Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Nová sezona v Národním divadle: Pestré premiérové menu o několika chodech potěší i ty nejmlsnější divácké jazýčky

Scéna Národního divadlaNový rok v těchto dnech nezačíná pouze školákům a studentům. Září patří tradičně také startu divadelní sezony. Jaké  projekty a premiéry v ní pro své diváky přichystá pražský kulturní svatostánek?

Scéna Národního divadla

Scéna hlavní budovy Národního divadla Zdroj: Národní divadlo

Nejočekávanějším premiérovým představením této sezony je nepochybně Čapkova Věc Makropulos v nastudování Roberta Wilsona. „Pravděpodobně nejslavnější režisér současnosti, autor vyhraněného stylu a ohromujícího vizuálního rukopisu, se ujme českého klasika,“ představil vlajkovou loď svého souboru umělecký šéf činohry Michal Dočekal a dodal, že získat tohoto světoznámého Američana nebylo vůbec snadné.

Jako novinky z per velkých světových dramatiků představí činohra Národního divadla incenace Špinavé ruce francouzského existencialisty Jeana-Paula Sartra či Shakespearovo Zkrocení zlé ženy.

Scéna z činohry Žebrácká opera

Činohra Žebrácká opera

V divadle Kolowrat se diváci mohou těšit na lyrickou hru Smích navazující na již uváděnou inscenaci Pláč, v níž pod vedením režiséra Jana Kačera excelují Nina Divíšková, Taťjana Medvecká a další. Druhou a bezesporu zajímavou kolowratskou premiérou bude představení S nadějí i bez ní, které vzniká v koprodukci s oceňovanou ostravskou komorní scénou Aréna.

Balet okouzlí dospělé i děti

Balet Národního divadla připravuje pro sezonu 2010/2011 dvě novinky. Na podzim bude pro milovníky tance na špičkách přichystána premiéra inscenace Svěcení jara. Za známým baletním titulem se ovšem skrývá mozaika nejnovějších choreografií uměleckého šéfa baletu Petra Zusky. Právě první část této baletní mozaiky za doprovodu nezaměnitelné hudby Gustava Mahlera byla představena na závěr českého dne při příležitosti světové výstavy Expo v Šanghaji.

Příští jaro pak na jeviště historické budovy přitančí půvabná Popelka. Krásná hudba Sergeje Prokopjeva a šarmantní choreografická verze Jeana-Christopha Maillota slibuje skvělou podívanou pro celou rodinu.

Ukázka z baletu

Balet La Sylphide

Přestože operních premiér bude z rozpočtových důvodů uvedeno méně, než bylo původně naplánováno, diváci určitě o nic ochuzeni nebudou. „I přes nevyhnutelné úspory nabídne opera pestrou dramaturgii a ujišťuji, že vysoká umělecká úroveň zůstává naší jednoznačnou prioritou,“ řekl umělecký šéf souboru Jiří Heřman.

Filmová Alice Nellis  se představí jako režisérka opery

Prvním titulem, který bude uveden pouze dvakrát, a to již 22. a 24. září, je koncertní provedení jednoaktových oper Ariadna a Slavík. Mezi inscenované premiéry pak patří komická opera Nápoj lásky, Wagnerův Parsival či Mozartův slavný Únos ze Serailu. Zajímavým projektem je pak operní zpracování díla Les Enfants Terribles (Příšerné děti), jehož nastudování se ujala filmová režisérka Alice Nellis ve spolupráci s dirigentem Petrem Kofroněm.

Scéna z opery Hoffmannovy povídky

Opera Hoffmannovy povídky

Pražské mýty a legendy budou k vidění v Laterně magice

Dnes již plnohodnotnou součástí Národního divadla je dříve samostatný umělecký soubor Laterna magika. Ani tato scéna nezůstane pozadu a uvede nové představení s názvem Legendy magické Prahy. Projekt vychází z inscenace Černého divadla Jiřího Srnce, a jak již samotný název napovídá, využívá tématu Prahy jakožto města opředeného mýty a legendami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová sezona v Národním divadle: Pestré premiérové menu o několika chodech potěší i ty nejmlsnější divácké jazýčky