Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nová deska Erica Claptona příjemně překvapuje a hřeje na duši

Anna Malá

Anna Malá

26. 11. 2010

Eric Clapton vydává po úspěšném albu The Road To Escondido album další, nazvané prostě a jednoduše Clapton. Legenda blues-rockového žánru vypustil do světa desku plnou chytlavých melodií a nádherných coverů.

Eric Clapton

Eric Clapton, Zdroj: oficiální stránky zpěváka

Počet nahrávek, na nichž se Clapton podílel, již dávno překročil stovku. A slavný kytarista, i přes četné drogové a alkoholové excesy, neztrácí svou jiskru, cit pro melodii i vokály. Nová deska je nabytá písněmi pro jakoukoli situaci. Ať už byste jeli metrem, či jen odpočívali doma na gauči, Slowhandův hlas i brnkání na kytaru vám zaručeně zvednou náladu.

Eric Clapton, narozen roku 1945, se k hudbě dostal už v 15 letech, kdy ho ovlivnily bluesové nahrávky černošských umělců, jako byl Muddy Waters nebo Chuck Berry. Clapton, jenž si v počátcích svou hudbou vydělával po hospodách, se stal během několika málo let jednou z nejúspěšnějších a nejobletovanějších hvězd. Mnohými je považován za nejlepšího bluesového kytaristu vůbec.

Svěží, optimistické a povzbuzující

Prakticky celé album je skrz naskrz prošpikováno covery slavných bluesových hvězd. Pro příklad Travelin´ Alone od Lil´ Sona Jacksona, How Deep Is The Ocean Irvinga Berlina, krásná a veselá My Very Good Friend The Milkman od Johnnyho Burkera, která jednoznačně kandiduje na nejlepší skladbu alba, a mnoho dalších. Jestli jsou jedna dvě písně původní, tak je to hodně. Ale není to na škodu, ba právě naopak.

Za nejlepší písničky (kromě výše uvedených) se dají považovat Judgement Day, When Somebody Thinks You’re Wonderful a Run Back to Your Side. Pochopitelně i zbytek je stejně hodnotný a také výborně zpracovaný.

Clapton společně s umělci, kteří na desce spolupracovali, vdechl starým šlágrům lehký nádech modernosti. Dnešní hiphopová a ladygagovská nebo bůhvíjaká mládež by možná mohla sáhnout po staré dobré klasice, která bude dobrá i za sto let, což se u jiných říci dá jen těžko. Ono to opravdu jde i bez umcaca, zlatých řetězů a sprostých slov. Kvalitní hudba se dá dělat jen s kytarou.

Deska zní uvolněně a pohodově. Ideální lék na špatnou náladu, pro zpříjemnění nudného dne v práci nebo ve škole, jen tak na doma či kvůli pocitu, že kvalitní hudba ještě neumřela. Sám Eric Clapton a mnozí další se o to zasazují plnou měrou a je to jedině dobře. Poněvadž kdyby se staré legendy vytratily a zůstala nám jen povrchní masová kultura, kde bychom se pak všichni ocitli?

Eric Clapton – Clapton
Vydalo: Warner Music / Supraphon
Vydáno: 2010
Celkový čas: 61:55
Seznam skladeb: Travelin‘ Alone, Rocking Chair, River Runs Deep, Judgement Day, How Deep Is The Ocean, My Very Good Friend The Milkman, Can’t Hold Out Much Langer, That’s No Way To Get Along, Everything Will Be Alright, Diamonds Made From Rain, When Somebody Thinks You’re Wonderful, Hard Times Blues, Run Back To Your Side, Autumn Leaves

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová deska Erica Claptona příjemně překvapuje a hřeje na duši