Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nicki Minaj obnovuje ženský hlas v rapu

Redakce

Redakce

3. 9. 2010

Nicki MinajJe otázkou, zda by se v poslední době často diskutovaná smrt hip hopu dala spojit s úbytkem ženských rapových interpretek. Na scéně se sice vždy pohybovala alespoň jedna rapperka jako kontrast k převážně mužskému obsazení, v poslední době ale občasné ženské úspěchy jen podtrhovaly celkový úpadek. Až do této chvíle.

Nicki Minaj

Nicki Minaj, Zdroj: soulculture.co.uk

Čerstvý vítr na ženské hip hopové scéně

Šestadvacetiletá Nicky Minaj, živá a sexuální chráněnkyně rapového prince Lil Wayna, má sice své debutové album teprve před sebou, již teď se ale prosadila jako vedoucí osobnost ženské hip hopové scény. Podílela se na skladbách Lil Wayna, Ushera, Mariah Carey, Christiny Aquilery, Diddyho a mnohých dalších.

Deset songů s její účastí se umístilo v tabulce R&B/Hip Hop singlů časopisu Billboard, včetně tří v Top 10. Aktuální singl Nicki, sample Your Love od Annie Lennox, už sedmý týden kraluje všem rapovým žebříčkům.

„Myslím, že díky příchodu Nicki teď můžeme očekávat příchod mnoha nových holek,“ říká rapper a producent Pharell. „Vždycky je jeden, kdo dláždí cestu a otvírá dveře, a já myslím, že ona znovuotevřela dveře hip hopu pro ženy.“

Minaj, opravdovým jménem Onika Maraj, se narodila v Trinidadu, ale vyrůstala v newyorské čtvrti Queens. Objevil ji Lil Wayne, se kterým Minaj nyní vystupuje v populární rapová skupině Young Money. Album skupiny We Are Young Money vydané v roce 2009 se stalo zlatým v prodejích a dva singly se umístily v Top 10 v popových žebříčcích.

Minaj má hravý, mladý a divoký styl. Nosí různobarevné paruky, zpívá a rapuje s různými přízvuky a chlubí se svojí sexualitou, dokonce si pohrává s bisexualitou, i když v aktuálním interview pro Vibe řekla, že s ženami nerandí ani nespí.

Počátky v 90. letech a postupný úpadek

Na počátku 90. let bylo mezi vznikajícími hip hopovými skupinami časté uvést ženskou interpretku, která reprezentovala jiný, dámský pohled na věc. Tak se objevila Lil Kim, Foxy Brown nebo Eve. Dnes je ale situace jiná. „Není tu tolik rapperek, protože se neobjevuje tolik nových skupin,“ vysvětluje 50 Cent.

Kariéry Lil Kim a Foxy Brown začaly uvadat v době, kdy je vztahy s kriminálním světem donutily strávit určitou dobu za mřížemi. Eve se dostala k platinovému úspěchu, vyhrála Grammy, a přesto měla po několika neúspěšných singlech problémy s vydáním čtvrtého alba. I když Eve věří v úspěchy Minaj, říká, že hip hop potřebuje víc než jeden ženský hlas.

„I když Nicki mluví za ženy, nemůže reprezentovat každou ženu,“ říká Eve. „Je hodně různých typů rapperů, kteří mluví za muže, a potřebujete hodně různých rapperek, aby mohly reprezentovat různé typy žen.“ Podle Eve je to hlas Lauryn Hill, který na scéně rozhodně schází: „Byla naším ženským svědomím. Byla naším nejpozitivnějším hlasem a potřebujeme to vrátit.“

Průkopnice scény plánují její obrození

Hill, která se poprvé objevila v The Fugees spolu s Wyclefem Jeanem a Prasem, nahrála jediné studiové album, přesto je stále nejoslavovanější ženskou hip hopovou textařkou. V rozhovoru uvedla, že kdyby v současnosti vydala album, jednalo by se více o zpěv než o rap.

V příštím roce se po dlouhé odmlce chystá vydat nové CD Elliott, u níž se Minaj často inspiruje. Mimo jiné i v množství získaných ocenění; vyhrála cenu za nejlepšího nového interpreta a nejlepší ženskou hip hopovou interpretku v letošních BET Awards a bude soutěžit o nejlepšího nového interpreta v nadcházejících MTV Video Music Awards.

Queen Latifah, průkopnice rapu, která se dnes věnuje hraní a zpívání, říká, že když Nas označil hip hop za mrtvý v roce 2006, bylo to částečně kvůli nedostatku ženských hlasů. Když Minaj 23. října vydá své debutové album Pink Friday, mohlo by být vzkříšení hip hopu dokončeno.

„Upřímně doufám, že kromě Lauryn Hill, mě a Nicki se objeví mnoho dalších žen,“ říká Eve. „Na scéně je prostě příliš mnoho chlapů. To nesnesu.“

Nicki Minaj

Nicki Minaj, Zdroj: urbanislandz.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nicki Minaj obnovuje ženský hlas v rapu