říct, že Fragile je rozhodně povedený kousek. Italská verze na mě působí hrozně sympaticky, protože vám na ní Vanilla Sky nabídnou hudbu kvalitativně srovnatelnou s mnohem věhlasnějšími kapelami, ale zároveň vystoupí ve vašem oblíbeném klubu. Koneckonců Vanilla Sky se letos v únoru ukázali v Praze už po několikáté a zdá se, že se sem rádi vracejí. Italská verze alba navíc může mít proti té ryze anglické výhodu v tom, že zaujme větší část italského publika, a zároveň i ty, kteří třeba nemají americké kapely příliš v lásce.

I když je nutno podotknout, že i přes texty v italštině se Vanilla Sky nezbavili jakéhosi amerického nádechu, který jejich hudba má. Zkrátka když poslouchám skladby z alba Fragile, představuju si spíše kalifornské pobřeží než pláže v Bibione.

Vanilla Sky – Fragile

Vydáno: 2010

Skladby: Back, Hurt-a-do!, Future, 1981, Vivere Diversi, L`Ultimo Primo Bacio, Attimi, Perfetta Metá, Milano, Colori, La Lettera, Inner Conspiracy, Cambiamenti, Just Dance

Hodnocení: 3 1/2***


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové album Fragile od kapely Vanilla Sky představuje punk rock po italsku