Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nobelovu cenu za literaturu pro rok 2012 získal Číňan Mo Jen

Hana Mazancová

Hana Mazancová

11. 10. 2012

Nobelovu cenu za literaturu pro rok 2012 získal čínský spisovatel Mo Jen. Žhavým kandidátem byl přitom už delší dobu Haruki Murakami. Velké šance měli mimo jiné i americký zpěvák Bob Dylan či Cees Nooteboom.

OBR: Kniha

Mo Jen je letošním vítězem Nobelovy ceny., Zdroj: www.sxc.hu

Jméno Mo Jen není v Česku příliš známé, knihy tohoto autora totiž nebyly v češtině publikovány. Ocenění Nobelovou cenou za literaturu však může situaci změnit. Autor celkem 11 románů a asi stovky povídek bývá často označován za čínskou obdobu Franze Kafky nebo Josepha Hellera. Podle Jenova díla vznikl v roce 1987 film Rudé pole.

Mo Jen je autorovým pseudonymem, vlastní jméno zní Kuan Mo-jie. Spekuluje se, že už v příštím roce se čeští čtenáři mohou těšit na povídkovou knihu Když prosem kosa projede či román Krev a mlíko.

Mo Jen porazil 209 jmen

Vítězství Mo Jena bylo oznámeno Akademií v 13:00. Porazil tak například spisovatele Haruki Murakamiho, ale i Milana Kunderu. Spekulovalo se také o Bobu Dylanovi.

Čtěte také: Haruki Murakami: O čem mluvím, když mluvím o běhání

Výbor v letošním roce rozhodoval celkem mezi 210 jmény z literárního světa. Jejich seznam však komise nezveřejňuje, a tak se předběžné odhady řídí jen podle tipů renomovaných sázkových kanceláří.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nobelovu cenu za literaturu pro rok 2012 získal Číňan Mo Jen