Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nodame Cantabile – nevážné anime o vážné hudbě

Redakce

Redakce

1. 6. 2011

OBR: Nodame Cantabile, hlavní postavy Nodame a ChiakiLovestory, humor, klasická hudba a potvrzení, že všichni géniové jsou tak trochu šibnutí, to jsou jen některá lákadla, která si na nás připravilo třísériové anime Nodame Cantabile.

anime Nodame Cantabile, školní představení

Nodame a Chiaki s přáteli na zkoušce Zdroj: YouTube

Megumi Noda, nazývaná Nodame, je dvacetiletá studentka druhého ročníku Momogaocké hudební školy. Do vínku dostala nesmírné nadání pro hru na piáno, takzvané cantabile. Tedy schopnost hrát hudbu podle sluchu, nikoli podle not. S touto schopností je pro ni snadné po jediném poslechu přehrát v podstatě jakoukoli skladbu, ať už se jedná o Beethovena, Bacha či – ano, nadměte hruď – Antonína Dvořáka. Jako každý génius má však i ona svoje slabší stránky – Nodame žije ve vlastním snovém světě, trpí přílišným apetitem a tendencí krást spolužákům svačiny, zbožňuje seriály pro malé děti a libuje si v absolutním nepořádku. Hru na piáno miluje, bere ji však pouze jako zábavu a koníček. Jejím snem je stát se učitelkou v mateřské školce.

Na druhé straně se tu objevuje Shinichi Chiaki, student vyššího ročníku, který je i přes svoji nerudnou povahu miláčkem dívčí populace. Pochází z hudební rodiny, jako dítě vyrůstal ve Střední Evropě (je zde jmenována dokonce Praha) od nehody při návratu však trpí fobií z létání. Hraje na piáno stejně dobře jako na housle a profesionální hudební kariéra je to nejmenší, co od něho všichni očekávají. Sám Chiaki bere hudbu jako svou jedinou možnou budoucnost, tajně sní o tom, že se stane dirigentem. Jeho život je proto jasně daný, přímočarý a – nutno říci – nudný.

Náhodné střetnutí s bláznivou sousedkou Nodame tak může skončit pouze dvěma způsoby: nehynoucí láskou či absolutní katastrofou. Která možnost to asi bude?

Ano, správně. Ta druhá.

Nejen pro dívčí srdce

Celé anime by se žánrově dalo zasadit někam na pomezí Shōjo (v překladu dívka; anime pro dívky do 18 let) a Josei (překladu žena; anime pro ženy od 18 let). Stále si sice zachovává animační prvky pro mladší divačky (velké oči, emocionální výkřiky…), příběh ale postrádá onu dějovou naivitu, jakou nalezneme například u Shōjo anime Fruits basket či Princess Ai.

Čtěte také: Slovníček japonských pojmů – není anime jako anime

Na druhou stranu, autorka mangy, podle které bylo anime vytvořeno, Tomoko Ninomiya, obdržela prestižní cenu Kodansha Manga Award, a to právě v kategorii Shōjo. Nodame Cantabile se jinak řadí zcela jistě mezi romantické komedie, ale žádný strach – nic ve stylu dojemných běsů vybudovaných americkým průmyslem. Komediální i romantické prvky jsou předkládány nenásilně a s nenuceností vlastní japonským tvůrcům. Díky humoru děj příjemně plyne a i ta romantická vyznání vyloudí spíše lehký úsměv než vtíravé slzy v očích.

OBR: Nodame Cantabile, hlavní postavy Nodame a Chiaki

Nodame a Chiaki Zdroj: YouTube.com

Anime se celkem skládá celkem ze tří sérií s uzavřeným dějem. Divák se tedy nemusí děsit, že na vyvrcholení bude čekat měsíce/roky, jak je tomu například u nekončícího Nintama Rantarō, který vychází neustále již od roku 1946.

