Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nové album bude víc psycho a těžké, slibuje kapela Luno

Martin Peška

Martin Peška

26. 6. 2012

Kapela Luno, která vznikla koncem roku 2009 z nápadu baskytaristy Šmityho na natáčení sólové desky Emy Brabcové, se chystá do studia. Zde má pod taktovkou Pavla Litvaje zvaného TUZEX vzniknout nové album. Jaké bude?

video
play-sharp-fill

V létě se chystáte do studia Borise Carloffa natáčet nový materiál, bude to na plnohodnotné album?

ŠMITY: Plánujeme nahrát osm až deset věcí, takže album.

Loni na podzim jste pokřtili EP, které se natáčelo doma, na chatě. Nyní máte další nápady, se kterými jdete do studia… Kam na ně chodíte?

ŠMITY: Na nápady chodíme nejčastěji do hlavy. (smích)

Pokud vím, texty skládala na debutu Ema, na loňském EP byly čtyři songy od každého z vás. Jak to bude nyní?

EMA: Texty vždycky skládám já, melodie ke zpěvu taky. Tak to pravděpodobně i zůstane. Ale choděj různý nápady od kluků, které rozpracuju a pak na nich společně děláme ve zkušebně nebo Šmity u sebe doma. Ke každé písničce je to trochu jinak. Takhle se mi vlastně od počátku tvoří vztah k té písničce a je docela sranda to sledovat v čase, jak se vyvíjí. Každej zákonitě má v tomhle období tvorby k těm věcem výhrady a je na nás, abychom se pak shodli na konci. To je docela dobrodružství, naštěstí nejde o život. (smích)

Kdo jsou Luno?
Kapelu Luno tvoří zpěvačka Ema Brabcová (ex-Khoiba, ex-Roe-Deer), baskytarista Šmity (ex-The Prostitutes), na bicí hraje Honza Janečka (Southpaw) a na kytaru Martin Starý (Holden Caulfield).

O čem budou nové písně?

EMA: O čem budou? Vždycky je to reflexe toho, co zrovna prožívám. Myslím, že není teď lehká doba pro nikoho. Takže asi nic moc veselého, ale třeba mě to překvapí. Většinou dělám texty až úplně naposled, bůhví, co se do té doby stane…

Každopádně už delší dobu hrajeme jednu věc z připravované desky naživo. Jmenuje se Human Centipede.

V čem bude nové album jiné než dosavadní tvorba?

EMA: Myslím, že pokud bylo Litato odlehčenější, tak to nové bude zas trochu víc psycho a těžké. Pro mě rok 2012 přináší těžká témata – derou se na povrch věci z hloubky, nic moc hezkého. Když jsem nějaké úryvky pouštěla svému manželovi, tak říkal: Vy ty věci děláte hodně neposlouchatelné. No, z mého pera jdou většinou ty neposlouchatelné věci, ve kterých se vyžívám. Ještě že skládáme i společně, takže deska bude mít určitě i své odlehčenější a přímočařejší kousky.

Bude se album držet jedné koncepce, nebo půjde spíš o mix různých věcí?

EMA: Pro mě koncepce už je to, že ty věci vznikají v nějakém stejném období. Všechny nějakým způsobem to období zachycují. Co se někomu může zdát bezkoncepční, se jinému může zdát jako vidění určitého časového období z různých stran. Asi takhle s tím konceptem…

Budete si ji vydávat sami, nebo je ve hře nějaké vydavatelství?

EMA: Ve hře je Indies a pravděpodobně to tak dopadne. Často Šmity přicházel s otázkou, jestli se nám to nějak vyplatilo si tu desku vydat na vlastní náklady a fakt je, že opravdu asi ne. Chodit v tom rozhodně moc neumíme, když teda budu hovořit za sebe – fakt je, že nejsem schopná ani napsat a poslat ohlášky písní k Litatu na Intergram a OSA asi tak půl roku. Bohužel, někde je to koncepční myšlení vyloženě potřeba, já furt bláhově věřím, že to mám v sobě, ale toho se prostě u mě moc nedočkáte, i když se snažím. (smích)

FOTO: Kapela Luno

Už víte, kde se bude natáčet váš příští klip? K jakému songu?

EMA: Vypadá to, že se ještě bude natáčet klip k Ankle Deep In A Swamp Of Lies. Bude ho točit Daniel Vondráček and Ania Cingrošová.

Vyjde deska opět na vinylu stejně jako váš společný debut?

ŠMITY: Jestli vyjde na vinylu v tuto chvíli těžko říct, každopádně rádi bychom.

Navštíví vás při nahrávání i nějací hosté?

ŠMITY: Desku by měl produkovat TUZEX, je tedy velmi pravděpodobné, že i zahostuje coby muzikant. Rád bych ještě přemluvil někoho z Black Lips.

Kdy by měla být novinka na světě?

ŠMITY: Rádi bychom ji měli na pultech do konce září…

Co zatím považujete za svůj společný největší počin či největší úspěch existence Luna?

EMA: Já osobně, že je nám spolu dobře. Každý máme svoje životy a svoje trable, ale fakt je, že většinou funguje, když si vlezeme do zkušebny a všechno z nás spadne. Těším se z toho!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové album bude víc psycho a těžké, slibuje kapela Luno