Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Nová metoda léčby erekce protézou do penisu je nyní i v ČR

ČTK

ČTK

17. 4. 2016

Léčbu poruch erekce voperováním protézy do penisu podstoupilo loni 500 mužů v Německu, stejný počet ve Francii, 360 v Itálii, 330 ve Španělsku a 200 v Británii. V Česku tato léčba byla poprvé použita v roce 1992, muži ji ale dostávali jen výjimečně, například loni a předloni žádný.

operace-erekce-u-muzu-proteza-do-penisu

Zdroj: Shutterstock.com

Letos začal v Praze program, v němž by tuto protézu mohlo dostat 20 mužů. Penilní implantáty jsou pro muže, u nichž se neosvědčily běžné metody léčby pomocí léků či vakuových pump.

„Letos jsme operovali už dva pacienty. První byl devětačtyřicetiletý muž, který po léčbě rakoviny prostaty přišel o možnost erekce, což přispělo k rozpadu jeho dlouhodobého vztahu,“ řekl dnes novinářům specialista klinického centra Iscare pro implantaci penilních protéz Libor Zámečník. Druhým pacientem byl dvaasedmdesátiletý muž, kterého vzhledem k věku a špatnému stavu cév postihly poruchy erekce. Zprvu ji léčil tabletami, ale nevyhovovaly mu, proto se rozhodl pro implantát.

„Oba byli druhý den propuštěni domů v dobrém stavu, pooperační průběh byl bez komplikací a nyní už nacvičují použití implantátů,“ uvedl lékař.

Operace erekce má krátkou rekonvalescenci

Operace trvá dvě hodiny, pacient pak zůstává na klinice jeden až dva dny. Po propuštění do domácí péče by měl být několik dní v klidu, měl by se vyhnout sezení. Celková pracovní neschopnost je jeden až dva týdny. Čtvrtý až osmý týden po operaci je možno pumpu aktivovat, a jakmile pacient bezpečně ovládne její obsluhu, může zahájit sexuální život.

Nejčastější příčinou poruch erekce je cévní porucha, obvykle jako následek vysokého tlaku, cukrovky nebo vysoké hladiny cholesterolu.

Implantáty se vyrábějí jako nenafukovací polotuhé nebo nafukovací dvou či trojdílné, právě tento typ si mohou muži zaplatit v programu centra.

Erekce může být i trvalá

U nenafukovacích se ohybem penisu nastaví poloha vhodná pro pohlavní styk. Nevýhodou je trvalá erekce, což může být obtěžující. Celosvětově tvoří tento typ pětinu z implantovaného počtu.

Nafukovací implantáty se ovládají speciální pumpičkou. Přečerpávací mechanismus nahrazuje funkci topořivých těles. „Na těle pacienta není mechanismus znát, ani když je zcela nahý. Většina partnerek rozdíl od běžného penisu nerozpozná,“ uvedl operatér Lukáš Bittner.

Nenafukovací protéza stojí 99.000 korun, nafukovací 275.000 korun, zdravotní pojišťovny je nehradí. Při volbě typu se zvažuje vedle ceny i zdravotní stav pacienta a prodělané operace v oblasti pánve. Pokud pacient má zvětšenou prostatu či je podezření na nádor prostaty, musí se to před implantací vyřešit.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová metoda léčby erekce protézou do penisu je nyní i v ČR