Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nová audiokniha povídek Stephena Kinga pokřtěna!

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

24. 6. 2010

V úterý 22. června se v příjemném prostředí útulné restaurace Zlatý had konal křest audioknihy podle povídek Stephena Kinga – Vykoupení z věznice Shawshank a Rita Hayworthová. Svůj hlas povídkám zapůjčil populární herec Oldřich Kaiser, audioknihu vydalo nakladatelství Tympanum.

Audioknihy jsou poslední dobou čím dál tím populárnější; snad i kvůli tomu, že trávíme čím dál tím víc času v autě. A kdo z nás by třeba cestu na Moravu nechtěl strávit ve společnosti Stephena Kinga a Oldřicha Kaisera…

Nenápadný Oldřich Kaiser

Pátá hodina odpolední, do dveří vchází menší, skoro nenápadný muž, oblečený v šedém saku a s placatou čapkou na hlavě. Kdo by ho nepoznal, ač nenápadně oblečen, je to Oldřich Kaiser. Ten Oldřich Kaiser, který namluvil novou audioknihu Stephena Kinga Vykoupení z věznice Shawshank.

Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Kromě Oldřicha Kaisera se na křest dostavil také režisér záznamu Dimitrij Rudik, zástupce vydavatelství Tympanum Karel Černošek (který celým křestem provázel) a přední český Kingolog Jan Vaněk junior.  Po úvodním seznámení jsme měli možnost nahlédnout do zákulisí nahrávání.

Další audioknihy?

Na otázku, jak režisér vybíral, kdo povídkám propůjčí svůj hlas, odpověděl Černošek: „No, ta povídka je lidská a přirozená a Oldřich Kaiser je lidský a přirozený. Byl pro mě jasná volba.“  Kromě povídky Vykoupení z věznice Shawshank, podle níž byl natočen dnes již kultovní film (ten pan Kaiser viděl, knihu prý nečetl), audiokniha obsahuje též povídku Rita Hayworthová. Stephen King však do svého povídkového souboru Čtyři doby, z něhož povídky pochází, zařadil povídky čtyři. Můžeme se tedy těšit na další audioknihu z nakladatelství Tympanum?

Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Určitě ano. Karel Černošek prozradil, že se dočkáme i dalších dvou povídek. A nejspíš je namluví opět Oldřich Kaiser.

Slabikář a anglický slovník

Jak takové nahrávání probíhá a jak se na něj herec připravuje? Oldřich Kaiser nám to přiblížil slovy: „Nejdřív jsem si vzal slabikář a učil se číst, a potom anglický slovník, kde jsem se učil vyslovovat cizí jména, aby mě ve studiu stejně opravili.“ Na čtení audioknihy se totiž předem připravit v podstatě nedá. Jak nám herec prozradil, nikdy dřív nic takového nedělal, bylo to pro něj těžké. „Bylo tam hodně cizích jmen a cizích slov, když už jsem to konečně vyslovil správně, ozval se žaludek, no a pak jsem začal zase slinit. Ale za těch 10 let práce to stálo.“

Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Pak už protagonisté přešli ke křtu samotnému. „Jelikož se jedná o Stephena Kinga, budeme křtít krví, tedy červeným vínem“, prohlásil Karel Černošek.  A jak později, když víno stékalo po čerstvě pokřtěném CD, podotknul Oldřich Kaiser: „Rita má problém, typická žena.“ Vy však věřte, že Rita Hayworthová a Vykoupení z věznice Shawshank není jen audioknihou pro ženy, v oblibě mají audioknihy například i američtí muži – ti si je prý pouštějí v autě při cestách za příbuznými nebo při procházkách.

Prázdninové čtení ušima

Po prázdninové pauze se i Vy můžete těšit na další nahrávky z vydavatelství Tympanum, možná třeba právě na dvě zbylé povídky Stephena Kinga v podání Oldřicha Kaisera. Pokud byste si však nějakou pěknou audioknihu chtěli na léto pořídit už nyní, podívejte se na webové stránky vydavatelství, kde si z bohaté nabídky zajisté vyberete nějaký titul, který vám zpříjemní letní prázdniny.

Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

My na Topzinu vám již brzy přineseme recenzi nejen této novinky od Stephena Kinga, ale také třeba na Adresáta neznámého (K. Taylor) anebo na dnes již téměř kultovní knihu Simona Bretta Prevítem snadno a rychle!

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_praha_literatura_krest_audioknihy_vykoupeni-z-veznice-shawshank_22_06/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová audiokniha povídek Stephena Kinga pokřtěna!