Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Nová kniha Kudynové Má dáti dal nenadchne ani neurazí

Redakce

Redakce

23. 8. 2011

OBR: perly na mušliMinulý čtvrtek proběhl slavnostní křest knihy Má dáti dal autorky Věry Kudynové. Kmotry knihy se stali Jiří Stivín a Zlata Adamovská. Jak se autorce na knize pracovalo a jak se poprala s klišé tématem vztahů mezi muži a ženami prozradila právě na křtu.

OBR: perly na mušli

Ilustrační obrázek, Zdroj: sxc.hu

Věra Kudynová není na literárním poli žádným nováčkem. Spisovatelka je původní profesí novinářka a již jí vyšly knihy Průvodce úspěšné ženy společenským životem nebo Na vlně i pod vlnou aneb deset let s Václavem Fisherem. Není proto divu, že se nakladatelství Motto rozhodlo souborně vydat povídky, kterými přispívala do páteční přílohy Lidových novin.

„Volali mi většinou den nebo tři dny předtím, než potřebovali povídku. Psaní v časovém presu mi ale nedělalo problém. Byl to pro mě spíš odpočinek od jiné práce,“ komentuje svoji práci spisovatelka.

Nejlepší fabulátor je život

Na otázku, jestli inspiraci hledala i ve svém životě Kudynová odpovídá: „Nic v knize není přímo z mého života, když už jsem si nevěděla rady, jak by se postava měla v dané situaci zachovat, představila jsem si, jak bych se zachovala já, nebo moje blízká kamarádka či známý. Bylo to takové co by kdyby. Příběhy sice jsou inspirovány realitou, ale celá kniha jí dohromady obsahuje tak třicet procent. Nejlepší fabulátor a inspirace je pro mě ale stejně život.“

OBR: Má dáti dalKniha je souborem kratších i delších povídek o vztazích mezi muži a ženami. Toto označení je trochu vágní. A většinou vás také napadne, že tohle téma je už trochu vyčerpané. A budete mít pravdu.

Mnohem zajímavější (než samotné vztahy mužů a žen) jsou v knize pohledy hlavních hrdinek na vlastní život. Osudy, které prožívají, jsou někdy uvěřitelné více a někdy méně. Je to spíše na škodu, protože některé příběhy působí překombinovaně a čtenáře matou.

Vtěsnat smysluplnou myšlenku do čtyř tisíc znaků není jednoduché. Kudynové se to většinou povede, naráží však na problém kvantity či špatného rozmístění – některé povídky jsou myšlenkově mělké a spíše emotivní a jiné zase tak nabité, že se v nich čtenář špatně orientuje a ztrácí.

Líbí nebo nelíbí?

Je také potřeba říct, že autorka je mnohem lepší v kratších povídkách. V delších příbězích jako kdyby jí docházel dech a tak jen dokola opakovala už jednou řečené. V kratších textech pak lépe vynikne často překvapivý konec, který spisovatelka umí výborně vypointovat.

Ráda bych dílo nakonec označila jako hořkosladké letní čtení, ale sama autorka požaduje, aby její kniha byla hodnocena tak, jak podle ní hodnotí muži ženy – jako celek. Tedy pouhé líbí – nelíbí. A tak je pouze na vás, jak knihu zhodnotíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová kniha Kudynové Má dáti dal nenadchne ani neurazí