Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nimród Antal: Maďar z Kalifornie, který (se) nerad nudí

Petra Duhajská

Petra Duhajská

6. 7. 2010

!SPECIÁL! Maďarů není v historii Hollywoodu málo, tím nejznámějším je patrně režisér Casablancy Michael Curtiz (Kertész). Nimród Antal se sice narodil v L.A., ale Hollywood se mu ještě dobýt nepodařilo. Zatím největšího úspěchu dosáhl v Evropě s filmem Revizoři. Změní to Predátoři?

Nimród Antal se svým novým zvířátkem, Zdroj: ramascreen.com

Maďarská krev

Antal se narodil 30. listopadu 1973 v Los Angeles v rodině maďarských přistěhovalců. V roce 1991 se rozhodl ke kořenům vrátit a vypravil se do Maďarska. Tam vystudoval filmovou akademii a pracoval na různých pozicích v televizním a filmovém průmyslu.

První dva filmy (Bohóclövészet a Biztosítás, oba krátkometrážní) režíroval už v devadesátých letech. Prosadil se i jako herec. Ve snímcích Közel a szerelemhez a Balra a nap nyugszik se objevil v důležitých vedlejších rolích. Mezi oblasti jeho působení patří i scenáristika.

Revizoři – vpravdě akční průlom

Svůj režisérský a scenáristický talent naplno projevil v akčním thrilleru Revizoři. Ten v roce 2003 překonal v žebříčcích návštěvnosti maďarských kin všechny hollywoodské hity. Kromě komerčního úspěchu se dostavilo i uznání kritiky. Revizoři byli uvedeni na významných filmových festivalech, mimo jiné v Cannes, v Karlových Varech a v Chicagu. Z Cannes si Antal odnesl cenu pro mladé a z amerického města u jezer dokonce hlavní cenu, Zlatého Huga.

Jak už název napovídá, Revizoři se odehrávají v budapešťském metru. V tmavých tunelech sledujeme revizory i kontrolované pasažéry. Diváci si snímek oblíbili díky jeho svižnému tempu podporovanému prací kamery a rychlým střihem, zajímavému soundtracku a zejména zásluhou množství vtipných, více či méně podivných situací.

Jeden z Predátorů, Zdroj: distributor filmu

Do třetice všeho dobrého

V roce 2005 zamířil Nimród Antal zpět do rodného L.A. Úspěchu se ale zatím nedočkal. Zůstal věrný akčním žánrům, ale ani horor Motel smrtiKate Backinsaleovou a Lukem Wilsonem, ani thriller Ozbrojení a nebezpeční nevzbudili zvláštní pozornost diváků či nadšení kritiky.

I tak ale Antal získal důvěru hollywoodských producentů a byl mu svěřen jeden z letošních trháků – Predátoři. Další díl série o vesmírném monstru přijde do českých kin už osmého července. Obsazení zdobí jména jako Adrien Brody, Laurence Fishburne a Danny Trejo. Všechno nasvědčuje tomu, že by mělo jít o lahůdku pro všechny příznivce akčních snímků. A na třetí pokus by tak Antal mohl dobýt Hollywood.

Více o filmu Predátoři si můžete přečíst zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nimród Antal: Maďar z Kalifornie, který (se) nerad nudí