Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nominace hudebních cen Vinyla: Šanci mají DEATHS i Piana na ulici

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

12. 1. 2014

Organizátoři hudebních cen Vinyla oznámili jména nominovaných pro letošní  III. ročník. Umělce vybrala porota uskupená z dvaceti šesti hudebních  publicistů. Vítěze oznámí 26. února.

FOTO: Klavír

Na cenu Vinyla je letos nominován i projekt Piana na ulici. Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Na Desku roku byla nominována formace Houpací koně, která letos po dvaceti  letech výrazněji prorazila s albem Everest. Další nominovaní si říkají IQ+1. Na eponymní desce  uslyšíte plejádu neobvyklých nástrojů, třeba elektrický klarinet, analogový  syntetizátor či elektrické housle.

Soupeřit s nimi bude písničkář Jakub  König řečený Kittchen, známý ze skupiny Obří broskev. Album Radio prý  porotu oslovilo „pestrostí a zvukovou bohatostí“ i nápaditými texty. Naděje  na cenu za desku roku si může dělat i alternativní formace Vložte kočku,  vítězové Malé Alternativy v roce 2011, kterým vyšlo album SEAT.

Vložte kočku – Kroky

Šanci na ocenění Počin roku má letos například pražský podnikavec a  kavárník Ondřej Kobza. Stojí za projektem Piana na ulici, díky němuž se teď rozléhá hudba třeba po pražském hlavním nádraží, piana mají k dispozici i  hudbymilovní občané v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Pardubicích a  v Olomouci.

V kategorii Objev roku se letos objevila synthpopová formace DEATHS, jež se  vepsala do povědomí posluchačů už dřív jako Girls on Drugs. Kapela chystá  debutové EP, ze kterého jste možná slyšeli song Karaoke  Blues.  S DEATHS se utkají olomoučtí Nylon Jail, kteří chtěli původně hrát  elektronickou hudbu, ale nakonec se v jejich tvorbě ozývají výrazné vlivy  rocku či country. Třetí adepti jsou dva studenti Akademie  výtvarných umění, kteří si říkají Palermo.

Nylon Jail – My Heart Soars Like a Hawk

Ceremoniál, při němž budou vyhlášeny výsledky letošní Vinyly, se koná 26.  února 2014 v brněnském klubu Fléda. Během večera budou hosté účinkovat na  dvou scénách. U příležitosti vyhlášení vychází – stylově na vinylu – limitovaná kompilace, na níž je jedním songem zastoupen každý umělec  nominovaný na Desku nebo Objev roku. Autorem obalu desky je výtvarník Krištof  Kintera.

Hudební ceny Vinyla organizuje občanské sdružení Goliart, jehož hlavou je  dvojice Pavel Uretšlégr a Tomáš Grombíř. V loňském, v pořadí druhém ročníku  zvítězila skupina Květy se svým albem Bílé včely, formace Planety byla  zvolena objevem roku a vydavatelství Polí5 dostalo cenu za Počin roku.

Nominace – Vinyla 2013

Deska roku

Houpací koně – Everest (Yannick South Records)

IQ+1 – IQ+1 (Polí5)

Kittchen – Radio (Červený kůň)

Vložte kočku – SEAT (Landmine Alert)

Objev roku

DEATHS

Nylon Jail

Palermo

Počin roku

15hodinový koncert skupiny B4

Aktivity klubu Neone

Piana na ulici

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nominace hudebních cen Vinyla: Šanci mají DEATHS i Piana na ulici