Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nizozemci představují město komiksů aneb Utrecht v Brně

Redakce

Redakce

29. 9. 2010

FOTO: Komiks v Brně!SPECIÁL! Umíte si představit život v Brně jako komiks? Právě něco takového vytváří nizozemská umělecká skupina De Inktpot (Kalamář) z Utrechtu. Místní karikaturisté, grafici, fotografové či spisovatelé vydávají časopis, ve kterém zobrazují život ve čtvrtém největším městě Nizozemí. V rámci Festivalu nizozemské kultury Nethworks.cz bude od 5. října možné vidět jejich díla i u nás – na výstavě Utrechtská oranžáda v Brně.

FOTO: Komiks v Brně

Komiks v Brně, Zdroj: Nethworks.cz

Časopis však není jedinou činností De Inktpotu. Umělci, mezi které patří například karikaturisté Niels Bongers, Albo Helm nebo Pascal Oost, ovlivňují a dotváří kulturu Utrechtu od roku 2003. Mají za sebou již několik výstav, řadu publikací nebo akcí s malováním. Na slavnostním zahájení výstavy v Sále Břetislava Bakaly budou mít návštěvníci možnost zhlédnout i nejnovější krátké filmy a animace. Ve všech výstavních prostorách budou navíc výtisky časopisu De Inktpot zadarmo. Do češtiny jej přeložili studenti holandštiny z brněnské Masarykovy univerzity

FOTO: Komiks v Brně

Komiks v Brně, Zdroj: Nethworks.cz

Někteří umělci ze skupiny se v loňském roce zúčastnili projektu Stripjam v rámci Dne literatury v nizozemském Rotterdamu, kde během 6 hodin vytvářeli komiks. Každý tvůrce se řídil pouze jedním heslem – navazovat na obrázek, který nakreslil kolega přede mnou. Během jiné akce v Utrechtu zase měli karikaturisté za úkol zpodobnit nejvyšší věž kostela v Nizozemí, která patří ke gotickému utrechtskému dómu. S městem jsou umělci propojeni i svým názvem, nechali se totiž inspirovat budovou bývalého hlavního centra železnic v Nizozemí, která svým tvarem připomíná právě kalamář. Jedná se o největší cihlovou budovu v zemi, od roku 2000 ji zdobí talíř UFO.

Podle autorů De Inktpotu je Utrecht městem setkání. Nejen obyvatelé Brna se tak prostřednictvím výstavy v Knihovně Jiřího Mahena, Kulturním centru a Sále Břetislava Bakaly mohou setkat s osobitou kulturou Utrechtu. V knihovně budou díla k vidění do 27. října, v ostatních sálech pak až do konce ledna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nizozemci představují město komiksů aneb Utrecht v Brně