Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nina Hagen v obrazech. Její písně zazní v červnu v SaSaZu

Sabina Jesenovská

Sabina Jesenovská

17. 6. 2010

!Vstupenky!Německá zpěvačka Nina Hagen působí na hudební scéně bezmála 40 let a šokuje svým svérázným vzezřením a především úchvatným hlasem celý svět. Za svou letitou kariéru vydala čtrnáct studiových alb, ze kterých vzešel nejeden videoklip. Zaměřme se tedy na ty nejzajímavější z nich.

Nina Hagen

Nina Hagen, Zdroj: myspace.com

Nina spolupracovala s mnoha interprety. Jejím nejslavnějším spolupracovníkem byla finská skupina Apocalyptica, s níž nahrála píseň Seeman, podporovanou černobílým klipem, který evokuje náladu Hemingwayovy knihy Stařec a moře. Tito Finové jsou spíše než svou vlastní tvorbou známí svéráznými cover verzemi notoricky známých písní a spoluprací se známými interprety, jako je tomu například u této písně.

>>> Koupit vstupenky za 890 korun zde <<<

Svůj hlas propůjčila písni Fieber skupiny Oomph!, zde však neměla takový prostor ukázat svůj hlasový rozsah jako na již zmíněné Seeman. Fieber vyšla v roce 1999 na CD Plastik.

Dále pracovala na písni Solo s německým rapperem Thomasem D., k níž byl natočen znatelně epičtější klip. Píseň vyšla na stejnojmenném albu roku 1997 pod hlavičkou sólového projektu rappera. Thomas D. je stávajícím členem hip hopové skupiny Die Fantaschischen Vier. Mimo jiné pracoval na soundtracku k filmu Lola běží o život (Run Lola Run).

Za zmínku jistě stojí i skladba Get Your Body, zasahující až do žánru dance. Na skladbě naprosto se vymykající hudbě, kterou Nina obvykle tvoří, se podílel hudebník zabývající se především dance music, původem Angličan, Adamski. Skladba vyšla roku 1992 na v pořadí druhém Adamskeho albu Naughty. Album však i navzdory spolupráci s Ninou nebylo příliš úspěšné po komerční stránce. Avšak byl k této písni natočen klip v typickém stylu 90. let.

Nina v barvách

Za zhlédnutí stojí také její sólové klipy. Například klip Zarah, protknutý šílenými barvami a extravagantními módními kousky, které Nina prezentuje sama na sobě.

Hold Me je jeden z klipů, který má nejpropracovanější úvod a vůbec celý děj. Je natočen ve stylu, kterým se později nechala inspirovat i tuzemská zpěvačka Lucie Bílá.

Smack Jack je naprosto šílená skladba s neméně bláznivým klipem, ve kterém máte rovněž možnost vidět pestrou škálu kostýmů od policejní uniformy až po uklízečku. Jako singl tato píseň vyšla roku 1982.

Ziggy plays guitar

Nina velmi ráda mísí žánry, které se k sobě zdánlivě vůbec nehodí, jak je tomu mimo jiné v klipu Egyptian Reggae.

Za povšimnutí jistě stojí i její přepracování cizích skladeb. Za nejzajímavější cover považuji píseň Ziggy Stardust, původně nazpívanou britským umělcem, skládajícím převážně alternativní rock, Davidem Bowiem, kterou Nina pojala opravdu osobitě.

David Bowie

David Bowie, Zdroj: oficiální MySpace muzikanta

Jmenované klipy jsou jen zlomkem její práce. Samozřejmě mimo jiné nahrála i mnoho živých vystoupení, která by rozhodně neměla být zastiňována hranými videoklipy, protože v živých show tkví vždy určitá jedinečnost. O tom se můžete přesvědčit na vlastní oči v pražském klubu SaSaZu, kam tato Němka 28. června 2010 v rámci svého turné zavítá. Vstupenky na koncert můžete koupit už nyní online zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nina Hagen v obrazech. Její písně zazní v červnu v SaSaZu