!SPECIÁL! Největší česká designová přehlídka Designblok se blíží. Její dvanáctý ročník se uskuteční od 5. do 10. října v na několika místech v Praze (centrála v Paláci elektrických podniků na metru Vltavská) a nebudou na něm chybět ani umělci z Nizozemí – světoznámý návrhář Richard Hutten, dvojice Daphna Isaacs a Laurens Manders a designérka Debbie Wijskamp. Záštitu nad jejich výstavami převzal druhý ročník Festivalu nizozemské kultury Nethworks.cz.
Designblok, Zdroj: Nethworks.cz
Hrnek s obrovskými uchy – to je asi nejznámější dílo Richarda Huttena. On však pracuje na řadě projektů od malých předmětů až po bytové interiéry. Hutten vytvořil koncepty No sign of design (Bez známky designu) a Table upon table (Stůl nad stolem). Jeho práce jsou ke zhlédnutí v Utrechtu (Centraal Museum), Amsterdamu (Stedlijk Museum of Modern Art) a v San Franciscu (Museum of Modern Art). V roce 1993 byl Richard Hutten jedním z prvních tvůrců designové společnosti Droog, která má dnes obchody v New Yorku i Tokiu.
Naopak na začátku své kariéry je loňská absolventka Akademie umění a designu v Arnhemu Debbie Wijskamp. „Nechávám se inspirovat obyčejnými předměty a materiály, kterými jsme obklopeni. Ráda objevuji hranice starých a nových materiálů, jakým způsobem z nich vytvořit nové objekty, například nábytek,“ píše na svých internetových stránkách Debbie Wijskamp. V rámci výstavy DesignGuide Talents představí svůj konceptuální projekt s názvem Paperpulp. Nádobí i nábytek z papíroviny umělkyně poprvé představila na Mezinárodním festivalu designu (DMY) v Berlíně.
Richard Hutten Designblok, Zdroj: Nethworks.cz
Právě z Berlína si letos přivezli hlavní cenu designéři Daphna Isaacs a Laurens Manders. V Praze představí vítěznou kolekcí s názvem Tafelskukken. V kolekci kombinují mísu jako centrální bod stolování se svítidlem. Jako materiál používají porcelán a dubové dřevo.
„Svítící objekty září stejně jako předměty, které jsou v nich. Například Tafelstuk se může používat jako svítící nádoba pro věci denní potřeby – klíče, ovoce nebo časopisy,“ uvádí designéři na svých internetových stránkách. Berlínskou porotu pětice lamp s mísami zaujala nejen svým neotřelým designem, ale zejména svou funkčností. Nejmenší kousky z limitované edice si zájemci mohou koupit za 700 eur.