Menu
TOPZINE.cz

Ve středu 16. února byly v pražském Mánesu představeny nominace na prestižní Cenu Thálie za rok 2010. Ceny budou předány při slavnostním galavečeru 26. března, a to  tradičně v Národním divadle, které je stálým sponzorem Herecké asociace. Celý večer bude již pošesté moderovat herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

OBR: Cena Thálie, Adolf Born

Cena Thalie - Adolf Born Zdroj:ceny-thalie.cz

V pořadí již 18. udělování Ceny Thálie bude tento rok finančně podpořeno ministrem kultury Jiřím Besserem, bez jehož pomoci by letošní ročník pravděpodobně nemohl být realizován. Jak sám ministr píše ve svém dopise herecké asociaci v čele s Václavem Postráneckým, přerušení tradičního každoročního udělování cen by bylo obrovskou ztrátou pro českou kulturu. Ocenění, která si předávají kolegové z oboru, jsou, jak je v dopisu zmíněno, nejvyšší možnou poctou, a slavnostní galavečer také vyzdvihne skvělá regionální divadla.

Činohra ženy

FOTO: Květa Fialová - Maude

Květa fialová v představení Harold a Maude  Zdroj: slovackedivadlo.cz

Za mimořádný ženský jevištní výkon v roce 2010 byla na Cenu Thálie nominována Květa Fialová za představení Harold a Maude, v němž bravurně ztvárnila Maude, jež je plná života, stejně jako její představitelka. Další nominovanou je Lucie Štěpánková za roli Agnes ve hře Henrika Ibsena Brand/Oheň, jejíž výkon dává divákům nahlédnout do samého nitra postavy. Poslední herečkou vybranou do užší nominace je Kateřina Winterová za roli Nory v představení Co se stalo, když Nora opustila manžela. Kateřina Winterová si je jistá v mnoha polohách a diváky svým výkonem doslova strhne.

Květa Fialová – Maude – Harold a Maude – Slovácké divadlo Uherské Hradiště

Lucie Štěpánková – Agnes – Brand/Oheň – Transteatral Praha

Kateřina Winterová – Nora – Co se stalo, když Nora opustila manžela – ND Praha

Činohra muži

FOTO: Dušan-hřebíček

Dušan Hřebíček  Zdroj: klicperovodivadlo.cz

V kategorii mužských činoherních rolí byli nominováni Dušan Hřebíček, Petr Nárožný a Jiří Štěpnička. Dušan Hřebíček v představení Král je panna ztvárňuje Rogera, jehož proměnu postihuje velmi působivými hereckými prostředky, a dokazuje tak své vysoké herecké kvality. Petr Nárožný v roli galantního svůdníka žen rytíře Olivera Urbana předvádí v představení Léda herecký koncert. Poslední Jiří Štěpnička, nominovaný za roli Raymonda v představení Blackbird, dává do své role nevídanou energii a sílu, jež musí na diváka nevyhnutelně dopadnout jako překvapivá rána bičem.

Dušan Hřebíček – Roger – Král je panna – Klicperovo divadlo Hradec Králové

Petr Nárožný – Rytíř Oliver Urban – Léda – Činoherní klub Praha

Jiří Štěpnička – Raymond – Blackbird – ND Praha

Balet ženy

FOTO: Adela Pollertova

Adela Pollertova zdroj: saldovo-divadlo.cz

V kategorii ženského baletu byla nominována Zuzana Pokorná za roli Esmeraldy v představení Zvoník od Matky Boží. Její tanec je plný vášnivého temperamentu souznícího s postavou Esmeraldy a diváky uchvátí silou svého projevu. Druhá nominovaná Adéla Pollertová, za roli Anny v představení Periferie, předvádí jistý tanec plný strhující naléhavosti své postavy. Třetí vybranou je Lenka Vágnerová v sólové roli v představení MahHunt. Na tomto představení se podílela autorsky i jako choreografka a udivuje svou fantazií a invencí.

Zuzana Pokorná – Esmeralda – Zvoník od Matky Boží – Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Adéla Pollertová – Anna – Periferie – Divadlo F .X. Šaldy Liberec

Lenka Vágnerová – Sólo – MahHunt – Soubor DOT504 v Divadle Ponec Praha

Balet muži

FOTO: Richard Kročil

Richard Kročil Zdroj: narodni-divadlo.cz

V rámci mužského baletu byl nominován Viktor Konvalinka, jehož sólová role v představení Deset Dek(k)a tance, za nímž stojí také autorsky, zaujme mimo jiné lehkostí, jiskřivým fyzickým nábojem a nápaditou choreografií. Druhým je Richard Kročil za roli Othella ve stejnojmenném představení, který kromě skvělého tanečního projevu zaujme i hereckým umem, jenž je pro tuto roli nadmíru důležitý. Za roli Quasimoda byl na cenu Thálie navržen Richard Ševčík, jenž svým tancem vyjadřuje strádání i odhodlání složité postavy z pera Victora Huga.

