Menu
TOPZINE.cz
Krása

Nohy nemáme jen na ozdobu

Zpočátku se hlásí pocitem těžkých nohou, otoky dolních končetin, brněním v lýtkách. Nohy vám mohou hyzdit drobné metličky, ale i větší namodralé vystupující žíly. Chronická žilní nedostatečnost, která způsobuje křečové žíly, postihne přibližně každého třetího dospělého a patří k nejčastějším nemocím. Dá se mírnit, ovšem zásadní je nepřehlížet obtíže a poradit se s lékařem co nejdřív.

Křečové žíly (varixy) způsobuje žilní nedostatečnost neboli špatná funkčnost a snížená elasticita žilních stěn. Žíly vrací odkysličenou krev z tkání spět k srdci, musí tedy bojovat s gravitací. K tomu, aby krev protlačily nahoru, jim pomáhají chlopně a pružnost stěn hlubokých žil. Když systém přestane fungovat, krev se začne městnat a žílu nepřirozeně roztahuje. První signály změn na žílách je prosvítání modrých žil pod povrchem kůže, tvoření shluků metliček (rozšířené červeno-modravé žilky) v horní vrstvě kůže, většinou na vnitřní straně stehen. Začnou vás trápit těžké nohy, únava, občasné noční křeče v lýtkách, pocity neklidných nohou, žíly na nohou tvrdnou, svědí, pozorujete barevné změny kůže.

Těhotenství, dlouhé stání i věk

Varixy trápí víc ženy než muže, je to dáno i výraznými hormonálními změnami, které život žen přináší, ať už se jedná o těhotenství nebo později menopauzu. Hormony uvolňují žilní stěny a oslabují jejich pružnost. V těhotenství se navíc výrazně zvyšuje objem krve v těle, což žilám nepřidá. Tyto varixy obvykle do roka po porodu samy odezní. Kondici žil neprospívá ani hormonální antikoncepce a hormonální substituce. Sklon k varixům bývá i geneticky podmíněný a jejich vznik ovlivňuje životní styl: nedostatek pohybu, obezita, vysoký krevní tlak, strava chudá na vlákninu, ale i sedavé zaměstnání nebo naopak profese, při nichž se dlouhé hodiny stojí nebo chodí. Riziko rozvoje křečových žil se zvyšuje s věkem, nad 60 let jimi trpí každý druhý člověk.

Dvě klíčová opatření: komprese, léky a chirurgický zákrok

Při včasném zachycení problému lékař doporučí kompresivní punčochy, které tlačí na žíly zvenčí a pomáhají s prouděním krve. Stav neléčí, ale stabilizují. Akutní bolesti zvládnou léky, krémy a gely. U závažnějších stavů je nutné přistoupit k chirurgickému řešení. Podle míry a místa postižení se jedná buď o šetrnou sklerotizaci (látka se vpraví do žíly, naruší ji), laserovou operaci (zničení žíly termokoagulací zevnitř) a při rozsáhlém poškození musí lékaři přistoupit k chirurgickému vyjmutí žíly. Součástí léčby bývá i užívání venofarmak – léků, které pomáhají zpevnit žilní stěny. Z přírody pomáhá: rutin v pohance zpevní žíly, citron snižuje bolestivost, obklady s nastrouhaných syrových brambor nebo syrového zelí stahují rozšířené žilky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nohy nemáme jen na ozdobu