Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nominace na Oscara za rok 2010 jsou už venku. A boj může začít!

Udílení Oscarů se nezadržitelně blíží, a my už známe TOP 10 kandidátů na obdržení oné prestižní zlaté sošky v kategorii Nejlepší film roku. Některé filmy nejsou žádným překvapením, jiné o svou pozici bojovaly až do posledních chvil.

Justin Timberlake v The Social Network, Zdroj: distributor filmu

Postup do užšího výběru si vysloužily filmy, kterým byla svěřena důvěra ze strany osmi filmových organizací. Plný počet hlasů získal jen jeden jediný snímek. V ostatních případech se názory různily.V současné době je nám už známý užší okruh adeptů na zlatou sošku.

V kategorii Nejlepší film se do popředí protlačilo deset nejúspěšnějších filmů loňského roku. Některé z nich už české publikum mělo možnost navštívit v kinech, ale na většinu si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Boj započal

Horkým favoritem se stal hit Počátek (Inception) od uznávaného režiséra Christophera Nolana. Tento film zaznamenal nemalý úspěch jak u amerického, tak i u zahraničního publika, Českou republiku nevyjímaje. O první místo se ovšem popere s facebookovým drámem The Social Network, které kategoricky vévodilo letošnímu udílení Zlatých glóbů.

Velmi slušně si stojí i skupina filmů, mezi které patří Černá labuť (Black Swan), Opravdová kuráž (True Grit), Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right), The Fighter a The King’s Speech.

Hodně nadějí vkládáme i do Černé labutě Darrena Aronofského, za kterou posbírala Natalie Portman mnoho cen v kategorii Hlavní ženská role.

FOTO: Natalie Portman - Zlate Globy

Natalie Portman při přebírání Zlatého glóbu, Zdroj: youtube.com

Desítku doplňuje třetí díl animované komedie Toy Story 3: Příběh hraček, 127 hodin Dannyho Boyla na motivy skutečné události a Winter’s Bone, jenž celou dobu zůstával poněkud v pozadí všeobecného zájmu, ale do TOP 10 se nakonec úspěšně probojoval.

V ostatních kategoriích je nominováno většinou pět potenciálních vítězů. O titul nejlepšího herce roku se popere Javier Bardem za roli ve filmu Biutiful, kde si zahrál muže s temnou minulostí, jenž se snaží ve velmi krátkém čase napravit vše, co dokázal během života zbabrat.

Dalším hráčem je James Franco (127 hodin), nadějný mladý herec s obrovským potenciálem, a na druhé straně ostřílený veterán Jeff Bridges za snímek Opravdová kuráž. Pochopitelně nesmí chybět ani Jesse Eisenberg coby tvůrce fenoménu jménem Facebook. Pětici uzavírá Colin Firth alias anglický král Jiří VI.

Ostřílené hráčky, nebo zelenáč ?

V ženské kategorii se utkají Natalie Portman (Černá labuť), která letos zazářila na udělování Glóbů, Nicole Kidman, jako matka, která se vyrovnává se smrtí svého syna ve snímku Rabbit Hole, a v neposlední řadě Annette Bening, lesbická matka dvou dětí z filmu Děcka jsou v pohodě. Michelle Williams, která v poslední době boduje v prestižních snímcích jako Zkrocená hora nebo Prokletý ostrov, si vysloužila v pořadí již druhou nominaci na Oscara, tentokrát za film Blue Valentine. A na závěr se o sošku utká Jennifer Lawrence. Tato dvacetiletá herečka má velmi slušně našlápnuto, a možná o ni v budoucnu ještě uslyšíme.

FOTO: Děcka jsou v pohodě, Zdroj: youtube.com

Annette Bening ve filmu Děcka jsou v pohodě, Zdroj: distributor filmu

Bohužel je počet nominovaných v jednotlivých kategoriích velmi omezený, a tak pro některé velké umělce zkrátka nezbylo místo. S nominací na Nejlepší vizuální triky neuspěl, k velké nelibosti některých diváků, Tron: Legacy ani Scott Pilgrim. Namísto nich se o vítězství poperou například filmy jako Alenka v říši divů, poslední díl Harryho Pottera nebo Iron Man 2.

O Nejlepší animovaný snímek roku se letos strhne krutá a velmi vyrovnaná bitva. Toy Story předčilo veškerá očekávání, a s přehledem překonalo své předchozí dva díly. Dalším nominovaným je animovaný snímek, který je určen spíše dospělým, Iluzionista. Film vychází z nerealizovaného scénáře Jacquese Tatiho z roku 1956 a je jedním z nejemotivnějších snímků posledních let. Třetím a posledním nominovaným animákem je film Jak vycvičit draka.

Největším počtem nominací se může pochlubit Králova řeč, která obdržěla nominace hned ve dvanácti kategoriích (Nejlepší film, Herec v hlavní roli, Herec ve vedlejší roli, Herečka ve vedlejší roli, Režie, Scénář, Kostýmy, Střih, Hudba a další…). Opravdová kuráž má na svém kontě nominací deset a The Social Network a Počátek jich posbírali osm. Teď se jen ukáže, kolik jich tyto megahity dokáží proměnit v Oscara.

Na slavnostní večer, kdy se rozhodne o celkovém vítězi, si ještě několik týdnů počkáte. Už teď se ale můžete těšit na tvrdý souboj a napětí do poslední vteřiny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nominace na Oscara za rok 2010 jsou už venku. A boj může začít!