Největší proměnou za celé tři série projde samozřejmě Nodame jako hlavní postava. Během děje zestárne o tři roky a ze zcela dětinské dívčiny dospěje v… stále dětinskou ženu. Její výstřelky diváka provází i závěrečnou sérií, i když postupně v mnohem menší míře. Nutno uznat, že kdyby si nezachovala svoji ztřeštěnost, už by to zkrátka nebyla ona. Chiaki a ostatní vedlejší postavy také procházejí určitým vývojem, i když v mnohem menší míře. Je to především tím, že je jim věnován jen zlomek celkového času a ponory do duše, jaké jsou věnovány Nodame, zkrátka nepřicházejí v úvahu.

OBR: Nodame Cantabile

Nodame v převleku Mozarta Zdroj: Youtube.com

Vážná hudba tvoří nedílnou součást každého dílu. Stejně jako v Bleache nebo D.Gray-manech může bitva trvat i několik epizod, zde je nezřídka celý jeden díl věnován přímo koncertu či zkouškám na něj. Pro příznivce klasiků je to příležitost si v klidu pošušňávat na poslechu skladeb notoricky známých i těch, které většinu populace zcela míjí. Velmi často neoprávněně. Pokud totiž někdo bude tvrdit, že sledování těchto seriálů je jen mrhání času, v tomto případě se bude mýlit. Lze říci téměř s jistotou, že po shlédnutí Nodame Cantabile něco z klasické hudby v hlavě přece jen ulpí. Autoři anime si totiž pro diváky připravili i medailónky obsahující název díla i autora u každé použité skladby.

Jistota úspěchu?

První anime založené na této manze spatřilo světlo světa v roce 2007 a čítalo dvacet tři dílů. Režie se ujal Ken’ichi Kasai, který má na svém kontě už pár desítek úspěchů, včetně oceňovaného Honey and Clover, zatímco scénář sepsal na slovo vzatý Tomoka Konparu, známý svou sérií Urusei Yatsura. Přidejme k tomu ještě cenami ověnčenou mangu již zmiňované autorky Tomoko Ninomiyi a máme téměř jistě zaděláno na úspěch. A ten byl tak velký, že během tří let vznikly dvě navazující série. Všechny části uveřejnila Fuji TV a v první polovině roku 2009 se anime dočkalo i překladu do angličtiny. Originální znění však nesporně představuje lepší volbu, neboť Nodamino bláznivé mumlání gyabo je v japonštině k nezaplacení.

Od časopisu na obrazovku

Jak už to u anime bývá, ani Nodame Cantabile se neobjevilo jen tak náhle ze vzduchu. První manga z pera autorky Tomoky Ninomiyi vycházela v časopise Kiss od roku 2001, a to dlouhých 8 let. Jak sama autorka tvrdí, hlavní postava seriálu se zakládá na skutečné osobě stejného jména, dokonce údajně i onen nepořádek je autentický. Celá série nakonec vyšla jako oficiální manga o jednadvaceti částech. Dva měsíce nato se autorka odhodlala k pokračování, Nodame Cantabile – Opera Hen (Zvláštní opera). V této době už se Nodame stala tak populární, že vznikl stejnojmenný televizní seriál i první hraný film Nodame Cantabile Saishū Gakushō Zen-Pen. O rok později na něj navázal i díl druhý s podtitulem Kou-Hen.

I přesto, že mnozí kritici odsuzují Nodame Cantabile za jeho přímočarost a neoriginalitu (což se nedá popřít), je nutno říci, že tenhle koktejl humoru a nadsázky přese všechny nedostatky funguje. Možná z něj divák nebude zpívat ódy, ale rozhodně se k němu dříve či později vrátí.

Název: Nodame Kantābire (Nodame Cantabile)
Žánr: Komedie, romantika
Délka: 3 série (počet dílů 45 po 22 min + 4 OVA)
Tvůrci scénáře: Tomoko Konparu (1. série), Yōji Enokido (2. série), Kazuki Nakashima (3. série)
Kanál originálního vysílání: Fuji TV
Kanál vysílání u nás:
Zvuk: Japonský/anglický (zatím bez oficiálního českého dubbingu)

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nodame Cantabile – nevážné anime o vážné hudbě