Menu
TOPZINE.cz
Hudba

NoJazz přicházejí s novým albem Zooland. A je to jízda…

Redakce

Redakce

19. 5. 2010

Dancefloor, house, hip hop, funk, jazz, rap, reggae, dub a mnoho dalších ingrediencí míchá ve svém hudebním koktejlu nenapodobitelným způsobem francouzská hudební pětice NoJazz na své poslední desce Zooland.

Francouzká skupina NoJazz, Zdroj: archiv

NoJazz se dostali do povědomí veřejnosti především po vydání svého prvního alba NoJazz v roce 2002. To produkoval Fat Boy Slim a svoje producentské otisky na něm zanechal i Teo Macero, někdejší spolupracovník Milese Davise, Thelonia Monka či Arta Garfunkela. Už sám tento fakt předurčoval, že kapela nezapadne do hudební škarpy.

Jejich v pořadí již čtvrté album Zooland by se dalo rozdělit na dvě části. Vyzrálá elektronická hudba v prvních čtyřech skladbách nabízí výlet do jiného časoprostoru, kdy krátké zastávky na ostrůvcích jazzových rifů trubky a altsaxofonu poskytují všem cestujícím alespoň drobné občerstvení při náročné cestě. Jedním z takových zajímavých momentů je jednohlasý bebopový chorus napříč tóninami, který přeruší atmosféru Matrixu pozemskou reminiscencí.

Přítomnost reggae v Every money needs somebody a dlouho očekávaný klid ve čtvrtém tracku Zooland uzavírají první etapu této desky. S potěšením lze konstatovat, že hrozící riziko nudy, které s sebou obecně vždy nese vydávání elektronické hudby, se nenaplnilo. Kdyby ovšem Zooland otvírala až pátá skladba Zoolooland, jistě by sníh na vrcholu Mont Blancu neroztál a Mona Lisa by neztratila svůj pověstný všestranný úsměv.

Hudební fajnšmekr si přijde na své právě ve zmiňovaném pátém tracku Zoolooland. Slovní spojení kulometné dávky rytmu v tomto případě není jen prázdnou metaforou, ale přibližuje skutečnou hudební břitvu dechové sekce. Právě zde dochází k explozi francouzského Černobylu a hudební spad ze svého obýváku nevyvětráte až do konce Zoolandu. Reggae, dub, funk a samply jsou všudypřítomné komponenty zbývajících písní a častým přechodům houpavého tempa do double-timu se neubrání ani ten největší odpůrce tance.
A kdo tomu nevěří, ať přijde 27. května ve 21 hodin do Lucerna Music Baru, kde právě NoJazz otevřou koncertní sérii United Islands Reloaded.

NoJazz – Zooland

Vydáno: 2009

Celkový čas: 62:05

Skladby: Organ 113, Hot Summer, Every money needs somebody, Zooland, Zoolooland, Maestro, Happy 68, Freedom, Happy 69, Higher State, Nojazz radio, Please, Step back

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NoJazz přicházejí s novým albem Zooland. A je to jízda…