Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Noční můry nespí. A po přečtení hrůzostrašných povídek nebudete spát ani vy!

Redakce

Redakce

30. 5. 2011

FOTO: Noční můry nespíBojíte se rádi? Pak je pro vás soubor hororových povídek Noční můry nespí, za jehož autorstvím stojí tvůrčí skupina Hlava nehlava, jako stvořený. Pojďte spolu s nimi vstoupit do bran pekelných!

FOTO: Noční můry nespí

Noční můry nespí, Zdroj: archív Nakladatelství XYZ

Tvůrčí skupina Hlava nehlava, spolek současných či bývalých studentů Literární akademie Josefa Škvoreckého v Praze, se podepsal pod další knihu. Po sbírce hororových příběhů Zuby nehty (2007), souboru příběhů s tématy z dobrodružných cest Tisíc jizev (2008) a sbírce detektivních příběhů Ruce vzhůru (2009) se opět navrací k žánru hororu. Soubor Noční můry nespí obsahuje celkem dvacet osm hrůzostrašných povídek od osmnácti autorů, těšit se tedy můžete na různorodou směsici bubáků nejvyššího kalibru.

Pro děti…

Skupina Hlava nehlava zaměřená na tvorbu literatury pro děti a mládež se pod vedením Ivony Březinové pokouší volbou žánru a originálních témat přitáhnout děti od televize a počítače zpět ke knize. Hrůzostrašné příběhy jsou jistě tou nejlepší volbou. Ale čím se takové hororové povídky určené dětem vlastně liší od povídek pro dospělé? Na otázku odpověděla v rozhovoru uveřejněném na webových stránkách skupiny bývalá šéfredaktorka Nakladatelství XYZ Jana Semelková, která knihu připravila k vydání:

Horory pro náctileté, tedy přímo napsané pro náctileté, nejsou na škodu. Naopak, jsou-li vytvořeny s ohledem na konkrétní věkovou skupinu, pak pobaví a nevyděsí tak, jako když si mladý čtenář najde v knihovně horor pro dospělé.

Pravdou je, že povídky zařazené do souboru způsobují spíše jen lehké mrazení, než aby ve čtenářích vyvolávaly panickou hrůzu a zděšení. Určeny jsou tedy především začínajícím čtenářům hororového žánru než zkušeným kingo- a lovecraftofilům. Odlehčující tón dávají knize i ilustrace Kláry Mayerové, členky skupiny a autorky jednoho z příběhů. Obrázky ilustrující jednotlivé povídky nejsou totiž nikterak děsivé, v některých případech jako by dokonce příběh nejen zlehčovaly, ale i karikovaly.

… a o dětech

Hlavními postavami těchto hrůzostrašných povídek pro mládež jsou jak jinak než právě děti a teenageři. Mladí čtenáři tak mají nejen větší možnost vžít se do nezáviděníhodné (avšak příjemně mrazivé) role oběti, ale také poznávají reálie jim vlastní − třeba takové to mladické poflakování se u kyvadla na Letné, které však v povídce Pozor, za tebou! zapříčiní pokoušení temného Žďuchače, což vyústí až v záhadné sebevraždy všech členů klučičí party.

FOTO: Noční můry nespí

Ilustrace k povídce Hračkář, Zdroj: hlavanehlava.cz

Že není radno dávat si schůzku s klukem ze seznamky na nějakém odlehlém místě, zase poznává (bohužel pozdě) hlavní hrdinka povídky Slibné rande. Najdeme tu ale také klasické zkoušky odvahy, snahu vytáhnout se před ostatními, smrtonosnou zvědavost, ale i nevyhnutelnou osudovost a tajemné zlo, o jehož původu můžeme leda spekulovat. Náměty jsou vskutku různorodé a nelze říct, že by si třeba jen dvě z povídek byly výrazněji podobné. Opravdu zde platí, že co povídka, to unikát.

Příběhy se pochopitelně liší i svou formou. Některé z nich jsou psány v první, jiné ve třetí osobě. Někteří autoři svůj text ozvláštnili navíc i stylizovaným deníkovým záznamem či dopisem. Nutno vyzdvihnout fakt, že jazyk všech textů působí velice autenticky. A přiznejme si na rovinu, že postihnout jazyk dnešních teenagerů není skutečně nic jednoduchého. Za zmínku jistě stojí i medailonky jednotlivých autorů, kteří se většinou představují jako milovníci hororů, a v některých případech dokonce jako bytosti odjinud.

Vyberte si vlastního favorita

Různorodost témat a způsobů zpracování s sebou samozřejmě přináší i rozličnou literární kvalitu, nápaditost, schopnost zaujmout a čtivost − a o to zde jde především. Nechávám tedy na každém čtenáři, aby si zvolil své favority, já ty své našla bezpodmínečně.

„Říkáš, že vypadala přesně jako ty?“
„Jo.“
„A o kolik ti přišla starší?“
„Starší? Vždyť to bylo dvojče. Nemohla být starší víc než o pár minut. To je jasný.“
„Jenže to bohužel nebylo tvoje dvojče,“ zašeptala ségra a tvářila se hrozně tragicky. „To byl Doppelgänger. Posel smrti.“

(Z povídky Davida Švába Posel smrti)

Název: Noční můry nespí
Nakladatelství: XYZ
Místo: Praha
Rok: 2011
Počet stran: 420
Doporučená cena: 299 korun

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Noční můry nespí. A po přečtení hrůzostrašných povídek nebudete spát ani vy!