Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

NICOLAENROOS v prostoru reality a iluze

Redakce

Redakce

11. 10. 2010

FOTO: MeetFactory!SPECIÁL! Rozdíly mezi skutečností a iluzí – taková díla nabídne na výstavě v pražské MeetFactory umělecké duo NICOLAENROOS. Mladé umělkyně zde od 8. října představí tvorbu, jež vznikla během jejich tříměsíčního pobytu v Praze v rámci rezidenčního programu. Výstava se koná při příležitosti druhého ročníku Festivalu nizozemské kultury Nethworks.cz a potrvá do 23. října.

FOTO: MeetFactory

MeetFactory, Zdroj: Nethworks.cz

Nicola Kirkaldy a Roosmarjin Mascini v MeetFactory připravily živý a proměnlivý prostor, ve kterém je okolní prostředí objektů součástí jich samotných. „Naše práce je tak obojím – realitou i imaginací,“ uvádí duo. „Stavíme vlny bez hřbetů. Podél zdí galerie jsme postavily 160 centimetrů vysokou stěnu, kterou jsme upravily jen z přední strany. Za ní budou vidět zbytky z večírku. Mezi zdmi pak bude prostor, jenž není ani částí naší prezentace, ani skutečností,“ poodkrývají své záměry Nicola a Roosmarjin. Nizozemské umělkyně v galerii nazvané Kostka mimo jiné představí i díla z oblasti designu, výzdoby či užitných předmětů.

NICOLAENROOS začaly spolupracovat během studií na akademii výtvarného umění v nizozemském Haagu. V průběhu čtyř let se zúčastnily několika skupinových výstav po celém Nizozemí a v irském Dublinu. Na svém kontě již mají i dvě samostatné výstavy v Rotterdamu a Haagu. Výstava v MeetFactory, jejímž kurátorem je Dušan Zahoranský, je tak jejich třetím samostatným počinem.

FOTO: MeetFactory

MeetFactory, Zdroj: Nethworks.cz

Nicola s Roosmarjin nyní patří mezi šestici zahraničních umělců, kteří v MeetFactory tvoří. Jedním z cílů uměleckého centra je právě mezinárodní spolupráce. Umělci zde mohou tvořit přímo v prostorách, kde budou vystavovat. Před dvěma lety v MeetFactory tvořil jiný nizozemský umělec – Eric Olofsen, který se v Praze představí i v letošním roce, a to na festivalu 4+4 dny v pohybu s instalací Public Figures. Na konci října proběhne v MeetFactory další výstava jednoho z rezidentů – Američana Kita Reische. O umělcích, kteří se zúčastní rezidenčního programu v MeetFactory rozhoduje umělecká rada. Nyní pracuje ve složení: David Černý, Tomáš Pospiszyl, Dušan Zahoranský a Jan H. Vitvar.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NICOLAENROOS v prostoru reality a iluze