Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Vody Perského zálivu rozvíří nový designérský klenot

Redakce

Redakce

27. 5. 2011

FOTO: Zayed National MuseumBritský architekt Norman Foster staví na břehu Perského zálivu novou impozantní budovu. Spojené arabské emiráty si od ní už teď slibují čerstvý přísun turistů, bude lákat svým designem, historií, ale i rozsáhlým nákupním střediskem.

FOTO: Zayed National Museum

Zayed Nationam Museum má být symbolem progresivity Spojených arabských emirátů, Zdroj: zayednationalmuseum.ae

Spojené arabské emiráty opět ukázaly, že jsou zemí, která si potrpí na maximální luxus. V současné době totiž v jejich hlavním městě, Abu Zabí, vzrůstá zbrusu nové turistické lákadlo. Tím je hypermoderní a naprosto úchvatná budova s názvem Zayed National Museum britského architekta Normana Fostera.

Že je vám toto jméno povědomé? Aby ne, sir Norman Foster (nar. 1935) je jedním z nejuznávanějších architektů současnosti a z jeho pera pochází také návrhy staveb jako je proslulá londýnská Okurka, Říšský sněm v Berlíně, stadion Wembley anebo třeba vyhlášený Millenium bridge, po němž se každý den procházela potrhlá filmová novinářka Bridget Jones.

Norman Foster je mimo jiné znám tím, že jeho budovy bývají ekologicky velmi šetrné. Ne jinak tomu bude i u Zayed National Museum, kde má být hlavním původcem energie sluneční záření.

FOTO: Zayed National Museum

Jednotlivé věže Zayed National Museum mají symbolizovat peří sokolích křídel

Muzeum by mělo dohromady tvořit celkem 5 pavilonů, jež symbolizují pera z křídel sokolů. Přestože se svými 124 metry rozhodně nebude patřit k nejvyšším budovám na světě, i tak je jeho design dech beroucí. A to zejména v kombinaci se třpytivými vodami Perského zálivu, nad nimiž se bude mrakodrap obklopen smaragdově zelenými zahradami vyjímat.

Kdo za tím vším stojí?

Dostavba Zayed National Musea je plánována na rok 2014. Má se stát symbol modernity a progresivnosti Spojených arabských emirátů, což je zásluhou především zakládající osobnosti Emirátů, šejka Zayeda bin Sultan Al Nahyana (1918—2004).

FOTO: Zayed National Museum

Pohle shora na budoucí Zayed National Museum

Jemu a jeho životnímu dílu je také celé muzeum věnováno. Zároveň si ale klade za cíl oživit návštěvníkům i historii země, čímž se stane prvním velikým střediskem v Abu Zabí, které podává zprávu o kulturním dědictví Spojených arabských emirátů.

Specialitou muzea pak bude to, že expozice nebudou záležitostí pouze interiéru, ale přesunou se i do venkovních zahradních prostor. Zní to trochu neobvykle? Určitě ne tolik jako to, že jeho součástí se stane i arabská verze newyorského Guggeinheimova muzea anebo galerie Louvre, a to všechno na jednom místě spolu se sítí restaurací a nákupním střediskem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vody Perského zálivu rozvíří nový designérský klenot