Menu
TOPZINE.cz
Hudba

NoJazz je partička experimentátorů, která se jen tak něčeho nelekne

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

11. 5. 2010

no jazz!Vstupenky!NoJazz se pouští na tenký led se svou smrští jazzu, funky, trip hopu a elektra. Zkušení hudebníci ale prokazují, že v hudbě se meze nekladou. Důkazem je jejich úspěch a stoupající počty fanoušků. Ale kde se to v nich vlastně všechno bere?

Zdroj: archiv skupiny

NoJazz - Zooland, Zdroj: archiv

Tato francouzská kapela vznikla v roce 2000, kdy se pětice hudebníků, každý s velkým rancem zkušeností, setkala poprvé. Všichni již měli za sebou úspěšné projekty a rozhodli se, že chtějí vyzkoušet něco nového. Výsledkem byla hudební exploze nevídaných rozměrů, která nalévá energii do davu, kdekoli se tito hudební mágové objeví. Seriózní deník Le Monde v jednom ze svých komentářů pokládá otázku „Je noJazz budoucností jazzu?“ Odpověď na tuto otázku si musí najít zřejmě každý sám.

>>> Koupit vstupenky na koncert v Praze za 325 korun zde <<<

Nicméně pěkně popořádku. Představím vám členy kapely:

Phillipe Balatier, aka Balat, klávesák, fanda Jamese Browna a Propellerheads, skladatel soundtracků.

Guillaume Poncelet je talentovaným francouzským jazzovým trumpetistou světového formátu.

Pascal Reva, aka Bilbo, hraje na kytaru a bicí, je velmi populárním multi-instrumentalistou s velkým potenciálem.

Philippe Sellam, aka Slam, který hrál snad všude. Sóla i jako součást velkých kapel. Taktéž doprovázel hvězdy jako Gil Evans a Paco Sery.

Mike Chekli, aka DJ Mike, silně ovlivněn soulem a funkem, je nepostradatelnou součástí pařížské hip hopové scény.

Jestliže chceme za tím, co tato různorodá partička produkuje, hledat nějaký hlubší význam, pak je to především zábava. Zábava z míchání vznešeného ducha jazzu s hypnotickými rytmy a elektronickými zvuky. Akustika a jungle, trip hop a trubky, funky a jazz vesele namíchaný s drum and bassem, to je noJazz.

Jejich vystoupení jsou fantastickým vyjádřením energie a rytmu, kde se Miles Davis snoubí s Frankem Zappou a Georgem Clintonem ve zcela neotřelém mixu. Vystupovali již ve více než čtyřiceti zemích, v klubech i na festivalech.

Jejich hlavním úspěchem, který bychom mohli označit za sen každého hudebníka, bylo nahrávání jejich debutového alba noJazz pod taktovkou Teo Macera, producenta Columbia Records, tehdy sedmdesátiletého staříka, kterého ale stále neopouští jeho chuť tvořit, pro níž si ho vybraly hvězdy jako Charles Mingus, Thelonious Monk, Art Garfunkel, Robert Palmer a samozřejmě Miles Davis.

Od té doby natočili ještě alba NoLimits (2004), Have Fun (2005) a nejnovější Zooland (2008).

Nezbývá než doufat, že tato experimentující banda neztratí svou energii a bude nás i nadále přesvědčovat, že jejich hudba nezná hranic a žánrů.

Vstupenky na jejich Pražský koncert jsou k dostání v síti Ticketpro a koupit je lze online zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NoJazz je partička experimentátorů, která se jen tak něčeho nelekne