Viktor Konvalinka – Sólo – Deset dek(k)a tance – Dekkadancers Praha

Richard Kročil – Othello – Othello – ND Praha

Richard Ševčík – Quasimodo – Zvoník od Matky Boží – Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Opera ženy

FOTO:Christina Vasileva - Káťa Kabanová

Káťa Kabanová zdroj: narodni-divadlo.cz

Michaela Kapustová je první nominovanou v kategorii ženské opery a uchvátí svou lehkostí  a hereckou zdatností v roli Angeliny (Popelky), kterou zvládá pěvecky s absolutním přehledem. Druhá nominovaná operní pěvkyně Christina Vasileva předvádí v roli Káťi další úchvatné představení, v němž odhaluje křehkou zranitelnost své postavy, a její výkon mrazí publikum až do morku kostí.

Michaela Kapustová – Angelina – Popelka – ND Brno

Christina Vasileva – Káťa – Káťa Kabanová – ND Praha

Opera muži

FOTO: Tomáš Černý

Tomáš Černý zdroj: narodni-divadlo.cz

Nominace se v mužské kategorii operního zpěvu dostalo Tomáši Černému a Richardu HaanoviTomáš Černý ukazuje ojedinělým způsobem vývoj Dona Josého v představení Carmen a Richard Haan využívá svůj podmanivý baryton k dokonalému ztvárnění role Sebastina v představení Nížina.

Tomáš Černý – Don José – Carmen – ND moravskoslezské Ostrava

Richard Haan – Sebastian – Nížina – ND Brno

Muzikál ženy

FOTO:DASHA a Střihavka

Dasha a Kamil Střihavka v představení JSC Zdroj: hdk.cz

V kategorii ženského muzikálu je nominována úchvatná zpěvačka s krásným hlasem DASHA (Dagmar Sobková), jež kromě mnohých jiných rolí nádherně a niterně ztvárnila Máří Magdalenu v novém nastudování Jesus Christ Superstar. Druhou vybranou je Johana Gazdíková, za roli Mary Poppins ve stejnojmenném představení, která předvádí bravurní výkon v této velmi originální inscenaci.

DASHA – Máří Magdalena – Jesus Christ Superstar – Hudební divadlo Karlín

Johana Gazdíková – Mary Poppins – Mary Poppins – Městské divadlo Brno

Muzikál muži

FOTO:Marian Vojtko

Marian Vojtko Zdroj: hdk.cz

Poslední kategorií jsou mužské nominace za muzikálové role. Do užšího výběru postoupili dva výborní čeští zpěváci, a to Kamil Střihavka a Marian Vojtko. Kamil Střihavka podává v obnoveném představení Jesus Christ Superstar expresivní a silný výkon. Poprvé ztvárnil tuto roli před 16 lety a i díky jeho suverénnímu výkonu se stal tento muzikál důležitým mezníkem vývoje českého hudebního divadla. Hlas Mariana Vojtka je zcela odlišný, ale neméně obdivuhodný. Nominaci obdržel za roli Barona Prášila, ale stejně originálně předvedl například i roli nedávno znovu uvedeného Draculy.

Kamil Střihavka – Ježíš – Jesus Christ Superstar – Hudební divadlo Karlín

Marian Vojtko – Baron Prášil – Baron Prášil – Divadlo Hybernia Praha

Napínavý zápas

Odborná porota musí nyní navštívit všechna představení a posléze rozhodnout, který umělec obdrží ve své kategorii prestižní Cenu Thálie, jež je hlubokou poctou a vypovídá o vysokém umu divadelních herců, tanečníků, pěvců a zpěváků, kteří v silné konkurenci dokážou svým výkonem upoutat pozornost publika i svých kolegů.

26. března se v přímém přenosu na ČT1 rozhodne o konečných vítězích jednotlivých kategorií, a jak jste se jistě přesvědčili, bude boj velice vyrovnaný a do poslední chvíle napínavý.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nominace na Ceny Thálie 2010