Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nikola Bojčev: „Star Trek nepochybně ovlivňuje vědu!“

Redakce

Redakce

19. 8. 2010

Sympatický rozhlasový reportér Nikola Bojčev, je zároveň hlavním organizátorem českého conu, zaměřeného na nestárnoucí sci-fi fenomén Star Trek. O CzechTREKu, jehož hlavní program vypukne 4. září, jsem si povídal právě s ním. V rozhovoru se dozvíte, na co se můžete během této akce těšit i něco víc o Star Treku.

Nikola Bojčev. Foto: Archív CzechTREku

Nikola Bojčev. Foto: archiv CzechTREku

Jak jsi se vlastně stal fanouškem Star Treku?

Nejsem jedním z oněch matadorů či nejstarších fanoušků. O Star Trek se zajímám až od roku 2001. Tehdy to bylo tak trochu bláznivé fanouškovství. Díval jsem se poprvé na Star Trek v televizi, kdy ho kupodivu nikdo nepřepnul (smích). Pak jsem se začal zajímat o Star Trek podrobněji. V krátké době jsem zhlédl hlavně starší startrekové seriály a filmy. Na Festivalu fantazie jsem poznal zajímavou skupinu lidí, kteří se o Star Trek zajímali taky. Založili jsme fanklub a později jsme přišli s nápadem organizovat CzechTREK.

Přiblížíš nám historii CzechTREKu? Kdo ze zajímavých hostů se zúčastnil jeho minulých ročníků?

Hlavním hostem CzechTREKu byl, vyjma jeho prvního ročníku, vždy zahraniční herec či herečka z některého ze startrekových seriálů . Snažíme se zvát hosty “první kategorie”, tedy ty, kteří hráli hlavní role. Dosud to byli Marina Sirtis alias Deanna Troi Nové generace, Denise Crosby jako Natasha Yar z Nové generace, John Billingsley – Doktor Phlox ze Star Trek: Enterprise a jeho manželka Bonita Friedericy. Programu se zúčastnili i čeští dabéři: Pavel Soukup, Bohdan Tůma, Sylva Talpová, Zdeněk Bureš, Jiří Hromada, Pavel Vondra, Zuzana Slavíková a další. CzechTREK vznikl před pěti lety. První ročník byl ovšem v mnohem skromnějších podmínkách, než je tomu dnes.

Plakát k filmu J. J. Abramse

Byl každý z předchozích ročníků něčím specifický?

Každý z conů byl zaměřený na nějaké výročí, související se Star Trekem. První ročník byl připomínkou 40 let Star Treku, poté jsme slavili 20. výročí Nové generace, pak jsme se zaměřili na 35. výročí animované série, následovalo 30 let Star Trek filmů a dnes je to půlkulaté 15. výročí seriálu Star Trek: Voyager a 5 let akce samotné. Pět let už jsme tu, ten čas letí. Myslím, že je co slavit.

Koho uvidíme na conu letos?

Hlavním hostem bude herečka Nana Visitor, představitelka Kiry Nerys ze seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Letos se kromě velice vděčných hostů, kterými jsou Pavel Soukup a Bohdan Tůma – tedy dabérů kapitána Picarda a Data, zúčastní i herečka Jana Musilová, která propůjčila hlas Kiře Nerys a také Daně Scullyové v Aktech X. Málokdo možná ví, že Jana Musilová je i výbornou zpěvačkou, která, jak doufám, bude mít příležitost během conu zazpívat.

Jaké jsou novinky letošního CzechTREKu?

Novinkou bude doprovodný program, v rámci kterého budou přednášet a diskutovat pracovníci Akademie věd ČR – Antonín Vítek a Milan Halousek. Pokud pracovní povinnosti dovolí, měl by přijet na letošní ročník také Vladimír Remek, první československý kosmonaut. Dále chystáme nové pojetí  výstavy, která se bude zabývat dějinami Star Treku, vývojem raketoplánů s přesahem do výzkumu vesmíru a NASA. Blíží se okamžik prvního kontaktu, což zde také naznačíme. Mnozí fanoušci se jistě velmi rádi občerství, snad tedy potěší další novinka – koktejl bar. Zkrátka se snažíme profesionalizovat a přinášet stále lepší služby.

Budou mít návštěvníci conu příležitost mluvit s hosty?

Všichni hosté CzechTREKu vystoupí v rámci panelových diskuzí. Budou se jich ptát moderátoři, ale jakoukoliv slušnou (smích) otázku jim budou moci samozřejmě položit i návštěvníci akce. A mnohdy hosté zůstanou o chvíli déle a s fanoušky se baví volně dál.

Je CzechTREK zaměřený jen na skalní fanoušky – trekkies?

Cílíme spíš na širší spektrum diváků , sci-fi fanoušky obecně. Program je koncipovaný tak, aby oslovil  nejen fanoušky Star Treku. Ono přecejen v České republice tolik aktivních lidí kolem Star Treku, kteří by jezdili pravidelně na akce, není. Kromě již zmíněných diskuzí, bude jistě stát za to doprovodný program o vesmíru. Když někoho neosloví program v sále, má možnost zahrát si hry jako je Twister, DDR nebo nové i starší počítačové Star Trek hry, připravujeme  i workshop. Při vytváření voodoo panenek Trekenek si každý může vyzkoušet napodobení postaviček ze Star Treku. Jak máme vyzkoušeno, často z toho vyjdou figurky alá Tim Burton (smích).

Star Trek inspiruje vědu. Foto: Paramount Pictures

Počítáte do budoucna s rozšířením akce?

Už od prvního ročníku CzechTREKu pořádáme jako doplňkovou akci promítání filmu. Letos to bude Star Trek IV: Cesta domů. Nechceme ale CzechTREK rozmělnit tak, aby byl méně kvalitní. Spíš se snažímě držet konceptu kratšího a kvalitnějšího programu. Co se týká rozšiřování do budoucna, úvahy sice jsou, ale nedokážu říci jednoznačně, že tomu tak skutečně bude. Vše záleží  na budoucí přízni a zájmu fanoušků o CzechTREK.

Teď trochu odbočím k samotnému Star Treku a vesmíru. Myslíš si, že Star Trek může udávat budoucí směřování kosmonautiky?

Odborníci z NASA zkoumají možnosti alternativních pohonů, včetně warpu, což je Star Trek par excelence. Star Trek ovlivňuje vědu, ať už jde o telekomunikace nebo lékařství. Přesah Star Treku do reálného života existuje a je nezpochybnitelný. U Star Treku často působili jako odborní poradci vědečtí experti, takže Star Trek a věda se bezesporu ovlivňují navzájem.

A otázka na závěr: Které ze Star Trek seriálů nebo filmů máš nejraději?

Hodně se mi líbí seriál Star Trek: Enterprise, hlavně čtvrtá sezóna, ve které sledujeme úžasný vývoj postav a jejich vztahů. I když nepatřím k těm fanouškům, kteří by měli ve velké oblibě Star Trek: Voyager, musím uznat, že i tento seriál má mnohé výhody. Vnadná Sedmá z devíti koneckonců patří mezi nejpopulárnější postavy Star Treku vůbec (smích). Z filmů se mi těžko vybírá, protože každý má něco do sebe a každý mě baví. Přiznávám, že jsem velkým příznivcem nového celovečerního snímku v režii J. J. Abramse. Pro mnohé skalní fanoušky věc kontroverzní, pro mě je to druhý dech tohoto fenoménu.  Teď už se jen modlím, aby brzy přišel další seriál s kvalitními scénáristy a výborným obsazením.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nikola Bojčev: „Star Trek nepochybně ovlivňuje vědu!“