Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nová dcera na DVD: Jak Kevin Costner k indiánským obludám přišel

Jiří Hannich

Jiří Hannich

11. 6. 2011

Bývaly doby, kdy strážil Whitney Houston a tančil s vlky, teď zabíjí monstra, jež na něj poslala jeho démony posedlá dceruška. Možná byl Kevin Costner mimo sebe, když tu roli přijímal, stydět se ale nemusí: Nová dcera je sice slabý horor, přesto má docela zajímavé vyvrcholení.

Otec na plný úvazek, Zdroj: distributor filmu

Film

Spisovatel John James přijíždí se svými dětmi, Louisou a Samem, do nového domu v Jižní Karolíně. Neúplná rodina se zde hodlá usadit a začít nový život poté, co je jejich matka a manželka v jedné osobě nečekaně opustila. John doufá, že si děti na nové prostředí rychle zvyknou, zároveň si ale uvědomuje, že s nastalou situací se složitě vyrovnává i on sám.

Opravdové problémy však přijdou, když Louisa objeví nedaleko domu kopec a začne na tomto místě trávit většinu času. Louisino podivné chování si všichni vysvětlují jejím dospíváním, nicméně po čase se ukáže, že místo, jemuž Louisa propadla, je stará indiánská mohyla obývaná podivnými tvory, a ona se zde mění na jednoho z nich.

Že vám ten příběh něco připomíná? No jistě, podobných hororů už tu byly mraky. Nová dcera bohužel doplácí na to, že nemá čím diváka překvapit. Od prvního momentu, kdy se začnou dít podivné věci, člověk netuší, ale naprosto přesně ví, jakým směrem se dále příběh bude ubírat. Možná i z toho důvodu pak snímek nepůsobí tak mrazivě, jak by se na horor slušelo. Není tu nic, co by publikum udrželo v napětí: po vizuální stránce bez nápadu, hudební doprovod průměrný, dokonce i lekačky se povětšinou míjí účinkem.

Jsou za dveřmi...

Tvůrci mohli alespoň vsadit na indiánskou mytologii, jež by určitě jinak velice ohraný příběh ozvláštnila, dodala mu více tajemna. Místo toho divákům předhodili ohavné příšery (takové menší predátory) a celý snímek přetvořili na krvavé sci-fi. Co mají slizké, agresivní a bizarní obludy vydávající podivné skřeky společného s indiánskou kulturou, přitom vědí asi jenom autoři díla. Když ještě posedlá dívka začne mluvit zkresleným hlasem jako z Vymítače ďábla, je opravdu s původním námětem amen.

Naštěstí se dá alespoň koukat na Kevina Costnera. Svým výkonem dokázal, že posílat ho do hereckého důchodu by bylo přinejmenším bláznovství. Roli otce, který si neví rady se svými potomky a zoufale přemýšlí, jak jim alespoň trochu vykompenzovat ztrátu matky, totiž zvládl na výbornou.

Mít u domu mohylu je legrace k nezaplacení

S dětskými herci už to tak slavné není. Gattlin Griffith, za jehož největší dosavadní úspěch lze asi považovat roli (ne)nalezeného syna v Eastwoodově Výměně, je sice roztomilý kluk, ovšem to z něj herce neudělá. Ivana Baquero, již známe z Faunova labyrintu, se tentokrát omezila na pár protažených obličejů, které jí v podstatě vydržely až do konce filmu, výraznější změny v hereckém projevu sledující proměnu její postavy k vidění nebyly.

Nová dcera představuje 107 minut naprosté šedi, kdy jí naprosto chybí atmosféra a nemůže se opřít ani o scénář a zajímavě podané postavy. Potěší však nečekaným závěrem, který se celkem rafinovaně vyhýbá veškerým klišé. Konec hodný pochvaly a Kevin Costner ve formě jsou faktory, které tento snímek drží jakž takž nad vodou. Jinak by se dávno topil u samého dna.

DVD

Je hezké, že distributor nechal na disk uložit české menu, jen škoda, že toho moc nenabízí. Bonusy budete hledat marně, stejně tak prostorový zvuk. Jediným zvukovým režimem je totiž stereo, což se dá bezpochyby označit za velké zklamání. Navíc český dabing v tomto případě opravdu nestojí za nic, takže jako jediná možná volba zbývá originální znění s titulky.

Nová dcera (New Daughter, The)

Thriller/Horor
USA, 2009, 107 minut

Režie: Luiso Berdejo
Hrají: Ivana Baquero, Kevin Costner, Gattlin Griffith, Samantha Mathis, Noah Taylor aj.

Zvuk: český, anglický (Stereo 2.0)
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy:
interaktivní menu, výběr scén

Hodnocení filmu: 3*
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová dcera na DVD: Jak Kevin Costner k indiánským obludám přišel