Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Nootropika – pomocníci ve službách studentů

Redakce

Redakce

21. 2. 2010

Člověk si vždy snažil usnadnit práci. Kdo ale pomůže studentům, aby jejich mozkovna pracovala efektivněji? Naštěstí existují nootropika – látky povzbuzující mozkové funkce.

Výraz nootropický (z řeckého noos – mysl a tropein – otočit) znamená urychlovač myšlení a vytvořil jej Dr. Corneliu E. Giurgea, rumunský chemik a psycholog. Jedná se tedy o látky povzbuzující a podporující funkce mozku.  Rostlin s nootropními účinky je mnoho a v rostlinném světě jsou velmi rozšířené. Ačkoli se jedná o heterogenní skupinu, všem je společný podobný mechanismus fungování; upravují přenos nervových impulzu v CNS, jiné (adaptogeny) posilují endokrinní funkce, některé další zlepšují přísun kyslíku do mozku a mozkový oběh.

Nootropní látky by měly mít následující vlastnosti:

  • Povzbuzovat paměť a schopnost učení.
  • Prodlužovat trvání naučených reakcí/paměti v podmínkách, které mají sklony k jejich narušování (například elektrošoky, nedostatek kyslíku).
  • Chránit mozek proti různým fyzickým i chemickým poraněním (barbituráty, scopolaminem).
  • Zvyšovat účinnost povzbuzujících korových/podkorových kontrolních mechanismů.
  • Postrádat obvyklé farmakologické vlastnosti jiných psychotropních léčiv (sedativní účinky, stimulaci motoriky) a mít velmi málo vedlejších účinků a extrémně nízkou toxicitu.

Foto: Martin Koubek,Topzine.cz

Foto: Martin Koubek,Topzine.cz

Mezi jedny z hlavních nootropik patří:

Brahmi (Bacopa monieri)

Brahmi, pocházející z Indie, je jednou z nejpopulárnějších bylin ayurvédské medicíny známá jako nervové tonikum, lék proti epilepsii a duševním chorobám. Bacopu oceňují zejména lidé trpící ztíženou schopností učit se, zpomalenými reakcemi, nespavostí, nervovým napětím a poškozením krátkodobé či dlouhodobé paměti.

Gotu-cola (Centella asiatica)

Gotu kola je snad jedna z nejstarších lidmi užívaných léčivých rostlin pocházejících opět z Indie. Tato rostlina u nás dnes patří do kategorie mozkových nutrientů, protože významně přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace a schopnosti učit se a k možnému zlepšení příznaků Alzheimerovy choroby. Někteří uživatelé čajového výluhu z gotukoly jsou přesvědčeni, že zlepšuje rozvoj duchovních schopností. Navíc pomáhají udržovat zdravé cévy a mohou se účastnit vyrovnávání činnosti transmiterů, chemických poslíčků v mozku.

Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)

Tato dřevitá popínavá rostlina pochází ze severovýchodní Číny a Koreje. Její plody se využívají v tradiční čínské medicíně už od dávných dob. Schisandra se pokládá za jednu z pěti základních bylin v čínském bylinkářství a používala se proti kašli, nemocem jater, průjmu, bezděčnému pocení a především jako povzbuzující prostředek a adaptogen (látka zvyšující harmonii mezi tělem a okolím).

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Tento unikátní strom je nejen živoucí fosilií, ale také významým léčivem. Ginkgo zvyšuje krevní oběh v mozku prostřednictvím rozšíření cév. Je často doporučováno na zlepšení paměti a koncentrace a při zvonění v uších.

Kromě chytrých bylin existují také chytrá jídla neboli výživová nootropika – jedná se o obvyklé složky stravy jako ořechy (především vlašské), bobuloviny (borůvky, ostružiny, maliny), hrozny, olivový olej, tučné ryby, celozrnné produkty a podobně, které obsahují aktivní složky (vitamín B komplex, vitamín C a E, polyfenoly, nenasycené mastné kyseliny a dále) s neuroprotektivním a nootropním účinkem. Dát si k snídani trochu müsli (cereálií s oříšky a sušenými bobulovinami) a sklenici čerstvě vymačkané pomerančové šťávy představuje velmi chytrý způsob, jak začít den.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nootropika – pomocníci ve službách studentů