Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Noemova archa je na světě. Ochrání před záplavami i zemětřesením

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

6. 3. 2013

FOTO: the_ark_nahledGlobální oteplování se propírá na všech frontách po celém světě. Co ale dělat, když bude apokalypsa skutečně za dveřmi? Ruská firma Remistudio přichází s řešením: novodobou Noemovou archou.

O žádnou obyčejnou loď se v žádném případě nejedná. Plovoucí hotel s výstižným názvem Archa disponuje vlastní biosférou, která ochrání ubytované před důsledky klimatických změn. Počítá přitom se záplavami, přílivovými vlnami i zemětřesením. Žít uvnitř by mělo být bez problémů možné po několik měsíců.

To je umožněno především díky ekologickému, soběstačnému systému. Nechybí solární panely, zařízení na zdroj dešťové vody ani množství filtrů, které zajišťují její nezávadnost, nebo například bezpečný průnik světla.  O zásoby vzduchu a jídla se postará bujná vegetace.

Bezpečný úkryt i luxusní hotel

Archa má tvar ulity, což jí pomáhá dobře rozkládat váhu a je tak odolná vůči zemětřesení. Konstrukce je navržena pro zvlášť rychlé sestavení na nejrůznějších typech povrchu. Současně ale zachovává i komfort pro ubytované; zařízena je na úrovni pětihvězdičkového hotelu.

Projekt byl navržen ve spolupráci s Mezinárodní unií architektů v rámci programu Architektura pro zmírnění následků katastrofy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Noemova archa je na světě. Ochrání před záplavami i zemětřesením