Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nová atrakce berlínského muzea. Nabízí noc s tuctem sobů!

Redakce

Redakce

22. 12. 2010

Může se to zdát spíše páchnoucí a docela hlasité, ale nová exhibice nabízející noc s dvaceti čtyřmi zlatými kanárky a tuctem sobů patří vůbec k nejpopulárnějším v berlínském muzeu. Zatímco cílem neobvyklé exhibice je přiblížit lidem spirituální hinduismus, návštěvníci v ní vidí především Vánoce.

FOTO: Exhibice SOMA v berlínském muzeu

Exhibice SOMA v berlínském muzeu, Zdroj: pbs.org

Exhibice nazývaná SOMA, zahrnující mimo jiné i výstavu obřích sošek hub, dostala své jméno po halucinogenním nápoji užívaném hinduisty před více jak pěti tisíci lety při náboženských ceremoniálech. Věřilo se, že je to elixír poslaný na zem přímo bohy. Stejně jako zmiňovaný nápoj i celá idea berlínské atrakce je založena na spojitostech mezi dvěma rozdílnými kulturami – hinduistickou a sibiřskou.

„Autor Carsten Hoeller si pohrává s naší fantazií tím, že pro své dílo používá soby, kteří jedí hříbky,“ říká kurátorka exhibice Dorothea Brillová. „Dalo by se více přirovnat k básni než k vědecké dokumentaci.“

Součástí takzvané reflektivní součásti je pronájem postele umístěné na kruhové platformě uprostřed sobího výběhu. Jedna noc vás vyjde na 1 000 Euro.

Manželé Winnackerovi si jednu postel pronajali před pár týdny a výdej tolika peněz nelitují. „Postel byla pohodlná, ale ani jeden z nás nemohl ze vzrušení usnout. Sobi si hráli a bojovali – trochu hlasitě. Seděli jsme na posteli a celou dobu je pozorovali,“ řekla anglickému magazínu paní Winnackerová.

FOTO: Pohled na celou instalaci

Pohled na celou instalaci, Zdroj: spiegel.de

„Byla to noc jako žádná jiná,“ okomentoval sám autor, který přespání na vlastní kůži vyzkoušel. Ovšem stejně jako Winnackerovi, i on uznal, že bylo těžké usnout. „Sobi dělali výrazné zvuky, připomínající řev lva.“ Na rozdíl od Winnackerové, které přiznala, že právě noc je nejvhodnějším okamžikem k pozorování, jak se sobi chovají, pro Hoellera jím bylo ráno. „V tomto okamžiku ještě nejsou všichni vzhůru, ale v přechodném stavu.“

Sobi teď mají nabitý program. Až do konce výstavy je všech šest dní v týdnu, kdy je muzeum otevřené, vyprodáno. Na vánoční den je exhibice přístupná, ale zatím se prodiskutovává, do kolika hodin by měla být otevřena a kolik by si návštěvníci museli připlatit. V únoru, kdy výstava končí, budou sobi navráceni svému majiteli do Švédska.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová atrakce berlínského muzea. Nabízí noc s tuctem sobů!